Migracja danych do chmury – wyzwania i obawy przedsiębiorców

Usługi cloud zyskują coraz większą popularność wśród firm, zapewniając bezpieczeństwo, wygodę i elastyczność w połączeniu z wysoką wydajnością. Migracja danych może jednak być wymagająca – co warto wiedzieć na ten temat?

Co to jest chmura internetowa?

Na początek warto określić, czym właściwie charakteryzuje się chmura internetowa dla firm. W najprostszym ujęciu „chmura” to po prostu określenie na wszelkie zasoby (zarówno pliki, jak i elementy infrastruktury), które są dostępne za pośrednictwem Internetu. Aktualnie obsługa usług sieciowych przez firmę nie wymaga już korzystania z własnej, rozbudowanej serwerowni razem ze wszystkimi komponentami, które są niezbędne do jej działania. Utrzymanie takich zasobów może leżeć po stronie zewnętrznego przedsiębiorstwa, które dysponuje wykwalifikowaną kadrą i bardzo rozwiniętą infrastrukturą, dzięki czemu jest w stanie zapewnić pełną skuteczność w każdych warunkach.

Tego typu usługi są oferowane między innymi przez największych graczy ze świata IT, takich jak Microsoft, Amazon czy Google. Możemy z nich skorzystać również w ramach ofert polskich przedsiębiorstw – na uwagę zasługuje tutaj między innymi firma INEA, która zajmuje się również dostarczaniem szybkiego Internetu światłowodowego.

Chmura dla firm – jak wygląda migracja danych?

Wiedząc już, co to jest chmura internetowa, można przejść do kluczowych elementów procesu wdrożenia takiego rozwiązania. Jednym z najważniejszych jest migracja danych – to czynność, która obejmuje przeniesienie na zewnętrzny serwer plików przechowywanych dotychczas na urządzeniach należących do przedsiębiorstwa. Na samym początku należy określić wykorzystanie zasobów przez firmę. Oferty cloud często skupiają się na elastycznym dostosowaniu do potrzeb klientów, przez co ten krok ma ogromne znaczenie. Na podstawie informacji zdobytych w tej części procesu dostawca może przygotować elementy infrastruktury, które będą używane przez dane przedsiębiorstwo.

W niektórych przypadkach przeniesienie danych i zasobów do chmury będzie wiązać się z koniecznością wprowadzenia pewnych modyfikacji. Może jednak okazać się, że nie będą one konieczne – w takiej sytuacji możemy liczyć na bardzo szybką i sprawną migrację. Jest to także idealna okazja, by usprawnić sposób przechowywania danych czy obsługi samej infrastruktury. Na koniec pozostaje ewentualna optymalizacja rozwiązań cloud udostępnianych firmie, aby zmaksymalizować wydajność bez strat w innych obszarach.

Chmura dla firm: wyzwania i obawy

Ze względu na fakt, że wdrożenie usług cloud często wymaga niemałych zmian w podejściu do infrastruktury, proces ten może budzić pewne obawy. Wielu przedsiębiorców martwi się przede wszystkim utratą kontroli nad danymi. Z własną infrastrukturą rzeczywiście możemy w pełni kontrolować wszystkie aspekty jej działania, jednak często takie rozwiązanie pociąga za sobą kilka negatywnych czynników. Należą do nich przede wszystkim wysokie koszty obsługi i utrzymania, które można znacząco zredukować przy migracji do chmury.

Kolejną istotną kwestią jest bezpieczeństwo – przekazanie danych innemu podmiotowi naturalnie wzbudza wątpliwości w tym zakresie. W rzeczywistości jednak firmy, które korzystają z usług w chmurze, cieszą się znacznie skuteczniejszą ochroną przed atakami hakerskimi i innymi zagrożeniami. Chmura dla firm INEA wykorzystuje wirtualizacje klasy enterprise, pochodząca od lidera rynku Vmware®. Pozwala na zapisywanie danych w chmurze oraz dostęp do nich 24/7/365 z dowolnego miejsca na świecie. Chmura INEA posiada wygodny panel obsługi vCloud Director, umożliwiający pełna kontrole nad parametrami i kluczowymi funkcjonalnościami środowiska wirtualnego. Dostarczana jest w klastrze High Availability, w bezpiecznym środowisku INEA Data Center zlokalizowanym w INEA Parku, w oparciu o komponent i podzespoły Dell® i Intel®. Przy wyborze odpowiedniego dostawcy warto zwrócić uwagę na metody zabezpieczeń stosowane w centrum przetwarzania danych. Obawy przedsiębiorców mogą dotyczyć również wydajności i kosztów – również w tym przypadku realne rezultaty często przemawiają na korzyść migracji do chmury.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.