Akumulatorowe klucze udarowe – Na co warto zwracać uwagę?

Klucze udarowe są bardzo przydatne, szczególnie w okresie zmiany kół samochodowych z kompletu zimowego na letni. Mogą one również posłużyć do odkręcania, czy też przykręcania wielu innych elementów. Cóż, każdy, kto ma swój dom z ogródkiem wie, że klucz udarowy może przydać się naprawdę często. Warto jednak zadać sobie pytanie – jaki klucz udarowy jest najlepiej wybrać, aby spełniał on swoje zadanie w najlepszy możliwy sposób? Sieciowy, czy akumulatorowy? A jeśli ten drugi, to na co warto jest zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Klucz czy zakrętarka? Czyli diabeł tkwi w szczegółach

Niestety, w dzisiejszych czasach te dwa pojęcia używane są zamiennie, co może wprowadzić w błąd osoby niedoświadczone w tym temacie. Producenci profesjonalnych urządzeń rozróżniają klucz od zakrętarki dzięki różnym mocom tych dwóch urządzeń, a także innych systemów mocowania końcówek w głowicach. Typowe klucze udarowe  mają końcówki kwadratowe najczęściej 1/2 albo 3/4, na które wprost nakłada się nasadki służące do przykręcania lub odkręcania. Moment zrywający tych urządzeń powinien wynosić w granicach 300-1900 Nm. Zakrętarki udarowe to z kolei małe urządzenia, których cechą charakterystyczną jest system mocowania w postaci gniazda 6-kątnego z blokadą w rozmiarze 1/4 cala. Zazwyczaj też zakrętarki dysponują dużo mniejszą mocą zrywającą.

Zobacz również:  Szyba atermiczna

Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i w dużej mierze zależy od tego, jaki sprzęty tak naprawdę jest potrzebny i do czego będzie używany. W przypadku profesjonalnych akumulatorowych kluczy udarowych należy zwrócić uwagę przede wszystkim na system, mocowania końcówek oraz wartość mocy zrywającej. UWAGA – w chińskich produktach, które nazywane są kluczami udarowymi, moc zrywania umieszczona w specyfikacji urządzenia może w zupełności nie korelować z faktyczną mocą, a w efekcie końcowym urządzenie nie będzie spełniało prawidłowo swoich zadań.

System sprzętów, czyli jak zaoszczędzić

Praktycznie wszyscy producenci tego typu sprzętów wprowadzili rozwiązanie polegające na uniwersalnych akumulatorach do różnych urządzeń tej samej firmy. Z tego powodu warto zastanowić się nad tym, jaki sprzęt jest już w domu i czy zakup kolejnego tej samej firmy nie spowoduje, że będzie można zamieniać akumulatory między sobą. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala jednocześnie na obniżenie kosztów zakupu danego urządzenia (można wybrać wariant bez akumulatora) lub po prostu wydłużyć żywotność wszystkich sprzętów, gdyż wtedy jest na zapasie kilka kolejnych akumulatorów.

Zobacz również:  Zachowaj bezpieczeństwo na drogach zimą.

Jaki klucz udarowy wybrać?

Jeśli zostało już określony, czy do wykonywanych prac potrzebny będzie klucz, czy zakrętarka, a także z jakiej firmy najlepiej jest kupić sprzęt – należy przejść do ostatnich parametrów, które dokładnie sprecyzują model, jaki należy kupić, aby zakup ten wyszedł jak najkorzystniej.

Silnik – szczotkowy czy bezszczotkowy?

Na szczęście w większość akumulatorowych kluczy udarowych występują silniki bezszczotkowe. Niemniej jednak za każdym razem należy zwracać uwagę, aby właśnie ten rodzaj silnika napędzał kupowany klucz udarowy. Jest to bardzo ważne ze względu na to,  że silniki bezszczotkowe nie iskrzą, są trwalsze i mają znacząco wyższą wydajność niż silniki szczotkowe.

Moc urządzenia

Tutaj sprawa jest stosunkowo prosta – im większa moc, tym lepsze urządzenie, ale… i droższe! Z tego powodu warto znaleźć takie pośrednie rozwiązanie. Do prac takich jak przykręcanie, czy odkręcanie śrub w kołach do samochodu klucze o mocy między 400 a 600 Nm w zupełności wystarczą.

Podsumowując…

Marka sprzętu ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o faktyczną generowaną moc urządzenia. Niemniej jednak warto zastanowić się nad wyposażeniem przydomowego warsztatu w cały system sprzętów, do których będzie pasował jeden rodzaj akumulatora. Warto jednak zaznaczyć, iż w przypadku każdego rodzaju sprzętu warto wybierać nieco droższe warianty z silnikami bezszczotkowymi.

1 komentarz
  1. Mariusz mówi

    Czy takim kluczem odkręcę zapieczoną śrubę?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.