Kapoki ratownicze czy asekuracyjne – które wybrać?

Wielkimi krokami zbliża się kolejny sezon: czas szalonych zabaw nad wodą, długich wieczorów, pełnego słońca i wysokich temperatur. W tym wszystkim należy zawsze pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i swojej rodzinie. Nieodzownym elementem Twojego wyposażenia powinny być zatem kapoki ratownicze bądź asekuracyjne. Ale…właśnie. Czym się różnią i który wybrać?

Nie potrafisz pływać?

Albo panicznie boisz się wody, ale nie chcąc odstawać od reszty towarzystwa chciałbyś mimo wszystko wziąć udział we wspólnej, wodnej zabawie? Nie martw się – nic straconego. Specjalnie z myślą o Tobie zostały stworzone kapoki ratownicze. Nie masz do nich zaufania? Cóż, mam nadzieję, że poniżej uda mi się rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości:

 • kapoki ratownicze utrzymają na powierzchni każdą nieprzytomną bądź ranną osobę. Mało tego: w zaledwie kilka sekund obracają takiego człowieka do pozycji umożliwiającej swobodne oddychanie
 • kapok ratowniczy jest odporny na spalenie oraz topnienie przy całkowitym (krótkotrwałym) zanurzeniu w ogniu
 • kapoki ratownicze nie przesuwają się i nie ma możliwości wyślizgnięcia się z nich. Muszą pozostać w nienaruszonym stanie przy skoku z wysokości 4,5m!
  myślisz, że kapok ratowniczy to ciężkie, toporne akcesorium? Nic bardziej mylnego! Kapoki ratownicze nie mają prawa ograniczać mobilności użytkownika: musi on być w stanie przepłynąć krótszy bądź dłuższy dystans, by w razie kryzysowej sytuacji móc dostać się na ratunkową jednostkę pływającą
 • założenie i zdjęcie jest dziecinnie proste kapoku ratowniczego – trwa zaledwie parę sekund i poradzisz sobie z tym nawet bez uprzedniego instruktażu

Wszystkie te aspekty są szczegółowo sprawdzane zanim kapok ratowniczy zostanie dopuszczony do ogólnej sprzedaży.

Co dla sportowców?

Potrafisz pływać i szukasz jedynie niewielkiego wsparcia w utrzymaniu się na powierzchni? Uważasz, że kapok ratowniczy to zbyt wiele? Zainwestuj więc w kamizelkę asekuracyjną. Producenci praktycznie co sezon zaskakują nowymi, praktycznymi krojami. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie:

 • kamizelka wędkarska
 • kamizelka regatowa, żeglarska
 • kamizelka kajakowa
 • a jeżeli leży Ci na sercu dobro Twojego pupila…to zainwestuj w kapok dla psa

Najlepsze kapoki ratownicze i asekuracyjne

Kapoki ratownicze i asekuracyjne nie muszą być wcale drogie. Oczywiście, jeżeli posiadasz większy budżet, to możesz zainwestować w kapoki od Peak UK lub NRS, ale pozwól, że przedstawię Ci nieco bardziej ekonomiczne rozwiązanie: Aquarius. Dobry, polski Aquarius, który posiada niesamowicie ogromny wybór kapoków ratowniczych i asekuracyjnych. Jeżeli jesteś entuzjastą sportów wodnych i często gościsz w wypożyczalniach sprzętu wodnego, to z pewnością miałeś już styczność z tym producentem, gdyż to właśnie on zaopatruje większość wypożyczalni w naszym kraju. W jego ofercie znajdziesz wszystkie wyżej wymienione kamizelki asekuracyjne a także kapoki ratownicze, które są wyposażone w:

 • bardzo duży kołnierz, który oferuje dodatkową wyporność i ułatwia przybranie odpowiedniej pozycji w wodzie
 • praktyczne pasy krokowe, które skutecznie utrzymają Cię w środku w razie ryzyka wyślizgnięcia się
 • gwizdek, który może przydać się w warunkach ograniczonej widoczności
 • pstrokaty, rzucający się w oczy kolor oraz taśmy odblaskowe dla zwiększenia widoczności

Gdzie kupić kapoki ratownicze i asekuracyjne?

Tylko w sprawdzonych miejscach. Niech Ci nawet nie przejdzie przez myśl, aby kupić używany kapok ratowniczy!!! Nigdy nie wiesz, w jakich warunkach był przechowywany, jak był użytkowany i w jakim tak naprawdę jest stanie, a chodzi przecież o Twoje bezpieczeństwo. Polecam zajrzeć na stronę https://gosup.pl/, który zajmuje się tematyką wodną i posiada w swoim asortymencie kapoki ratownicze i asekuracyjne tylko od dobrych, znanych firm.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.