Płyty winylowe – jaki sprzęt w dobrej cenie?

Do słuchania winyli niezbędny jest gramofon. Kiepski sprzęt może przyspieszyć niszczenie płyt, z drugiej strony jednak, nie wszystkich stać na bardzo drogi gramofon z najwyższej półki. Jak zatem znaleźć kompromis między dobrą jakością dźwięku a przystępną ceną?

Jaki gramofon warto kupić?

Gramofon może być automatyczny, półautomatyczny i manualny. Pod względem jakości odtwarzania muzyki sprzęt automatyczny i manualny nie różni się między sobą, inna jest jedynie funkcjonalność – w manualnym gramofonie użytkownik wszystko ustawia samodzielnie. Początkującym użytkownikom poleca się więc raczej sprzęt automatyczny lub półautomatyczny, ale i tak najważniejsza będzie klasa gramofonu oraz jego wykonanie.

Tańszy sprzęt również może być bezpieczny dla płyt, pod warunkiem, że działa sprawnie. Wybierając gramofon dla siebie zawsze warto zwrócić uwagę na solidność konstrukcji ramienia oraz wykorzystane materiały – kiepskiej jakości tworzywa będą mocno rezonować. Prostym testem jest waga gramofonu – jeśli sprzęt jest bardzo lekki, to oznacza, że ma słaby mechanizm i tandetne wykończenie, które negatywnie wpłynie na dźwięk.

Ile trzeba wydać na porządny gramofon?

Sprzęt do odtwarzania płyt winylowych potrafi kosztować dziesiątki tysięcy złotych, ale na szczęście przyjemne doznania muzyczne zapewni gramofon w znacznie niższej cenie. Najprostszy model gramofonu można mieć za 500-700 zł, sprzęt domowy z wbudowanym przedwzmacniaczem kosztuje około 1000 zł. Do tego trzeba jeszcze dodać koszt zakupu kolumn.

Niestety te najtańsze gramofony zwykle słabo się sprawdzają w praktyce, dlatego warto zainwestować w sprzęt wyższej klasy. Gramofony znanych marek, np. Sony, Pioneer, Technics, Philips kosztują ok. 2000-3000 zł, ale w tej cenie otrzymujemy sprzęt dobrej jakości, mało awaryjny, który nie będzie psuł płyt, za to zapewni głębokie, czyste brzmienie.

Kalibracja gramofonu

Sam wybór sprzętu to jeszcze nie wszystko. Istotne jest też ustawienie parametrów gramofonu, dzięki czemu uda się poprawić dźwięk i wydłużyć żywotność odtwarzanych płyt. Podstawą jest antyskating – chodzi o przeciwdziałanie sile dośrodkowej, która „ściąga” igłę gramofonu, przez co nie porusza się ona pośrodku rowka, tylko po jego brzegu. Płyta antyskatingowa od XDiSC ułatwia kalibrację gramofonu w tym zakresie, a dzięki czytelnej instrukcji z ustawianiem antyskatingu poradzą sobie także mało doświadczone osoby.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.