Myszki pionowe – jakie mają zalety oraz czemu warto dokupić je do komputera?

Praca na komputerze jest związana z częstym używaniem myszki. Korzysta się z niej również podczas gry, oglądania filmów oraz wykonywania rozmaitych czynności. Pozostaje dobrać odpowiedni rodzaj myszy, aby codzienne korzystanie z komputera było maksymalnie komfortowe. Najwięcej uwagi przykładają do tego osoby młode i pracujące zdalnie. Ciekawym wyborem są myszki pionowe, które mają pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie oraz samopoczucie. Pozwalają uchronić się przed wieloma urazami, bólami oraz schorzeniami. Dłoń jest w tym momencie utrzymywana w naturalnej pozycji i nie stwarza to żadnego zagrożenia nawet przy wielogodzinnej pracy. Nie da się ukryć, że myszki wertykalne to dość nowoczesne rozwiązanie, które powinno być przetestowane w każdym gospodarstwie domowym i biurze.

Myszki wertykalne a wpływ na zdrowie – jak to wygląda?

Myszki pionowe sprawiają, że zabezpieczamy się przed szkodliwym napięciem mięśniowym. To bardzo ważna informacja szczególnie dla tych osób, które spędzają przed komputerami bardzo długie godziny. Nienaturalna pozycja nadgarstka może doprowadzić do poważnego bólu oraz licznych obciążeń. Finalnie może się to skończyć wizytą w szpitalu, więc lepiej dbać o własny komfort i stawiać na innowacyjne modele. Popularność myszek wertykalnych bierze się stąd, że coraz więcej rzeczy można zrobić przy pomocy komputera oraz Internetu. Tyczy się to m.in. robienia zakupów czy też pracy zdalnej.

Prawidłowe korzystanie z myszki sprawia, że nie musimy martwić się występowaniem zespołu cieśni kanału nadgarstka. Mięśnie nie będą się krzyżować, a kości przedramienia nie powinny być zbyt mocno obciążone.

myszka pionowa
Jak wygląda myszka pionowa

Ergonomiczne rodzaje myszek – na co możemy sobie pozwolić?

Rodzajów myszek ergonomicznych w dzisiejszych czasach jest dość sporo. Warto porównać sobie dostępne modele oraz wyróżnić ich najmocniejsze strony. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z takiego sprzętu przyda się nam oczywiście wsparcie doświadczonych sprzedawców lub osób, które z tego typu myszek korzystają od wielu miesięcy. Oto najpopularniejsze modele:

 • myszki pionowe – zdecydowanie najchętniej wybierane. Charakteryzują się pionową budową, lekką konstrukcją, łatwością użytkowania oraz naturalną pozycją dłoni. Dzięki temu nasz nadgarstek nie będzie się wyginał. Co za tym idzie zabezpieczymy się przed bólem oraz zbędnym obciążeniem,
 • myszki typu piórko – trzyma się je w dłoni na podobnej zasadzie co długopis. Wygięcie nadgarstka stoi w tym przypadku na bardzo niskim poziomie. Z tego względu nie powinniśmy narzekać na jakiekolwiek dolegliwości mięśniowe,
 • myszki w kształcie długopisów – najbardziej komfortowe rozwiązanie na rynku. Prawie każda osoba jest przyzwyczajona do codziennego korzystania z długopisu, a więc nie sprawi nam to żadnej trudności,
 • roller bary – podkładki z przyciskami i rolką. Myszka znajduje się przed nami, dlatego nie musimy skręcać oraz nadmiernie wysuwać dłoni. Odciąży to nasze mięśnie i pozwoli się uchronić przed bólem.

Jak widać ergonomiczne myszki okażą się dla nas strzałem w dziesiątkę. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup myszek wertykalnych, skoro charakteryzują się wieloma zaletami i mogą pozytywnie wpłynąć na nasz stan zdrowia.

praca z myszką pionową
Ułożenie dłoni na myszce pionowej

Myszki pionowe – jak działają i kto powinien z nich korzystać?

Działanie myszek pionowych wcale nie jest zbyt skomplikowane. Ich regularne wykorzystywanie w przestrzeni domowej lub biurowej doprowadza do tego, że:

 • ogranicza się dolegliwości bólowe,
 • niweluje się problemy zdrowotne,
 • przed komputerem możemy spędzić dużo więcej czasu.

Budowa myszek z tej kategorii przypomina konstrukcję dobrze znanego joysticka. Przyciski położone są po bokach. Kierowanie myszką jest nad wyraz wygodne, a kontroler powinien znaleźć się pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym.

