Jak poprawnie ładować baterię w smartfonach?

Ładowanie smartfona wydaje się prostą sprawą. Umieszczenie wtyczki w gniazdku rzeczywiście nie jest dla nikogo skomplikowanym zadaniem. Jednak współczesne telefony cenimy między innymi za jak najdłuższą żywotność baterii. O niej decydują zaś dobre zwyczaje dotyczące prawidłowego ładowania akumulatora. O czym musisz pamiętać, aby jak najdłużej cieszyć się z dobrej kondycji baterii?

Częste doładowania akumulatora – unikaj całkowitego rozładowania

Niektórzy użytkownicy wciąż uważają, że akumulator, aby zachować swoją żywotność, powinien zostać w pierwszej kolejności całkowicie rozładowany, a następnie naładowany do 100%. Baterie starej generacji rzeczywiście cechowała taka właściwość, jednak współczesne akumulatory działają na zupełnie innych zasadach. W przypadku twojego smartfona z całą pewnością wskazane jest jego częste doładowywanie. Staraj się natomiast nie doprowadzać do sytuacji, w których telefon wyłączy się ze względu na brak energii. Niekorzystnie odbija się to na kondycji baterii.

100% wystarczy – nie pozostawiaj ładowania na noc

Sporym błędem jest pozostawienie ładującego się smartfona na noc. Co prawda nowoczesne telefony są dobrze zabezpieczone i w takiej sytuacji z pewnością nie dojdzie do przeładowania, ponieważ dopływ energii jest automatycznie odcinany po uzupełnieniu 100%, jednak urządzenie wyposażone w wiele funkcji i aplikacji wciąż może pobierać prąd i w trakcie Twojego snu wielokrotnie doładowywać się do maksymalnego poziomu. To niekorzystnie odbija się na akumulatorze. Zadbaj więc o naładowanie sprzętu do 100% jeszcze przed snem, a następnie odłącz je od gniazdka.

Unikaj wysokich temperatur przy szybkim ładowaniu

Szybkie ładowanie to bardzo przydatna funkcja, dostępna m.in. w smartfonach marki OPPO, ale nie należy jej nadużywać. W jego trakcie akumulator może bowiem nagrzewać się do wysokiej temperatury, a to niekorzystnie odbija się na jego późniejszej pracy. Jeśli zbytnio się nie spieszysz, ładuj telefon w standardowy sposób. Z tego samego powodu unikaj ekspozycji twojego smartfona na wysokie temperatury.

Ładuj telefon w odpowiedniej pozycji i miejscu

O nadmiernym przegrzewaniu się telefonu w trakcie ładowania może zadecydować również nieodpowiednie umiejscowienie. Unikaj środowiska, które dodatkowo może podnieść temperaturę, czyli np. chowania smartfona pod poduszkę czy pod kocem, przez które urządzenie niepotrzebnie się nagrzeje. Warto również zadbać o to, by ładowarka nie była mocno wygięta, zwłaszcza przy wejściu do telefonu. Znacznie skraca to żywotność tego akcesorium, doprowadzając często do przerwania kabla.

Stosuj oryginalną ładowarkę

Jeśli zgubisz fabryczną ładowarkę dołączoną do twojego smartfona lub zapomnisz o zabraniu jej ze sobą w podróż, zdecydowanie unikaj nieoryginalnych zamienników. Ich ceny potrafią być bardzo atrakcyjne, ale jakość pracy i wykonania stanowi loterię. Ładowanie akumulatora to dość skomplikowany proces, więc w skrajnym przypadku przy niefabrycznym odpowiedniku może dojść do osłabienia żywotności, całkowitego uszkodzenia baterii, a nawet zagrożenia dla użytkownika. Jeśli posiadasz więc przykładowo telefon marki OPPO, stosuj wyłącznie ładowarki przygotowane przez tego producenta. Unikaj również powerbanków niewiadomego pochodzenia i reputacji.

Prawidłowe ładowanie smartfona nie wymaga wielkiego wysiłku ani wyrzeczeń, dlatego tym bardziej warto trzymać się sprawdzonych nawyków. Dzięki temu sprawisz, że będzie on działał bez zarzutów przez długi czas.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.