Przedmioty ścisłe – czyli jak do nich podejść, aby nie sprawiały nam trudności?

Przedmioty ścisłe, do których zaliczamy m.in. matematykę, fizykę czy chemię, stanowią często zmorę wielu uczniów. Wynika to z tego, że nie każdy z nas jest w stanie przyswoić tą samą wiedzę w jednakowym czasie. Co więcej wielu z nas potrzebuje zupełnie innych metod, aby zrozumieć często skomplikowane wzory czy procesy. Uczenie się wszystkiego na pamięć bez zrozumienia na dłuższą metę spowoduje, że będziemy tylko pogłębiać naszą niewiedzę. Z drugiej strony, uczniowie często odnoszą wrażenie, że są one po prostu nudne i niepotrzebne, stąd jeszcze mniejsza motywacja do tego, aby spróbować je zrozumieć. Zazwyczaj wśród młodzieży, jeszcze przed pójściem na pierwszą lekcję przykładowo chemii, rodzi się w głowie obraz wielu eksperymentów i ciekawych doświadczeń. Jednak przekraczając próg klasy okazuje się, że wszyscy siedzą w ławkach skierowanych w stronę czarnej, drobno zapisanej tablicy. Wielu uczniom trudno jest od tak zapamiętać taki ogrom informacji, szczególnie gdy przedmiotów mamy kilka, a każdy nauczyciel wymaga od nas czegoś innego. Dlatego warto zastanowić się nad paroma sposobami, które możesz wprowadzić do swojego życia, aby nauka była łatwiejsza i przyjemniejsza.

Angażujące eksperymenty

Naukowcy udowodnili już, że człowiek o wiele łatwiej zapamiętuje to co sam doświadczył. Jeżeli Twój nauczyciel nie stosuje takiej formy nauki na lekcjach, zrób to sam! Wykorzystanie tej metody podczas nauki przedmiotów ścisłych zdecydowanie skróci Twoje męki i pozwoli efektywnie pozyskać i zachować wiedzę na dłużej. Eksperymenty, m.in. z dziedziny chemii czy fizyki, w łatwy i ciekawy sposób możemy przeprowadzić w domu. Wykorzystując kuchnię lub łazienkę przygotujmy sobie puste stanowisko, które pozwoli nam na bezpieczne przeprowadzanie eksperymentów. W dobie nieograniczonego dostępu do zasobów Internetu możemy znaleźć tam wiele ciekawych i angażujących pomysłów, jednak warto zaglądać tylko na te strony, które są sprawdzone i wiarygodne. Jedną z nich jest platforma edukacyjna dlaucznia.pl, gdzie mamy pewność, że nie wyrządzimy sobie krzywdy ani nie zniszczymy żadnych rzeczy w naszym domu. Inspiracje na eksperymenty często znajdziemy również w naszych podręcznikach szkolnych.

Wykorzystaj otaczające Cię środowisko

Każdą zdobytą wiedzę z podręczników warto wykorzystywać i utrwalać poprzez doświadczenia. Jeżeli trudno jest Ci zapamiętać informacje przykładowo z geografii może warto wybrać się na niedaleką wycieczkę po swoim mieście. Możesz odwiedzić ogród botaniczny biorąc ze sobą atlas, dzięki czemu zobaczysz jak w rzeczywistości wyglądają poszczególne gatunki drzew i roślin. Jeżeli w  swoim mieście nie możesz znaleźć takiego punktu, warto wybrać się do lasu i również połączyć przyjemne z pożytecznym. W większych miastach znajdziesz takie miejsca jak oceanaria czy ogrody zoologiczne, które z pewnością ułatwią Ci zapamiętanie gatunków zwierząt, a przy okazji pozwolą ciekawie spędzić czas ze znajomymi czy rodziną. Natomiast jeżeli chciałbyś zobaczyć jak działają konkretne procesy w fizyce dobrym pomysłem jest wybranie się do takich miejsc jak na przykład Centrum Nauki Kopernik.

Zasoby Internetu

Nowoczesne technologie i ich nieustanny rozwój daje nam nieograniczone możliwości do poszerzania naszej wiedzy w coraz bardziej efektywny i ciekawy sposób. Smartfony towarzyszą nam niemal nieustannie, dlatego to idealny sposób, aby wykorzystać je do celów edukacyjnych. Z pewnością większość z nas lub nasi rodzice posiadają laptopy czy komputery, dlatego warto skorzystać z zasobów, które oferuje nam Internet i ułatwić sobie naukę m.in. przedmiotów ścisłych. Ciekawą i skuteczną formą jest skorzystanie z platformy edukacyjnej dlaucznia.pl, na której znajdziemy opracowania wszystkich przedmiotów. Oprócz tradycyjnych materiałów tekstowych, dostępne są również filmiki, które pozwolą lepiej zrozumieć skomplikowane procesy. Ponadto, po każdym temacie dostępne są fiszki czy quizy, które pozwolą Ci utrwalić wiedzę i w łatwy sposób powtórzyć ją przed sprawdzianem.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.