Klimatyzator domowy – czy warto inwestować w takie urządzenie?

Praca przy komputerze czy inne obowiązki wykonywane w domu, gdy na dworze jest 30°C są wyjątkowo mało efektywne i męczące. Odpoczynek po pracy również nie jest możliwy, gdy mieszkanie zalewa upał. Latem, gdy temperatura potrafi naprawdę zniechęcać do siedzenia w budynku, a obowiązki domowe lub służbowe wzywają, najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w klimatyzator domowy. Podpowiadamy, dlaczego warto.

Klimatyzator domowy – jaki rodzaj wybrać?

Klimatyzacja w mieszkaniu niewątpliwie podnosi komfort życia. Latem to nieocenione wsparcie, gdy trzeba pracować, ale i wtedy gdy upał przeszkadza w relaksie. Co prawda można postawić wiatrak, ale stopień chłodzenia będzie niewielki. Decydując się na klimatyzator, trzeba rozważyć dwie opcje:

  • klimatyzator przenośny,
  • klimatyzator stacjonarny.

Klimatyzatory przenośne są wygodne z tego względu, że nie wymagają skomplikowanego montażu. Nie trzeba kuć ścian, zdobywać pozwoleń i organizować ekipy remontowej. To też rozwiązanie szybsze – wystarczy pojechać do sklepu, wybrać konkretny model i podłączyć go. Jego niewątpliwą zaletą jest mobilność. Rano możesz postawić go w pomieszczeniu, w którym pracujesz, a wieczorem przestawić do sypialni czy salonu. Choć to rozwiązanie, które docenia każda osoba źle znosząca upał, ma ono kilka wad.

  • Klimatyzator jest dość ciężki i często duży – trzeba więc zaplanować sporo miejsca, by schować go na jesienne i zimowe miesiące.
  • Trzeba wystawić rurę wydmuchującą powietrze na zewnątrz – najwygodniej jest zrobić to przez okno.
  • Jest dość głośny – może to być utrudnienie, gdy chcesz skupić się na pracy albo zasnąć.

Alternatywą dla takiego klimatyzatora przenośnego jest montaż klimatyzatora stacjonarnego. Wymaga on jednak zaplanowania instalacji i zorganizowania ekipy remontowej, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Są jednak dużo bardziej skuteczne i mogą schłodzić więcej niż jedno pomieszczenie. Pracują także znacznie ciszej niż te przenośne. Tego typu klimatyzatory ścienne oferuje na przykład Samsung.

Co wziąć pod uwagę kupując klimatyzator domowy?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz klimatyzator mobilny czy stacjonarny, musisz zwrócić uwagę na jego parametry. Żeby dopasować urządzenie do swoich potrzeb, porównaj:

  • moc chłodniczą – na każdy metr kwadratowy powinno przypadać 0,1 kW mocy,
  • prędkość wentylatora – na rynku dostępne są modele z ręczną lub automatyczną regulacją,
  • przepływ powietrza – klimatyzatory z wyższym przepływem szybciej chłodzą pomieszczenie,
  • klasę energetyczną, która pozwala oszacować koszt eksploatacji (im wyższa klasa, tym wydajniejsze urządzenie),
  • poziom hałasu – im ciszej pracuje urządzenie, tym lepiej.

Klimatyzatory mogą być również sterowane na różne sposoby. Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem jest sterowanie pilotem albo aplikacją. Ta druga możliwość daje ci szansę uruchomić klimatyzator zdalnie, dzięki czemu możesz schłodzić pomieszczenie chwilę przed powrotem do domu. Koszty montażu klimatyzatora w dużej mierze zależą od tego, czy zdecydujesz się na model mobilny czy stacjonarny (ten wymaga zatrudnienia ekipy remontowej). Jednak komfort, który zapewnia to urządzenie jest wart każdych pieniędzy!

 

Artykuł powstał we współpracy z Samsung.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.