O czym trzeba pamiętać podczas planowania placu zabaw?

Place zabaw to elementy, które już na stałe wpisały się w architekturę miejską. Służą one do aktywizowania najmłodszych mieszkańców osiedla do tego, aby te chciały spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. W szczególności wiosną oraz latem. Aby tak się jednak mogło stać, place zabaw muszą stać się miejscem bezpiecznym, starannie przemyślanym.

O czym należy pamiętać?

Producent placów zabaw jest w stanie sprawić, że cały teren przeistoczy się w bajkową krainę, skąd naprawdę ciężko będzie wyjść. Aby jednak tak się mogło stać, należy pamiętać o zachowaniu kilku podstaw zasad. Dla bezpieczeństwa wszystkich maluchów, jakie będą tam przebywać. Oto one:

  • cały teren powinien zostać pozbawiony ostrych i kanciastych elementów,
  • żadne elementy, jakie obecne będą na placu zabaw nie mogą stwarzać zagrożenia utknięcia,
  • na placu powinny być zainstalowane wszelkiego rodzaju elementy, jak np. poręcze, które chronić będą przed upadkiem,
  • nawierzchnia musi zostać tak wykonana, aby łagodzić ewentualne upadki, do jakich i tak na pewno dojdzie,
  • ogrodzenie całego terenu placu zabaw – nie jest konieczne, ale jest mile widziane,
  • konieczność obecności kosza na śmieci, dzięki czemu będzie można uniknąć zanieczyszczenia terenu,
  • roślinność znajdująca się dookoła placu, jak również na nim, powinna być bezpieczna.

Normy bezpieczeństwa

Place zabaw to również takie miejsca, gdzie obowiązują normy bezpieczeństwa. Trzeba się do nich dopasować, jeżeli cały teren ma zostać oddany do użytku. Wszystkie sprzęty muszą podlegać uregulowaniom prawnym – poczynając od piaskownicy, przez huśtawki i zjeżdżalnie, po wszystkie ławki na jakich spoczywać będą rodzice. Place zabaw muszą być zgodne z normami Unii Europejskiej PN-EN 1176 oraz PN-EN 1177. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to całość została opisana w dyrektywie 2001/95/WE. Brak spełnienia któregokolwiek z warunków może oznaczać, że cały teren nie zostanie dopuszczony do użytku.

Dobry producent elementów na plac zabaw

Podstawa to znalezienie takiego producenta placów zabaw, który w swojej ofercie ma nie tylko ciekawe i kolorowe elementy, ale również te, jakie są zgodne z obowiązującymi normami, bezpieczne w użytkowaniu. Taką właśnie ofertę znaleźć można na http://www.avisplacezabaw.pl/. Jest to strona producenta, od wielu lat obecna na rynku, który dba o to, aby móc wyposażyć place zabaw w różnorodne, kolorowe elementy. Dzięki temu każdy plac zabaw stanie się chętnie odwiedzanym miejscem, gdzie nigdy nie będzie brakowało wesołego gwaru dzieci w różnym wieku.

5/5 - (1 vote)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.