Bierne palenie papierosów

Długoletnie palenie klasycznych papierosów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwór nie tylko płuc, ale także krtani, gardła, przełyku czy jamy ustnej. Palacze mają również obniżoną wydolność oddechową, co prowadzi do częstych zawrotów głowy, zadyszki w trakcie poruszania się, znacznie częściej chrapią i mają epizody bezdechu w trakcie snu. Jedynym sposobem na poprawę stanu zdrowia jest rzucenie palenia. Jest to korzystne zarówno dla samego palacza, jak i jego otoczenia. Wiele osób nie jest świadomych, że paląc, szkodzą nie tylko sobie, ale także osobom, które przebywają w jego towarzystwie.

Skutki biernego palenia papierosów

Bierni palacze narażeni są na kontakt z dwoma rodzajami dymu – wydychanym przez palacza i tym, który unosi się z papierosa. Powstające w trakcie spalania tytoniu opary są toksyczne. W składzie dymu papierosowego można znaleźć aż 7000 substancji chemicznych, a 70 z nich ma działanie rakotwórcze. Skutki biernego palenia to między innymi zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory płuc i pozostałych narządów układu oddechowego, problem z krzepnięciem krwi, a finalnie także rozwój miażdżycy. Bierni palacze częściej chorują na astmę, czy mają schorzenia układu krwionośnego. Także osoby zmagające się z alergią mogą mieć podrażnioną śluzówkę. Ponadto bierne palenie wpływa negatywnie na wygląd skóry, włosów i paznokci. Rzucenie palenia jest więc nie tylko korzystne dla zdrowia samego palacza, ale także dla osób w jego otoczeniu.

Palenie w znacznym stopniu szkodzi zdrowiu dzieci i kobiet w ciąży. Wdychanie dymu tytoniowego przez ciężarne może wywołać przedwczesny poród, niedorozwój płuc dziecka, wady wrodzone, niedotlenienie czy problemy oddechowe. Jeżeli musisz zapalić, korzystaj jednie ze specjalnie wydzielonych dla palących miejsc, nie pal w domu ani w samochodzie. Najlepszym rozwiązaniem będzie rzucenie palenia. Jest to proces, którego powodzenie zależy od silnej woli, a także zastosowanych środków. Wiele osób sięga po gumy czy plastry z nikotyną. Wychodzenie z nałogu wymaga czasu i najlepiej zastosować metodę małych kroków. Jak rzucić palenie? Warto zamienić zwykłe papierosy na podgrzewacz. Dzięki nowoczesnej technologii wkład umieszczony wewnątrz jest podgrzewany, a nie spalany. W trakcie inhalacji nie powstaje szkodliwy dym ani substancje smoliste. Kolejnym krokiem jest zmiana wkładów na te, które nie zawierają nikotyny, co pozwoli zapanować nad fizyczną potrzebą przykładania papierosa do ust. Więcej informacji o produktach beztytoniowych i pozbawionych nikotyny znajdziesz tutaj: https://nexus.cool/.

Korzyści z rzucenia palenia dotyczą zarówno palacza, jak i bliskich czy osób, którzy przebywają w jego otoczeniu. Warto sięgać po sprawdzone metody i stopniowo ograniczać ilość oraz częstotliwość wychodzenia na papierosa. Twój organizm z pewnością Ci podziękuje w postaci zwiększenia wydolności oddechowej, lepszej kondycji i zdrowszego ciała. Powodzenia!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.