Co trzeba wiedzieć o opiece w Niemczech?

Wyjazd do pracy w niemieckiej opiece to spore wyzwanie. Warto więc już wcześniej dowiedzieć się, co będzie należało do Twoich obowiązków i na czym konkretnie polega praca opiekunki w Niemczech. Koniecznie poznaj oferowane Ci warunki pracy i sprawdź, co może Ci dać firma, z którą będziesz współpracować. Jak będzie wyglądać proces rekrutacji? Czy bez znajomości niemieckiego znajdę pracę? Czy będzie legalna? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Zadania pracownika niemieckiej opieki

Jak wygląda praca opiekunki w Niemczech? Jej głównym zadaniem jest opieka nad podopiecznym, prowadzenie domu oraz zapewnianie seniorowi towarzystwa i aktywizowanie go. W ramach tych obowiązków opiekunka wykonuje czynności pielęgnacyjne i pomaga osobie starszej w jedzeniu i poruszaniu się. Warto wiedzieć, że opieka domowa to nie to samo, co opieka medyczna. Opiekunka nie może więc wykonywać czynności stricte pielęgniarskich i medycznych. Dobrze jest więc dokładnie przyjrzeć się umowie, a dodatkowo ustalić z seniorem i jego rodziną szczegóły współpracy.

Rekrutacja do opieki w Niemczech

Proces rekrutacyjny za każdym razem może wyglądać nieco inaczej – to zależy, z jaką firmą nawiążesz kontakt. Pierwszy krok jednak zawsze jest taki sam i należy do Ciebie. Aby bowiem zgłosić chęć podjęcia pracy w niemieckiej opiece, należy zadzwonić do agencji albo zostawić swoje dane kontaktowe. Możesz też po prostu odpowiedzieć na ogłoszenie zamieszczone na SenioPort lub opublikować własne. Drugim etapem jest zwykle rozmowa kwalifikacyjna. Może się ona odbywać telefonicznie (co było powszechne w trakcie pandemii i wiele firm dalej praktykuje te działania) albo osobiście w siedzibie agencji. Rekruter zapyta o Twoje doświadczenie w opiece i o kwalifikacje, sprawdzi też znajomość języka. Nie ma się jednak czego bać – krótka, prosta rozmowa po niemiecku zazwyczaj wystarcza. Później Twój rozmówca opisze wymagania i zasady zatrudnienia. To również moment na ewentualne przedstawienie dostępnych w danym momencie ofert pracy. Jeśli przejdziesz pomyślnie wszystkie te etapy, to kolejnym jest już wyjazd do Niemiec.

Opiekunka w Niemczech powinna znać język

Większość niemieckich pracodawców chce, by opiekunka znała język w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Ułatwi to codzienne porozumiewanie się z podopiecznym i jego rodziną, a także rozmowy w sklepie czy u lekarza. Niektórzy pracodawcy wymagają jednak bardziej zaawansowanej znajomości niemieckiego. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań. Dlatego podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter sprawdza, czy znasz podstawowe niemieckie słownictwo oraz czy umiesz przetłumaczyć niemieckie wyrażenia na polski i odwrotnie. W zależności od wymagań przedstawionych w ofercie mogą być one łatwiejsze albo trudniejsze. Co jednak, jeśli w ogóle nie znasz niemieckiego? Czy to skreśla szansę na wyjazd? Otóż nie. Trzeba będzie tylko poświęcić trochę czasu na samodzielną naukę albo zapisać się na kurs niemieckiego dla opiekunek.

Szkolenia dla opiekunek pracujących w Niemczech

Do pracy w opiece można jechać bez doświadczenia – gdzieś w końcu trzeba je zdobyć. Mile widziane jest za to opiekowanie się seniorem z najbliższej rodziny albo wolontariat w domu opieki. A jeśli nie miałaś okazji zdobyć doświadczenia prywatnie, dobrze jest zapisać się na szkolenie adaptacyjne oraz kursy branżowe dla opiekunek. Dowiesz się na nich, jak opiekować się osobą chorą czy niesamodzielną, nauczysz się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Będziesz wiedzieć, jak aktywizować seniora i w jaki sposób z nim rozmawiać.

Legalna praca w niemieckiej opiece

Praca, którą znajdujesz za pośrednictwem dobrych agencji, jest całkowicie legalna i bezpieczna. Chroni Cię bowiem podpisana umowa. Masz gwarancję, że otrzymasz wynagrodzenie o czasie, a firma będzie odprowadzać wszystkie potrzebne składki. Jeśli więc chcesz znaleźć pracę jako opiekunka w Niemczech, wejdź na SenioPort i przejrzyj aktualne ogłoszenia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.