Zmiany w strukturze firmy – czy warto skorzystać z doradztwa prawnego?

Niektóre firmy w pewnym momencie swojego istnienia muszą zmierzyć się z trudniejszą sytuacją finansową. Jeszcze jakiś czas temu oznaczało to najczęściej ogłoszenie upadłości, dzisiaj przedsiębiorstwo może rozpocząć postępowanie restrukturyzacyjne i jednocześnie uniknąć likwidacji.

Upadłość vs restrukturyzacja

Te dwie procedury różnią się między sobą kilkoma czynnikami. Upadłość może ogłosić firma, która jest niewypłacalna, a więc nie może spłacić swoich należności wierzycielom. Co więcej, wierzyciele również mają możliwość złożenia wniosku o upadłość. Jak sama nazwa wskazuje, po zakończeniu całego procesu upadłości, firma formalnie przestaje istnieć. Warto również wiedzieć, że w przypadku ogłoszenia przez sąd, iż powodem problemów było złe zarządzanie przedsiębiorstwem, może on zakazać prowadzenia działalności przez danego biznesmena do dziesięciu lat.

Restrukturyzacja może uchronić firmę przed jej zamknięciem. Procedurę rozpoczyna się w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to samo ryzyko niewypłacalności, drugi to moment, gdy przedsiębiorca faktycznie nie jest w stanie spłacać wierzycieli. Restrukturyzacja zakłada możliwość dojścia do porozumienia pomiędzy właścicielem firmy, a wierzycielami. Niekiedy umorzona zostaje część długu, innym razem jego spłacanie jest przesuwane w czasie.

Zarówno upadłość, jak i restrukturyzację warto skonsultować z prawnikami mającymi doświadczenie w tym zakresie. Na stronie znajdują się informacje dotyczące współpracy z firmą TGC – https://www.tgc.eu/specjalizacje/upadlosc-i-restrukturyzacja.

Fuzje i przejęcia

Kwestia przejęcia wydaje się być dość oczywista. Oznacza ona odkupienie udziałów bądź akcji danego przedsiębiorstwa. W niektórych przypadkach dochodzi również do przejęcia majątku. Fuzją z kolei nazywa się sytuację, w której dochodzi do połączenia przynajmniej dwóch firm. Zazwyczaj są one do siebie bardzo podobne. Fuzja może polegać na połączeniu spółek lub ich zjednoczeniu. Tak zwane transakcje M&A są dość skomplikowane. Najlepiej dokonywać ich z pomocą ekspertów. Firma TGC zajmuje się tą tematyką i wspiera klientów kompleksowo. Dokładny opis tej usługi znajduje się na stronie https://www.tgc.eu/specjalizacje/transakcje-ma.

Wszystkie zmiany w strukturze firmy wiążą się z mnóstwem formalności i kruczków prawnych. Pomoc doświadczonych specjalistów może więc okazać się nieoceniona.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.