Folia na okna. Jak działa folia przeciwsłoneczna? Jaką wybrać?

Gdy okna wychodzą na słońce, w upalny letni dzień pomieszczenie (czy to mieszkanie, czy biuro) może stać się czymś w rodzaju łaźni parowej. Temperatura w pomieszczeniu jest poza skalą i pojawia się logiczne pytanie, jak ją obniżyć. Jeśli oryginalne przeszklenie nie zostało uzupełnione specjalnymi szybami przeciwsłonecznymi lub foliami przyciemnianymi, należy pomyśleć o takiej modernizacji konstrukcji okna.

Jak działa folia przeciwsłoneczna?

Głównym celem takich akcesoriów okiennych jest ograniczenie przenikania promieni słonecznych i wyeliminowanie efektu „pocenia się”, który występuje latem. Niektórzy użytkownicy mniej przejmują się upałem (włączając urządzenia klimatyzacyjne lub nie będąc w domu w najgorętszy dzień) niż oślepiającym światłem w sypialni lub pokoju dziecięcym we wczesnych godzinach porannych. W tym przypadku główna funkcja ochronna ogranicza się do zacieniania.

W każdym razie folia przeciwsłoneczna do okien to specjalna tkanina, na którą nakłada się różne, najczęściej metaliczne, powłoki. Umożliwiają one filtrowanie promieniowania słonecznego, zarówno ultrafioletowego, jak i podczerwonego. Światło widzialne przepuszcza dobrze, tzn. przepuszczalność światła jest na ogół nieznacznie zmniejszona, ale nie ma ponurej atmosfery i związanego z nią dyskomfortu, który może prowadzić do obniżenia zdolności do pracy lub pogorszenia stanu zdrowia.

Dzięki temu promienie ultrafioletowe i podczerwone są zatrzymywane, a do pomieszczenia wpada światło. Jest to zasadnicza różnica między dobrej jakości foliami refleksyjnymi na oknach. Dokładnie tak powinny działać. Dzięki temu ich stosowanie w lecie pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniach (bez klimatyzatora) o 5-7 stopni Celsjusza.

Rodzaje i kryteria wyboru folii przeciwsłonecznej

Istnieją różne rodzaje folii, które pomagają chronić przed promieniowaniem ultrafioletowym, nagrzewaniem spowodowanym światłem słonecznym, odblaskami i/lub odblaskami. Różnice mogą dotyczyć stopnia skuteczności (ochrony), zasady montażu (samoprzylepna lub nie), strony okna, na którą naklejana jest tkanina (wewnętrzna i zewnętrzna).

Ponadto produkty takie jak te wyróżniają się na tle innych:

  • Wysokowydajna folia refleksyjna. Doskonale przepuszcza światło dzienne, ale zatrzymuje energię słoneczną (ciepło). Jest ona zapewniona dzięki specjalnej metalizowanej warstwie na płycie polimerowej. Zaleca się ich stosowanie na dużych i średnich konstrukcjach okiennych.
  • Folie refleksyjne o średniej skuteczności. Odbijają one do 60% światła, dając efekt lustrzany.
  • Folia barwiąca. Na powierzchnię nakładana jest powłoka z brązu, tytanu lub stali. W lecie odbija do 99% promieniowania UV. Przezroczystość takich produktów jest gorsza, tzn. światło dzienne nie przepuszcza całego światła.
  • Półprzezroczysta folia lustrzana do okien. Należy również do kategorii produktów o widoczności jednokierunkowej. Chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym, w tym zapobiega wypalaniu się tapet i obić meblowych pod wpływem słońca.
  • Wysokiej jakości folia matowa. Częściej stosuje się je do drzwi szklanych lub innych konstrukcji przepuszczających światło wewnątrz budynków. Funkcje ochronne są w tym przypadku raczej dodatkowym atutem.

Prawie wszystkie nowoczesne folie są samoprzylepne. Upraszcza to proces nanoszenia ich na powierzchnię szkła, a także zapewnia szybkie i łatwe usuwanie. Dotyczy to jednak tylko produktów wysokiej jakości.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.