Myszki wertykalne polecane są przede wszystkim tym osobom, które dużo pracują na komputerze. Poza tym sprawdzą się u użytkowników narzekających na dolegliwości mięśniowe i chcące skorzystać z nowoczesnych technologii. To strzał w dziesiątkę przy wszelkich problemach z ramionami oraz ręką. Są dedykowane dla osób, które zmagają się z poważnymi schorzeniami dłoni, choć coraz częściej sięgają po nie również osoby młode i lubiące eksperymentować ze sprzętem komputerowym. Nie są polecane graczom komputerowym (brak szybkiej reakcji).

Myszki wertykalne – podstawowe zalety oraz na co zwracać uwagę przy wyborze?

Kupując myszkę wertykalną powinniśmy wziąć pod uwagę podstawowe zalety takiego sprzętu. Jest ich bardzo dużo, więc taka inwestycja powinna nas w stu procentach usatysfakcjonować. Chodzi tutaj o:

 • eliminowanie nienaturalnej pozycji nadgarstka,
 • eliminowanie przeciążenia dłoni i nadgarstka,
 • brak zmęczenia, nawet przy długotrwałym korzystaniu z komputera,
 • doskonałe parametry i wysoką czułość oraz odporność przycisków,
 • wiele dodatkowych funkcji,
 • atrakcyjny design.

Nie da się ukryć, że myszki pionowe mogą okazać się w domach prawdziwym hitem, więc nie warto się przed nimi zbyt długo wzbraniać. Zainteresowane osoby powinny jednak wiedzieć na co zwracać szczególną uwagę przy ich wyborze. Istnieje kilka kwestii, których absolutnie nie można lekceważyć.

Pod uwagę weźmy przede wszystkim sensor. Najlepiej jeśli będzie to sensor optyczny, który jest bardzo precyzyjny i odpowiada potrzebom najbardziej wymagających użytkowników. Kluczowym elementem dla klientów może być również sposób komunikacji, a więc dobranie myszek przewodowych lub bezprzewodowych. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest druga propozycja, ponieważ kable nie będą doprowadzać do bałaganu i nie trzeba ich w żaden sposób maskować. W tym celu kupuje się myszki z odbiornikami nano USB lub też wyposażone w moduł Bluetooth. Przyłóżmy się też do wyboru rozmiaru myszki pionowej. Powinna pasować do wymiarów naszej dłoni. Oprócz tego skupmy się na jej designie, wykorzystanych materiałach produkcyjnych oraz regulacji czułości DPI. Przeanalizowanie tych parametrów sprawi, że dobierzemy najkorzystniejszy model.

myszka wertykalna
Sposób trzymania myszki pionowej

Myszki pionowe – kilka słów podsumowania

Myszki pionowe są bardzo atrakcyjnym wyborem dla osób, które pracują zdalnie, lubią eksperymentować ze sprzętem oraz mają problemy ze schorzeniami dłoni i bólem mięśni oraz ramion. Mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ pozwalają na utrzymanie prawidłowej pozycji nadgarstka i eliminują ryzyko występowania bólu oraz zbyt dużych obciążeń.

Do wyboru na rynku jest wiele rodzajów ergonomicznych myszek. Oprócz myszek wertykalnych (pionowa budowa i łatwość użytkowania) mamy do dyspozycji myszki typu piórko (minimalne wygięcie nadgarstka), myszki w kształcie długopisu (bardzo komfortowe) i roller bary (podkładki z przyciskami i rolką). Myszki pionowe znacznie ograniczają wszelkie dolegliwości zdrowotne (np. nie doprowadzają do szkodliwego napięcia mięśniowego) oraz umożliwiają dłuższe korzystanie z komputera. Przydaje się to osobom, które spędzają przy projektach lub różnego rodzaju zleceniach kilka godzin dziennie. Z kolei nie zawsze skorzystają z nich gracze komputerowi.

Budowa myszek w wersji pionowej przypomina konstrukcję joysticka. Takie modele posiadają wiele dodatkowych funkcji, a do tego charakteryzują się atrakcyjnym designem, doskonałymi parametrami i brakiem zmęczenia. Jeśli chodzi o dobór myszek pionowych musimy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak: sensor (najlepiej wybierać sensory optyczne, które są bardzo precyzyjne), regulacja czułości DPI, wygląd, rozmiar (odpowiednio dopasowany do wymiarów dłoni) czy też sposób komunikacji (przewodowe i bezprzewodowe, lecz dużo korzystniejszą opcją jest wersja bezprzewodowa – zakup myszek z modułem Bluetooth lub odbiornikiem nano USB).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.