TeamViewer – Co to jest i jak działa

TeamViewer – Czym jest ten program i w jakich sytuacjach się sprawdzi?  Od pewnego czasu moje artykuły krążą wokół tematyki komputerowej, tym razem też nie będzie inaczej. Zapewne każdego z nas dotkną kiedyś problem z systemem komputerowym lub aplikacją, z którym nie mogliśmy sobie poradzić. Co robimy w takiej sytuacji? Na początku próbujemy poradzić sobie sami, poprzez liczne restarty komputera, przeinstalowanie aplikacji itp. Najczęściej problem, po naszych działaniach zamiast ustąpić to jeszcze się pogłębia. Taki jest efekt, jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy i zaczynamy działać po omacku.

Jeśli nasze mizerne próby nie dały rezultatu najczęściej dzwonimy do serwisu komputerowego lub zaprzyjaźnionego informatyka, który spróbuje nam pomóc przez telefon. Podaje nam polecenia typu „kliknij tam” czy „jak pojawiło się okienko to wpisz to i przeczytaj, co się wyświetliło”. Tutaj efekt może być lepszy, ale to taka zabawa w głuchy telefon.

Kolejnym krokiem jest już wezwanie informatyka do nas lub spakowanie sprzętu i zawiezienie go serwisu informatycznego. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli taki serwis lub znajomy informatyk miesza w pobliżu, gorzej jak mamy do pokonania kilkadziesiąt kilometrów.

Czy jest jakiś inny sposób pomocy w naszym problemie?

Inna sytuacja, pracowaliśmy nad ważnym dla nas projektem całą noc. Rano wstajemy, łapiemy za laptopa i jedziemy do pracy pełni zadowolenia z siebie i naszej pracy. Gdy jesteśmy już na miejscu dociera do nas pewien mały problem, a mianowicie pracowaliśmy całą noc na domowym komputerze stacjonarnym i zamiast zapisać naszą pracę w chmurze zrobiliśmy to na dysku lokalnym, w domu, kilkanaście kilometrów od nas, a nasza praca potrzebna nam jest na już, a my trzymamy pod pachą bezużytecznego laptopa.

Czy aby na pewno bezużytecznego? Czy jest jakiś sposób, żeby sobie pomóc?

Odpowiedź brzmi TAK! Jak najbardziej w tych przypadkach jak i w wielu innych sytuacjach możemy być przygotowani na poradzenie sobie. Takim rozwiązaniem jest program do zdalnego dostępu TeamViewer.

TeamViewer – Czym jest zdalny dostęp do komputera?

TeamViewer połączenieKto pracuje w korporacji, ten nie raz już się spotkał z takim dostępem. Coś zaczyna się dziać na naszym komputerze, co uniemożliwia nam pracę, robimy zgłoszenie do firmowego Help Desk. Po chili oddzwania do nas dyżurny informatyk a na naszym monitorze pojawiła się prośba o zgodę na dostęp. Klikamy na OK i pracownik IT już porusza się po naszym komputerze rozwiązując problem.

Zdalny dostęp do pulpitu to nic innego jak możliwość kontrolowania jednego komputera przez inny poprzez internet. Jeżeli mamy dostęp do pulpitu to tym samym mamy dostęp do zasobów w całym komputerze. Warze jest to, że oba komputery muszą mieć zainstalowany ten sam program pozwalający na zdalny dostęp, oraz to, że połączenie dojdzie do skutku tylko za zgodą obu użytkowników.

Poniżej opisuję działanie jednego z popularniejszych programów do zdalnego dostępu, czyli TeamViewer.

O popularności tego programu niech świadczy to, że według autora, program jest zainstalowany na ponad 1,9 miliardzie urządzeń, 40 milionów z nich jest stale w trybie dostępu.

TeamViewer jest programem narzędziowym pozwalającym na zdalne kontrolowanie systemu poprzez internet. Ważną zaletą jest to, że nie wymaga on instalacji dodatkowego serwera na dysku komputera.

TeamViewer – Jak działa ten program

Pierwszy krok to instalacja programu na obu komputerach, działa też z pozycji przeglądarki, ale wersja instalacyjna jest bardziej stabilna. Należy uruchomić program na obu komputerach. Na komputerze, z którego chcemy mieć dostęp, w polu Identyfikator partnera musimy wpisać numer ID drugiego komputera. Numer ID generuje osoba z komputera, który ma być dostępny, musi go nam przekazać np. poprzez sms lub telefonicznie. Następnie wybieramy Zdalne sterowanie i klikamy w przycisk Połącz. W tym miejscu podajemy jeszcze hasło dostępowe otrzymane od użytkownika drugiego komputera. Po krótkiej chwili komputery będą połączone i będzie można korzystać z zasobów, czy udzielić pomocy. Jeżeli chcemy zakończyć połączenie klikamy na X znajdujący się u góry okna.

Na co pozwala nam połączenie za pomocą programu TeamViewer?

TeamViewer spotkaniePraktycznie na wszystko, przejmując zdalnie pulpit innego komputera możemy dostać się do dowolnego pliku, przeprowadzić instalację lub deinstalację programu czy przenieść plik między komputerami.

Możemy np. przeprowadzić w biurze prezentację siedząc wygodnie na ryba kilkaset kilometrów dalej, pomoc dziecku w problemach z komputerem, który jest podłączony do internetu w akademiku gdzieś tam w dalekim świecie.

Jak widać TeamViewer jest bardzo przydatnym narzędziem a jego twórcy dbają o naszą wygodę i w kolejnej już odsłonie programu dodali możliwość prowadzenie rozmowy i funkcje wideokonferencji.

TeamViewer – Ale czy jest on bezpieczny?

Zdecydowanie tak, twórcy programu maja świadomość, że dostęp do drugiego komputera może nam być potrzebny w każdym momencie niezależnie od tego gdzie jesteśmy podłączeniu do internetu. Czy korzystamy z bezpiecznej sieci domowej, połączenia komórkowego czy, o zgrozo, otwartej publicznej sieci Wi-Fi nasze połączenie będzie zawsze bezpieczne.

Przede wszystkim to, co widzimy my, użytkownicy to dwuetapowe uwierzytelnianie, raz numerem ID a drugi raz hasłem. To, czego nie widzimy o szyfrowanie 256-bitowe oraz kodowanie sesji RC4 (tak samo jak zabezpiecza się strony internetowe https/SSL).

Program osiada certyfikat ISO 27001 w zakresie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz certyfikat i zgodność SOC2 – dotyczą mechanizmów kontrolnych w kontekście kryteriów dostępności, bezpieczeństwa i poufności.

Jak widać powyżej, jest to intuicyjne a jednocześnie bezpieczne narzędzie do zdalnej kontroli komputera, które może nam pozwolić oszczędzić wiele czasu i nerwów. Do tego, jeżeli używamy program TeamViewer do prywatnych celów niekomercyjnych jest całkowicie darmowy.

1 komentarz
  1. Michał mówi

    My właśnie wdrażamy takie rozwiązanie w firmie. Trzeba sobie jakoś radzić w czasie pandemii.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.