Kolekcja Skarbnicy Narodowej „Józef Piłsudski. Droga do Niepodległości” – opinie

Jedną z najważniejszych postaci związanych z procesem odzyskania przez Polskę niepodległości, którego centralną datą był dzień 11 listopada 1918 r., jest bez wątpienia Józef Piłsudski. Związek jego biografii z dwudziestowieczną historią Polski przedstawia wyjątkowa kolekcja numizmatów.

W służbie Polsce

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. W czasie studiów za tajną działalność przeciwko zaborcy został aresztowany i skazany na zesłanie. Po kilku latach powrócił z Syberii i zajął się dalszą pracą na rzecz niepodległości. Był m.in. członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Centralnego Komitetu Robotniczego, a w 1914 r. utworzył Polską Organizację Bojową i został jej komendantem głównym. Jego działalność z jednej strony doprowadziła do kolejnego aresztowania, ale z drugiej – znacznie przybliżyła Polskę do zrzucenia zaborczego jarzma.

Dlatego gdy po uwolnieniu z twierdzy w Magdeburgu Piłsudski przybył do Warszawy, 11 listopada 1918 r. mógł przejąć władzę wojskową w stolicy odradzającego się państwa. W II RP przez lata pozostawał u steru władzy – jako Naczelnik Państwa, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych czy wreszcie premier.

Zmarł w Warszawie, 12 maja 1935 r. Ciało marszałka spoczęło w kryptach katedry na Wawelu, jego serce zaś – w mogile jego matki na wileńskim cmentarzu Na Rossie.

Historia na numizmatach

Postać marszałka Piłsudskiego i jego rolę w wydarzeniach pierwszych dziesięcioleci XX w. przedstawia i przybliża kolekcja piętnastu medali od Skarbnicy Narodowej. Numizmaty wykonano w najwyższej jakości menniczej z miedzi platerowanej dwudziestoczterokaratowym złotem. Każdy medal waży 15 g i ma 34 mm średnicy.

Na rewersie znalazły się: podobizna marszałka na koniu wzorowana na znanym obrazie Józefa Kossaka pt. „Józef Piłsudski na Kasztance”, orzełek nawiązujący do międzywojennego godła oraz napis „Józef Piłsudski. Droga do niepodległości”. Tematem awersów są z kolei istotne wydarzenia z życia marszałka i historii Polski, np.:

  • Utworzenie Legionów 1914,
  • Kryzys przysięgowy 1917,
  • Bitwa warszawska 1920,
  • Piłsudski Naczelnikiem Państwa 1918–1922,
  • Przewrót majowy 1926.

W kolekcji, oprócz numizmatów, znajduje się też komplet atrakcyjnych akcesoriów. Naszym zdaniem będzie ona wspaniałym dodatkiem do każdego numizmatycznego zbioru. Sprawdzi się również doskonale w roli prezentu.

Więcej szczegółowych informacji na temat kolekcji „Józef Piłsudski. Droga do niepodległości” znajdziesz na stronie dystrybutora: Skarbnicanarodowa.pl. Sprawdź sam!

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.