Jak działają okulary progresywne? – koszt, wady i zalety

Czy zastanawiasz się, czym są okulary progresywne? W tym artykule ujawnimy fakty i mity dotyczące okularów progresywnych. Dodatkowo skupimy się również na tym, do czego są stosowane, a także jaka jest uczciwa cena rynkowych okularów progresywnych.

Czym dokładniej są okulary progresywne?

Od pewnego wieku większość osób zaczyna cierpieć na chroniczne zmęczenie oczu lub presbiopie (tzw. starczowzroczność). Oko nie może skupiać się na różnych odległościach. Okulary progresywne w swojej istocie mają zatem ponownie pozwolić wyraźnie widzieć na wszystkich odległościach. Wszystko w jednej parze okularów.

Okulary progresywne są zatem dobrym pomysłem dla osób, które cierpią na presbiopie połączoną z innym rodzajem wady wzroku, jak krótkowzroczność, nadwzroczność, czy astygmatyzm, ponieważ korygują wszystko tymi samymi soczewkami. Oczywiście mogą z nich korzystać również osoby, które chorują tylko i wyłącznie na starczowzroczność.

Działanie okularów progresywnych oparte jest na tym, aby spojrzenie pokrywało się z punktem odpowiadającym obszarowi, na którym chcesz się skupić. Tak też patrząc przez górę szkiełek, aby zobaczyć odległy obiekt, robimy to samo, co bez okularów – patrzymy na horyzont, a przez dolną część, aby widzieć z bliska (jak instynktownie robi ludzkie oko, np. podczas czytania). W strefie pośredniej między dalekim a bliskim ostre stają się obiekty pomiędzy dalekim a bliskim. Dlatego okulary nazywa się progresywnymi.

Jak skonstruowane są okulary progresywne?

Okulary progresywne, a konkretnie ich szkła są zaprojektowane tak, aby widzieć na daleką, bliską i pośrednią odległość. Szkło progresywne oparte jest na:

  • Dobrym widzeniu z daleka przez górną część szkła lub soczewki;
  • Skutecznym postrzeganiu obiektów w odległościach pośrednich przez środek soczewki;
  • Ostrym widzeniu z bliska przez dolną część soczewki.

Ze względu na samą naturę szkiełek progresywnych, poprzez uwzględnienie wszystkich odległości w tej samej soczewce, niektóre obszary pojawiają się na bocznych krawędziach, gdzie widzenie staje się nieco rozmyte. W bardziej zaawansowanych modelach aberracje boczne są maksymalnie zredukowane.

Wady i zalety okularów progresywnych — co należy wiedzieć?

Dzięki postępom w technologii, osoby noszące okulary progresywne w zdecydowanej większości nie odczuwają dyskomfortu z noszenia takiej pary, a czas zaadaptowania oka do nowej perspektywy znacząco się skrócił w porównaniu ze starszymi modelami. Następujące zalety okularów progresywnych to:

  • Wszystko w jednej parze – nie trzeba używać trzech różnych rodzajów okularów;
  • Walor estetyczny – w przeciwieństwie do soczewek dwuogniskowych, progresywne zapewniają ciągłe widzenie między różnymi strefami pola widzenia;
  • Oszczędność – jedna para okularów progresywnych statystycznie należy do tańszego wyboru niż kilka różnych par;
  • Ostre i wyraźne widzenie – niezależnie od odległości, widzenie jest ciągle ostre.

Z kolei wady okularów progresywnych przedstawiają się następująco:

  • Objawy adaptacyjne – przyzwyczajenie się do koordynacji spojrzenia z lekkim ruchem głowy może być początkowo uporczywym objawem dla niektórych użytkowników;
  • Nauka poprawnego widzenia – sposób, w jaki jesteśmy przyzwyczajeni do patrzenia, zmienia się, ponieważ należy poruszać jednocześnie głową i oczami.

Ile kosztują okulary progresywne?

Dobre okulary progresywne mogą być drogie lub stosunkowo tanie. Wszystko zależy od producenta i systemu produkcji. Różnica cenowa polega na jakości, jednakże tylko do pewnego momentu. W dużej mierze różnica w cenie odpowiada marżom handlowym, czy pośrednikom.

Tak też ostateczny koszt okularów zależy od użytych materiałów i marży nadanej w konkretnym salonie optycznym. Standardowe okulary bez antyrefleksowych szkieł mogą kosztować od 200 do 1 000 zł, z kolei zaawansowane technologicznie modele rozpoczynają się od 600 zł, kończąc na 2 500 zł. Są to oczywiście uśrednione ceny, dostępne są również budżetowe modele w cenie kilkudziesięciu złotych, które ze względu na niską jakość materiałów produkcyjnych i zerową efektywność na narządach wzroku nie powinny być brane pod uwagę.

Okulary progresywne – szkła poprawiające wzrok

Podczas wyboru okularów progresywnych warto pamiętać, że oprawka nie może być tak otulająca, jak w przypadku, np. okularów przeciwsłonecznych. Szkło progresywne działa lepiej, jeśli nie ma dużej krzywizny. Innym bardzo ważnym czynnikiem dobrego widzenia w okularach progresywnych jest to, że kąt pantoskopowy (nachylenie) oprawek jest dostosowywane indywidualnie dla użytkownika. Z tego względu wybór okularów progresywnych jest niezwykle przydatny dla osób o różnorodnych wadach wzroku, niemogących poprawnie widzieć na dalekie i bliskie odległości.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.