Rodzaje muzyki – Popularne gatunki muzyczne

Do tej pory pisałem o konkretnych tematach, starając się dosyć szczegółowo wyjaśnić pewne techniczne zagadnienia. Natomiast dzisiaj moja 10 letnia córka zadałam i pytanie „Tato, jakiej ty muzyki słuchasz” a że przeważnie słucham radia to się zawiesiłem z odpowiedzią, bo niby wiem, co słucham, ale jaki to rodzaj muzyki? (o tym jak wybrnąć z ciężkich pytań dziecka będzie, kiedy indziej).

Raczej nie odkryję Ameryki stwierdzając, że lista gatunków muzycznych jest bardzo długa (z naciskiem na „bardzo”). Każdy z nas ma swoje ulubione gatunki, czyli takie, które konkretnie nam sprawiają przyjemność, bo przecież muzyka to „balsam dla duszy”. Wiele osób, tak jak ja, słucha muzyki z radia, pozwalając, aby umilała nam czas przy pracy (pisząc ten tekst mam słuchawki na uszach i dzięki temu, że coś tam przyjemnie „plumka” mogę skupić się na pracy).

Jak określić, do jakiego gatunku muzyki należy ta, którą lubimy słuchać. Można to określić poprzez pewne cech charakterystyczne dla konkretnych gatunków. To właśnie te cech sprawiają, że dana muzyka przypadła nam do gustu.

Jest wiele różnych sposobów i kategorii służące do podziału na gatunki. Podstawą takiego podziału może być funkcja muzyki lub zastosowane środki wykonawcze, dla jakich dany utwór został napisany, czy wyznaczniki geograficzne. Często też kryteria łączą się ze sobą, co skutkuje nakładaniem się gatunków.

Poniżej przedstawiam podział rodzajów muzyki w świetle kilku kategorii:

  1. Podział ze względu na przeznaczenie – np. muzyka filmowa, muzyka sceniczna.
  2. Podział ze względu na warunki uprawiania muzyki – np. kościelna, ludowa, miejska.
  3. Podział ze względu na rodzaj użytych środków i ich zakres – np. muzyka chóralna, kameralna, elektroniczna, instrumentalna itd.
  4. Podział ze względu na ilość użytych środków – np. muzyka zespołowa, solistyczna, kameralna, symfoniczna.
  5. Podział ze względu miejsce i kulturę uprawiania muzyki – np. muzyka amerykańska, azjatycka itp.
  6. Podział ze względu na jej cel – np. muzyka klasyczna (przekazywana za pomocą nut), tradycyjna (przekazywana ustnie), popularna (przekazywana przez środki masowego przekazu, np. radio).

Tak jak wspomniałem wcześniej, każdy rodzaj muzyki ma swoje charakterystyczne cechy pozwalające na odróżnienie od innych gatunków. Poniżej postaram się opisać kilka najbardziej popularnych rodzajów muzyki.

Muzyka POP

Muzyka POP – to jest właśnie ten rodzaj, który najczęściej usłyszymy w radio, a moda na nią nie przemija. Ten fakt nie dziwi, ponieważ POP tworzony jest w celu dotarcia do jak największej ilości odbiorców, natomiast nie niesie ze sobą jakiegoś wartościowego przekazu. Na różnego rodzaju listach przebojów (radiowy, krajowych czy nawet kontynentalnych) piosenki zmieniają się nieustannie i najczęściej słuchamy tego, co jest aktualne na szczycie listy. Muzyka POP ma być nieskomplikowana z kilkukrotnie powtarzanym, chwytliwym refrenem. Mogłoby się wydawać, że ten nieskomplikowany rodzaj muzyki tworzą amatorzy, nic bardziej mylnego, nad jej komponowanie czuwa sztab wysoko wyspecjalizowanych profesjonalistów.

Rock

Muzyka Rockowa (Rock) – Rock to bardzo ogólne określenie rodzaju muzyki, obejmuje on wiele podgatunków. Mają one jednak wspólne cech, które pozwalają zakwalifikować je do tego rodzaju muzyki. Najbardziej charakterystyczne jest brzmienie gitary, najczęściej elektrycznej. Pojawił się on w USA w XX wieku i był zainspirowany bluesem i rock and rollem. Muzyka tworzona jest tutaj zespołowo.

Heavy Metal

Heavy Metal – jest to tzw. ciężkie brzmienie rocka, ponieważ właśnie z tego rodzaju muzyki się wywodzi. Cechą charakterystyczną jest ponura i mroczna tematyka utworów, której nie znajdziemy w popie. Gitara ma ciężkie brzmienie, perkusja jest bardzo intensywna a wokaliści często zmieniają swój głos, stosując odpowiednie techniki śpiewu, nadając mu charakterystyczne brzmienie.

Disco polo

Pisząc o rodzajach muzyki nie mógłbym ominąć rodzimego gatunku, czyli Disco polo – rodzaj ten wywodzi się z muzyki granej na weselach i zabawach. Teksty są nieskomplikowane, melodia łatwo wpadająca w ucho. Takt to 4 na 4 a długość dźwięków przeważnie ósemkowa. Charakterystyczne dla disco polo jest elektroniczne brzmienie instrumentu klawiszowego. Teksty to przeważeni melodramat o nieszczęśliwej miłości lub teksty rubaszne. Duży wpływ na disco polo miało popularne w Europie Italio disco. Wykonawcy zapożyczali też teksty z muzyki dyskotekowej krajów byłego ZSRR.

Muzyka elektroniczna

Muzyka elektroniczna – to rodzaj muzyki do tworzenia, którego używane są elektroniczne instrumenty muzyczne, chociaż można też spotkać się z elektroniczne przetworzonymi dźwiękami instrumentów tradycyjnych. Muzyka elektroniczna jest stosunkowo młodym gatunkiem, jej powstanie jest datowane na 1951 rok. Najbardziej charakterystycznym wykonawcą tego rodzaj muzyki jest Jean-Michel Jarre, którego koncerty są wspaniałym pokazem połączenia muzyki elektronicznej i światła.

Reggae

Reggae – charakterystyczne dla tego rodzaju muzyki jest spokojny, pulsujący rytm, łagodny głos wokalny i pierwszoplanowa rola basu. Reggae wywodzi si z Jamajki i jest połączeniem folku, jazzu oraz właśnie muzyki jamajskiej. Rozgłos zawdzięcza przede wszystkim twórczości Boba Marleya.

Blues

Blues – jest to rodzaj muzyki, który został wykreowany przez Afroamerykanów z południa USA. Charakteryzuje się wykorzystaniem harmonijki ustnej i gitary. Tematyka bluesowa jest bardzo różnorodna od problemów społecznych i krytyki systemów politycznych po stosunki damsko-męskie.

Wyżej wymienione rodzaje muzyki są naprawdę bardzo niewielką ich częścią, chciałem pokazać, że każdy rodzaj można określić poprzez kilka cech charakterystycznych.

Na zakończenie odpowiem na pytanie zadane przez moją córkę, słucham POPu. Muzyki lekkiej, łatwej i przyjemnej. W moim przypadku mającej za zadanie wyizolowanie mnie od czynników zewnętrzny w trakcie pracy a jednocześnie nieabsorbującej moich myśli.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.