Kiedy i jak zmienić karmę u psa i kota?

Karma dla psa lub kota powinna dostarczać zwierzęciu niezbędnych składników, dopasowanych do jego aktualnych potrzeb żywieniowych. Niekiedy jednak zachodzi potrzeba zmiany pokarmu, szczególnie gdy ten nie służy pupilowi. Proces wymaga jednak czasu i odpowiedniego przeprowadzenia, aby uniknąć ewentualnych problemów żołądkowych. Sprawdź, kiedy zmiana karmy jest konieczna i jak jej dokonać.

Zmiana karmy- kiedy jest konieczna?

Wprowadzenie innego pokarmu jest wskazane w momencie, gdy zmieniają się potrzeby żywieniowe zwierzęcia. Powodem jest najczęściej dorastanie albo starzenie się pupila, bądź przeprowadzona kastracja lub sterylizacja. Zwiększa się wtedy zapotrzebowanie kaloryczne oraz na składniki odżywcze.  Niekiedy podawana karma może wywoływać reakcje alergiczne lub poważne problemy żołądkowe. Zmiana będzie także wymagana w przypadku zajścia kotki lub suki w ciążę oraz w okresie karmienia kociąt lub szczeniaków. Czasami wprowadzenie innego pokarmu jest również konieczne przy wystąpieniu poważnej choroby. Jakiekolwiek zmiany warto skonsultować z lekarzem weterynarii, który powie, czy konieczna będzie zmiana karmy, czy wystarczy zastosować odpowiednie suplementy dla kotów lub psów.

Jak wprowadzać nową karmę?

Wybór nowej karmy może wielu właścicielom sprawiać trudność. Warto postawić na wysokiej jakości, pełnoporcjowy pokarm, który dostarczy do organizmu zwierzęcia niezbędne składniki odżywcze. Doskonałe propozycje oferuje COUNTRY&NATURE. Karmy suche dla psów zawierają szereg witamin i minerałów, wpływających na prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów, wspomagających odporność oraz ogólne zdrowie pupila. Są też bardziej kaloryczne, porównując do tej samej ilości pokarmu mokrego (którą również znajdziesz w ofercie w wielu smakowitych dla psa wariantach). Karmy i suplementy DrPetCare to najlepszy wybór dla Twojego czworonoga.

Warto pamiętać, że nie należy gwałtownie zmieniać diety czworonoga, ponieważ może to doprowadzić do problemów trawiennych. Proces przyzwyczajania psa lub kota wymaga czasu. Warto zastosować metodę 7-dniową, która uznawana jest za najbardziej skuteczny sposób wprowadzania nowego pokarmu. Polega ona na łączeniu starej oraz nowej karmy w odpowiednich proporcjach. W pierwszych dwóch dniach należy podawać 75% dotychczasowego pokarmu i 25% nowego. W trzecim i czwartym stosuje się metodę 50/50, a w piątym i szóstym – 75% nowej i 25% starej karmy. W siódmym dniu organizm czworonoga powinien już przyzwyczaić się do wprowadzonej diety, dlatego można już podać wyłącznie nowy pokarm. Tygodniowy proces powinien zapewnić łagodne przestawienie się Twojego pupila z jednego pożywienia na inne. W razie wystąpienie niepokojących objawów zgłoś się z nim jak najszybciej do weterynarza.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.