Serwer dla wymagających – jak zbudować i w co wyposażyć wydajną maszynę?

Serwery zbudowane z wysokiej jakości komponentów są w stanie zapewnić najlepszą przepustowość, a także posiadają najbardziej zaawansowane funkcje sieciowe i systemy bezpieczeństwa. Aby konfiguracja sprzętowa urządzenia spełniała wszystkie oczekiwania, powinna być dopasowana do bieżących wymagań oraz poziomu rozbudowania całej infrastruktury. Do kluczowych parametrów serwera należy m.in. moc obliczeniowa, pamięć oraz przestrzeń dyskowa, jednak na efektywność pracy jednostki wpływają także różne elementy wyposażenia.

Obudowa serwera

Budując serwer, należy przede wszystkim wybrać rodzaj obudowy. W przypadku niskich wymagań, z powodzeniem sprawdzi się prosta konfiguracja. Serwer Tower przypomina klasyczny komputer PC, a dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca i jest łatwy w obsłudze. Do jego zalet należy również energooszczędność. W zastosowaniach bardziej zaawansowanych lepiej sprawdzi się urządzenie typu rack, przeznaczone do montażu w specjalnej szafie. Jego wielkość dopasować można do parametrów pomieszczenia, co pozwala na utrzymanie porządku oraz daje duże możliwości rozbudowy sytemu w przyszłości. Standardowe rozmiary w tym systemie to od 1U do 4U. Jeżeli szafa rack okaże się niewystarczająca, zastosować można obudowę typu blade. Konstrukcja kasetowa wykorzystywana jest głównie w dużych obiektach przemysłowych, ponieważ pozwala na umieszczenie wewnątrz jednej skrzynki zasilaczy oraz elementów chłodzenia. Takie szafy pozwalają na montaż wielu serwerów, a także nośników pamięci masowej oraz innych modułów rozszerzających.

Płyta główna serwera

Serwer nie może się obyć bez podstawowych podzespołów bazowych, takich jak płyta główna. Komponent ten powinien odznaczać się wysoką wydajnością energetyczną, a także szerokimi opcjami w zakresie rozbudowy. Na szczególną uwagę zasługuje nowoczesna, oferowana przez firmę Supermicro płyta główna z możliwością zainstalowania dwóch procesorów oraz większej liczby pamięci RAM. Podzespoły te występują w wielu kształtach i wymiarach, co pozwala na łatwe dopasowanie ich do parametrów obudowy i efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Wybór odpowiedniej płyty głównej ma szczególne znaczenie w realizacji wielu zadań sieciowych, a także wpływa na szybkość dostępności danych.

Procesor

Aby zbudować wydajny serwer, należy zwrócić szczególną uwagę na parametry procesora. Urządzenie powinno posiadać szybką jednostkę obliczeniową, w przypadku której ważniejsza od częstotliwości taktowania jest sama liczba rdzeni. Pod wieloma względami bardzo dobrze wypadają maszyny oparte na architekturze x86, w której działają procesory AMD oraz Intel. Od modeli typowo konsumenckich procesory serwerowe różnią się głównie poborem energetycznym. W przypadku budowy urządzenia o dużej wydajności, kluczowe znaczenie ma minimalny pobór prądu w spoczynku oraz optymalne dopasowanie zapotrzebowania energetycznego do aktualnych obciążeń. Wybierając procesor, warto wziąć pod uwagę instalację kilku jednostek na jednej płycie głównej. Takie możliwości oferują serwery od firmy Supermicro, których konfigurację da się dobrać indywidualnie.

Pamięć RAM

Nie bez znaczenia pozostaje także jakość pamięci masowej, ponieważ wpływa ona na komfort obsługi urządzenia. Kości RAM różnią się zarówno pojemnością, jak i taktowaniem czy opóźnieniami. W porównaniu do pamięci dedykowanej komputerom osobistym, posiadają inną konstrukcję układów. Nie bez znaczenia pozostaje obecność funkcji EEC, która zapewnia wyższy współczynnik bezawaryjności. Takie parametry mają szczególne znaczenie w przypadku budowy serwera do najbardziej wymagających zastosowań, ponieważ musi on zapewniać bezproblemową eksploatację podczas nieprzerwanej, wielogodzinnej pracy. Przy wyborze pamięci RAM, należy zwrócić uwagę na taktowanie. Im jest ono wyższe, tym szybsza praca urządzenia, większa wydajność systemu i lepsza moc obliczeniowa. Wyposażając serwer dla firmy, warto zdecydować się na taktowanie przynajmniej 2933 Mhz lub 3200 Mhz. Innym ważnym parametrem jest pojemność, która wpływa na możliwości pracy urządzenia. Rozwiązanie zalecane dla zaawansowanych zastosowań to przynajmniej 32 lub 64 GB pamięci.

Dyski twarde

Serwer zbudować można zarówno jako jednodyskowy, jak i wielodyskowy. Te pierwsze urządzenia oferują zwykle do 10 TB pojemności, a także są najtańsze. Aby uzyskać większą przestrzeń na dane, warto zdecydować się na wariant przynajmniej dwudyskowy 20 TB lub czterodyskowy 40 TB. Sposobem na zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa może być konfiguracja dysków w systemie RAID, czyli utworzenie ich kopii lustrzanych. Rozwiązanie to pozwala na ochronę przed utratą zmagazynowanych danych, np. w przypadku awarii jednego z dysków. Serwery dla firm z funkcją RAID stanowią obecnie standard w większości przedsiębiorstw, ponieważ każdy model z więcej niż jednym dyskiem obsługuje tę technologię. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że ilość danych może nieustannie wzrastać. Aby archiwizować większą liczbę plików, warto pomyśleć o zamontowaniu dodatkowych dysków w przyszłości.

Akcesoria i wyposażenie

Warto zwrócić uwagę na interfejsy obsługiwane przez dyski twarde, a także możliwości podłączania i odłączania nośników danych bez konieczności wyłączania systemu. Budując wydajny serwer, trzeba pamiętać również o stabilnym zasilaniu. Sprzęt powinien działać sprawnie nawet przy dużym obciążeniu, dlatego konieczne jest zastosowanie wysokiej klasy zasilacza. Jeżeli komponent ten nie będzie posiadał odpowiednich zabezpieczeń, znacząco podnosi się ryzyko uszkodzenia kluczowych układów elektronicznych oraz utraty cennych danych. Warto też zwrócić uwagę na komponenty umożliwiające łatwą rozbudowę jednostki o specjalne moduły, które podnoszą funkcjonalność urządzenia. Oferujący serwery sklep Bizserver posiada w asortymencie karty I/O firmy Supermicro, które dołącza się do płyty głównej. W technologii tej zastosować można wiele różnych rozszerzeń, w tym kontroler SAS/SATA z obsługą RAID5, Ethernet, 10GbE czy Infiniband.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.