Co musimy wiedzieć o USB typu C?

USB typu C to nowoczesny rodzaj złącza. Do zasilania, transmisji wideo oraz przekazywania informacji pomiędzy wieloma narzędziami niezbędny jest jedynie jeden rodzaj przewodu, o ile dane narzędzia stosują USB typu C oraz różnorodne funkcje, w jakie to połączenie jest zaopatrzone. Złącze proponuje wysyłanie informacji z dużą prędkością, ładowanie pozostałych narzędzi, napięcie narzędzi mobilnych oraz obsługuje chociażby transmisję wideo, wszystko za pomocą jednego przewodu. Złącze USB typu C jest już wykorzystywane poprzez wielu wytwórców narzędzi.

Czym jest USB Typu-C

Poprzez ostatnie lata standard USB podlegał niezwykle wielu zmianom. Prostokątne gniazdo, jakie widzimy oczami kreatywności myśląc o USB określa się USB Type-A. Cześć z nas zna też ciężkie, prawie kwadratowe porty stosowane w ogromnych narzędziach peryferyjnych takich jak drukarki, skanery. Jest to USB Type-B. Dodajmy do każdego nich wersje micro i mini oraz dostajemy USB Micro-A, USB Micro-B, USB Mini-A, USB Mini-B. Niespodziewanie okazuje się, iż mamy już pół tuzina typów wtyczek samego USB.

Zobacz również:  O czym pamiętać przy wybieraniu dyktafonu?

Przewód USB typu C ma ogromną ilość kanałów (minimum 15) oraz musi spełniać ostre oczekiwania co do klasy sygnału. Właściwe przewody prawdopodobnie będą droższe od kabli USB 2.0. Z kolei cztery pary sygnałów różnicowych o niezwykle dużej szybkości zapewniają nie jedynie dużą przepustowość, lecz także zapewniają komunikację z zastosowaniem protokołów pozostałych aniżeli USB. Na przykład zademonstrowano już parę razy tryb DP, w jakim powiązanie USB typu C zmienia DisplayPort oraz pozwoli podłączyć ekran.

Zalety

Tenże rodzaj jest 24 pinowym złączem komunikacyjnym. Ogromną korzyścią jest to, iż jest symetryczny, również za każdym razem włoży się go w urządzenie dobrze. Nie będzie już więcej kłopotu z włożeniem wtyczki we właściwej orientacji. Następną korzyścią owego rodzaju USB jest szansa osiągnięcia intensywniejszego ładowania narzędzia. Przewody takie mają funkcję Quick Charge co w zestawieniu z narzędziem obsługującym funkcję szybkiego ładowania zapewnia satysfakcjonujące rezultaty ładowania. Dzięki takim portom, umieszczanych w narzędziach możemy przesyłać oraz odbierać sygnał wideo i transferować dane z ogromną przepustowością.

Zobacz również:  Czy warto ubezpieczyć telefon?

Co należy wiedzieć?

Złącza USB-C mogą prawdopodobnie stać się jedynym interfejsem niezbędnym do transmisji danych w wielu przyszłych laptopach oraz smartfonach. Jednakże owego rodzaju narzędzia wciąż będą musiały zagwarantować możliwość komunikacji z narzędziami pozbawionymi USB, takimi jak monitory oraz telewizory. Przełączanie się pomiędzy USB oraz innymi protokołami wysokiej prędkości w jednym złączu stanowi wyzwanie dla projektantów.

Więcej na: https://www.excelo.pl/

1 komentarz
  1. Ilona mówi

    W końcu jest USb, które można włożyć górą i dołem. Wcześniejsze standardy był jakimś nieporozumieniem. Ileż to razy trzeba było obracać wtyczkę, aby można było trafić.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.