Ile prądu pobiera komputer?

Widząc domowy rachunek za prąd zaczynacie się zapewne zastanawiać skąd jego wysokość i zaczyna się przegląd domowych urządzeń. Pierwsze na tapetę idą oczywiście komputery, bo za długo pracujemy, bo dzieci za dużo grają, bo komputery zostają na czuwaniu zamiast być wyłączone.

Poniżej możecie znaleźć kilka wariantów poboru prądu przez komputery, zależnie od tego jaki sprzęt jest użytkowany i w jaki sposób jest wykorzystywany.

Ile tak naprawdę komputer pobiera prądu?

Odpowiedź nie jest niestety łatwa, ponieważ komputery wykorzystujemy na różne sposoby i tryb pracy jest bardzo istotną sprawą. Jeżeli używamy laptopa do codziennej pracy jak pisanie tekstów lub przeglądanie internetu pobór mocy będzie znikomy. Takie laptopy są przeważnie wyposażone w zasilacz 65W. Laptop wykorzystywany do prostych prac w ciągu godziny pobierze ok 30w energii elektrycznej. Jeżeli będzie użytkowany przez 4 godziny dziennie to miesięczny wydatek wyniesie około 3 zł. Nie są to zatrważająco duże koszty.

Inaczej ma się sprawa z laptopem przeznaczonym do grania, taki sprzęt jest bardzo mocno obciążany. Laptop gamingowy posiada przeważnie 180W zasilacz a pobierana przez niego moc to 150W. Jeżeli założymy, podobnie jak przy laptopie, że będzie eksploatowany zgodnie z przeznaczeniem (czyli do grania) przez 4 godziny dziennie to koszt miesięczny wyniesie już ok 12 zł, nie wydaje się to wiele ale w ciągu roku to już 140-150 zł.

Całkiem inaczej wygląda sprawa z komputerem stacjonarnym. Jest to zestaw kilku urządzeń, mamy tutaj jednostkę centralną, przeważanie z 500W zasilaczem, monitor i zestaw głośników. Też musimy rozgraniczyć rodzaj wykonywanej pracy, zwykła praca na takim komputerze to koszt miesięczny ok 9 zł, czyli mniej niż laptop do grania. Mamy też komputery stacjonarne przeznaczone do zadań specjalnych (granie, obróbka grafiki). Taki komputer na jednej czterogodzinnej sesji pobierze energii elektrycznej za ok 1,5 zł, czyli miesięczny koszt na rachunku to ok 45 zł. W porównaniu z innymi sprzętami to już spora kwota, bo w ciągu roku da nam 540 zł. Pamiętajmy jeszcze, że nasz monitor pobiera sporo energii, jeżeli pracuje na maksymalnym rozjaśnieniu, jeżeli korzystamy z komputera wieczorem warto ściemnić trochę monitor co pozwoli na oszczędzenie prądu i oczu.

Ile prądu pobierają tablety?

A co z tak uwielbianymi przez dzieci tabletami? Tablet z założenia nie pobiera w ogóle prądu, ponieważ pracuje na baterii. Baterię też należy ładować więc spójrzmy na pobór prądu przez ładowarkę. Ładowarka tabletu pobiera około 5W, jeżeli założymy, że tablet musimy ładować codziennie a czas ładowania to ok 2 godziny to miesięczny koszt prądu potrzebny do ładowania tabletu to około 20 gr.

Laptopy i komputery mają opcję oszczędzania energii, warto ją uruchomić wiedząc, że w najbliższym czasie nie będziemy robili nic co może mocno obciążyć komputer. Zmniejszy ona pobór prądu przez procesor, kartę graficzną, dysk twardy oraz wentylatory, które muszą pracować przy mocnym obciążeniu komputera, ale przy prostych pracach nie muszą pracować z pełną mocą.

Jeżeli chodzi o zużycie prądu przez komputer w ciągu godziny jego pracy jest od bardzo oszczędny. W porównaniu z innymi używanymi w domu sprzętami takimi jak pralka, kuchenka mikrofalowa czy czajnik to naprawdę znikomy koszt. Patrząc na nasz rachunek z prąd możemy być pewni, że jego wysokość nie zależy tak znacznie od pracującego komputera i warto przyjrzeć się innym sprzętom, być może któreś z nich generuje podwyższone koszty.

Ile prądu pobierają konsole

Sprawdźmy jeszcze inne sprzęty elektroniczne. Konsola do gier – sprzęt, który może dać godziny rozrywki. Nowoczesne konsole zużywają ok 70W na godzinę. Mają mniejszą funkcjonalność niż komputer są natomiast tańszą w użytkowaniu opcją. Jeżeli mielibyśmy czas na granie po 4 godziny dziennie, codziennie to nasz rachunek za prąd wzrośnie o około 6 zł. Jak wiadomo do grania na konsoli potrzebny jest też telewizor zobaczmy więc jaki on ma pobór prądu.

Nowoczesne telewizory nie potrzebują tyle prądu co starsze, nie ma kineskopów i potężnych transformatorów, ekrany plazmowe też już odchodzą do lamusa. Obecnie telewizory LCD czy OLED nie potrzebują do pracy dużej ilości prądu. Telewizor o przekątnej 40 cali zadowoli się mocą ok 45W, co obciąży nasz miesięczny rachunek za prąd kwotą około 4 zł.

Pobieranie prądu w trybie czuwania

A co z trybem czuwania? Każde urządzenie elektroniczne podłączone do gniazdka zachowuje gotowość do pracy, co oznacza, że jest w trybie czuwania i wtedy również pobiera prąd. I znowu musimy się zastanowić jakie urządzenia pozsiadamy. Nowoczesny sprzęt na czuwaniu pobiera poniżej 0,5W na godzinę, ale już starszy sprzęt to pobór nawet 10W.

Podsumowanie

Jak widać z podanych powyżej przykładów z największymi kosztami muszą liczyć się osoby mocno obciążające komputery stacjonarne (gracze, graficy komputerowi). Najlżejsze dla portfela będą tablety i nieskomplikowane laptopy. Dokonując odpowiednich przemyśleń przed zakupem sprzętu określając z góry nasze potrzeby oszczędzimy sobie bieżących i przyszłych wydatków. Wiedząc, że komputer będzie nam służył do korzystania z internetu i pracy z dokumentami nie ma potrzeby inwestować w potężny komputer stacjonarny ponieważ wystarczy nam średniej klasy laptop.

ksiegarka.pl

1 komentarz
  1. Filip mówi

    Co do PC to dużą rolę odgrywa głównie to jaką mamy kartę graficzną mój RX 580 GTS OC+ 8GB 500 W poboru (sama karta) i owszem w stanie spoczynku to faktycznie nie są duże kwoty, ale jeżeli chodzi o gaming.. cóż..
    ustukałem rachunek o 200 zl większy w jednym miesiącu, kiedy to troche przycisnąłem z użytkowaniem.
    Dążę do tego, że dość nowy PC może wziąć 10zl w miesiącu, a może i 200zł (nie mówiąc o koparach, bo to już inny kaliber sprawy)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.