Co zrobić, kiedy druk 3D się odkleja?

PLA na czystym szkle

Jest to najprostsza metoda przeciwdziałania odklejaniu się druku 3D. Należy pamiętać o poprawnym skalibrowaniu stołu roboczego, a także utrzymywaniu jego temperatury w temperaturze około 75 stopni. Najistotniejszą zaletą tej metody jest fakt, że nie trzeba stosować dodatkowych substancji na powierzchni stołu. Sprawia to, że po wystygnięciu druk 3D w łatwy sposób będzie możliwy do oderwania z powierzchni.

Sok z ABS

Jest to roztwór kawałków ABS oraz acetonu. Środek ten, od wielu lat używany jest przez osoby zajmujące się drukiem 3D na całym świecie. Podczas jego stosowania należy pamiętać o tym, aby nakładać go jedynie na zimny stół, z jak największą starannością.

Naklejka BuildTalk

BuildTalk to specjalna naklejka na stoły robocze drukarek 3D, dzięki której zwiększa się przyczepność wydruków. Podczas jej montażu należy pamiętać o następujących elementach:

  • w pierwszej kolejności dokładnie wyczyścić stół za pomocą odtłuszczacza,
  • odkleić kawałek folii zabezpieczającej ze spodu naklejki i przykleić początek podkładki u szczytu stołu,
  • stopniowo wykleić cały stół zwracając szczególną uwagę, aby nie powstawały pęcherzyki powietrza pomiędzy stołem a podkładką.

Klej biurowy

Łatwy w użyciu i stosunkowo tani sposób na poprawę przyczepności druku 3D do stołu. Należy wybrać taki, którego skład bazuje na PVA. Najlepiej sprawdza się podczas drukowania materiałem PLA, jednak z powodzeniem sprawdzi się także w przypadku ABS oraz dużo bardziej wymagających, jak na przykład nylon.

Sprawdź, czy nie popełniasz błędów podczas druku

Zaczynając swoją przygodę z drukiem 3D musimy liczyć się z wystąpieniem wielu problemów, które wynikają między innymi z nieznajomości technologii lub używanego materiału. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że drukarki 3D wykorzystywane w przemyśle znacznie różnią się od tych do celów hobbystycznych. Przed zakupem urządzenia warto więc przeprowadzić dokładne badanie rynku, na przykład za pośrednictwem porównywarki internetowej.

W niektórych przypadkach, druk 3D odkleja się z powodu błędów podczas realizacji wydruku. Jakie błędy w druku 3D mogą powodować odklejanie? Między innymi:

  • używany filament jest wilgotny,
  • źle dobrana wysokość dyszy od stołu drukarki,
  • źle dobrana temperatura platformy roboczej,
  • niska jakość używanych filamentów.

Warto również pamiętać o odpowiednim doborze temperatury. Zbyt niska może spowodować brak przyklejania się warstw modelu do siebie. Z kolei zbyt wysoka temperatura może być przyczyną odkształceń termicznych.

Drukarnia 3D wykona dla Ciebie profesjonalne wydruki

Jeśli Twoje projekty Cię nie zadowalają i często musisz mierzyć się z błędami podczas wydruku, warto skorzystać z ofert prezentowanych przez liczne drukarnie 3D. Zajmują się one profesjonalnymi usługami druku 3D. Łącząc wiedzę i pasję wykonują projekty z ogromną starannością i dbałością o szczegóły.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.