Nowoczesne podręczniki szkolne – jak powinny wyglądać?

Skuteczne podręczniki szkolne powinny łączyć w sobie merytoryczną wiedzę wraz z duchem czasu. By trafić w gusta młodego pokolenia, trzeba stworzyć podręcznik nie tylko bogaty w wiedzę, ale też taki, który zainteresuje edukowaną młodzież zawartymi zagadnieniami. Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto wiedzieć, czy podręcznik, którym posługuje się dziecko, jest dla niego atrakcyjny.

Treści interaktywne

W dzisiejszych czasach wszechobecny dostęp do internetu oddziałuje również na najmłodsze pokolenia. Większość dzieci w wieku szkolnym sprawnie posługuje się komputerem czy smartfonem, wobec tego podręcznik musi wykraczać poza ramy papierowych kartek.

Niektóre podręczniki posiadają kody QR. Są to specjalne kody, które po przeskanowaniu z wykorzystaniem telefonu, odsyłają użytkownika na daną stronę internetową lub wyświetlają konkretny filmik. Podręczniki szkolne powszechnie stosujące kody QR mogą stanowić atrakcyjne źródło wiedzy dla uczniów, ponieważ treść pisaną mogą wesprzeć filmem instruktażowym przedstawiającym eksperyment, zagadnienie lub doświadczenie.

Skalowany poziom trudności

Dzieci w różnych dziedzinach nauki reprezentują różny poziom zaawansowania. Dobry podręcznik powinien przekazywać niezbędne minimum, by nieco słabsi uczniowie nie mieli problemów z przyswojeniem wiedzy, z kolei dla tych bardziej zaawansowanych musi stwarzać możliwości poszerzenia wiedzy.

Dobrym sposobem są różne zestawy krótkich zadań, w których początkowe nawiązują stricte do wiedzy przyswojonej w danym dziale, a trudniejsze zadania dla chętnych wymagają nieco samodzielnego myślenia lub poszerzenia wiadomości. Dzięki temu bardziej zaawansowani nie będą odczuwali znudzenia materiałem naukowym, a uczniowie mniej pojętni mogą dzięki skalowanym zadaniom osiągnąć wyższy poziom zrozumienia poszczególnych zagadnień.

Trudne zagadnienia w przystępnej formie

Przykładem nowoczesnej książki edukacyjnej jest podręcznik “Spotkania z fizyką 8”. Fizyka uchodzi za stosunkowo trudny przedmiot, w którym nieco skomplikowana matematyka przeplata się z trudnymi w wyobrażeniu zjawiskami w mikroskali. Podręcznik ten wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, oferując przedstawienie wiedzy w przystępny sposób. Ponadto stanowi on zeszyt ćwiczeń, w których dzieci nauczą się rozwiązywania zadań fizycznych i planowania eksperymentów.

Najmocniejszą stroną tego podręcznika są zadania o różnym stopniu trudności oraz obecność kodów QR, które umożliwiają dzieciom spoglądanie na eksperymenty fizyczne ukazany na instruktażowych filmikach. Dzięki temu podręcznikowi fizyka staje się niezwykle ciekawa i stosunkowo prosta.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.