Energia słoneczna: czy są jakieś wady?

Rosnąca popularność ogniw fotowoltaicznych na dachach, a także duże farmy fotowoltaiczne powstające na większych obszarach ziemi świadczy o korzyściami wynikającymi z energii słonecznej. Jej zalety są niezaprzeczalne – prąd ze słońca jest tani i ekologiczny, a także zapewnia przynajmniej częściową niezależność od dostawców energii. Czy energia słoneczna ma jakieś wady? W rzeczywistości należy poszukać bardzo głęboko, aby je znaleźć w niezwykle drobnej postaci.

Uzależnienie od warunków atmosferycznych

Najczęściej wymienianą spośród ewentualnych wad energii fotowoltaicznej jest jej uzależnienie od warunków atmosferycznych. Im lepsze nasłonecznienie, tym naturalnie więcej prądu da się wyprodukować. Fluktuacje mają charakter cykliczny, podobnie jak pory roku i związana z nimi długość dnia. Jednak dla każdej lokalizacji na ziemi, w tym polskiej da się policzyć efektywność paneli i nieprzypadkowo są one montowane nad Wisłą tak często.

Kłopot z magazynowaniem energii

Taki kłopot pojawia się w przypadku gospodarstw domowych. Jednak część energii trafia do sieci dystrybucyjnej, a w ostatecznym rozrachunku strata wynosi tylko 20%, co i tak oznacza ogromną redukcję kosztów. Poza tym, na rynku dostępne są coraz doskonalsze i tańsze akumulatory.

Energia nie do końca ekologiczna

Przeciwnicy energii słonecznej wskazują niekiedy, że nie jest ona do końca ekologiczna. W rzeczywistości do produkcji paneli używa się kilku toksycznych substancji, na przykład arsenku galu i siarczku kadmu. Ich wytworzenie wiąże się z pewnym zanieczyszczeniem środowiska, jednak efektów w żadnym wypadku nie można porównać do skutków spalania węgla kamiennego, a nawet gazu ziemnego.

Koszt inwestycji

Postawienie na fotowoltaikę wiąże się z pewnymi kosztami. Te jednak szybko się zwracają. Dotyczy to gospodarstw domowych, które mogą stać się praktycznie samowystarczalne, ale również przedsiębiorstw, które mogą niekiedy przy pomocy fotowoltaiki pokryć nawet 100% swojego zapotrzebowania na prąd. Z kolei właściciele gruntów rolnych, którzy chcieliby przeznaczyć je na budowę elektrowni słonecznej, lecz nie dysponują wystarczającą wysokimi środkami mają do dyspozycji dzierżawę działki pod fotowoltaikę. Takie rozwiązanie gwarantuje stały dochód przez kilkadziesiąt lat, a także niebagatelne korzyści z ekologicznego punktu widzenia!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.