Koronawirus – praca w domu w czasach pandemii

Żeby zapobiegać przenoszeniu się epidemii wirusa, przełożony ma prawo polecić zatrudnionym pracę zdalną. Może ją robić też osoba odizolowana, gdy nie jest chora. Rozprzestrzeniający się na całym globie oraz niedawno w Polsce koronawirus doczekał się regulacji, jaka ma wesprzeć państwo polskie w konfrontacji z ową niebezpieczną chorobą. Wcześniej wirus został uznany za chorobę zakaźną.

Ustawa nie dla wszelkich profesji

Niestety nie każdy typ pracy kwalifikuje się do systemu home office. Wykonywanie pracy poza biurem możliwe jest w zawodach rodzaju grafik, copywriter, tłumacz lub księgowy. W innych dziedzinach – potrzebujących bezpośredniego kontaktu z kontrahentem, innymi ludźmi lub także po prostu obecności w miejscu pracy – ustawa nie ma wykorzystania. Ciężko wyobrazić sobie, iż kasjer, zatrudniony taśmy przemysłowej, gabinetu kosmetycznego wykonuje pracę zdalnie. Ludzie ci z kolei niezwykle narażeni są na kontakt z wirusem.

Stwórz odpowiednie miejsce pracy

Istotne jest, aby poczuć się wygodnie, lecz praca z łóżka na dłuższą metę nie okazuje się doskonałym wyjściem. Przygotuj sobie stanowisko podobne do realiów biurowych. Tyle, iż odpowiedniejsze, wygodniejsze oraz bardziej pasujące twoim pragnieniom, ponieważ przecież obecnie ty o tymże stanowisz. Światło ma duży wpływ na własne nastawienie, natomiast również jakość pracy. Gdy pracujesz w przeciągu dnia, odsłoń okna oraz wpuść naturalne światło, dzięki czemu zachowasz stabilność biologicznego zegara oraz będziesz mniej czuć przemęczenie.

Pracuj tylko na sprzęcie firmowym

Jeśli został Ci dany sprzęt firmowy (jak komputer, smartfon lub tablet), to do pracy korzystaj tylko z owego sprzętu. Narzędzia owe zostały ponieważ zapewne doskonale ustawione wcześniej poprzez dział IT oraz zagwarantują Ci najprostszy bezpieczny dostęp do danych. Pozostają one również pod nieustannym nadzorem odnośnie aktualizacji systemu operacyjnego lub ochrony antywirusowej. W wypadku potencjalnych kłopotów technologicznych zespół IT będzie także mógł Ci lepiej pomóc, jeśli będzie miał szansę zdalnie połączyć się z Twoim laptopem firmowym. Strategiczne spotkania zespołów pracujących zdalnie nie stanowią kłopotu, gdy zatrudniony ma pod ręką smartfon bądź komputer z dostępem do Internetu. Gdy nie ma szansy indywidualnego spotkania przed podjęciem istotnych decyzji, zdalna komunikacja gra tu istotną funkcję. Systematyczne prowadzenie kalendarza oraz uzupełnianie go o następne obowiązki pozwala dokładnie ustalić tydzień.

Zaplanuj własny dzień

Dla większości to będzie oczywiste, lecz w wypadku pracy zdalnej, staje się rzeczywiście istotne. – Doskonale jest mieć plan, wykonać go dzień wcześniej. Wiele osób robi to poprzez lata. Należy w nim zawrzeć sferę prywatną oraz zawodową. Doskonale jest dbać o siebie, ruszać się, pójść na spacer tam, gdzie nie ma ludzi w nawiązaniu do aktualnej sytuacji, jak w Polsce trwa konfrontacja z epidemią. W tymże trudnym okresie dajmy sobie czas na dostosowanie się. Mnóstwo osób ma dzieci, natomiast w takim wypadku nie da się wszystkiego założyć.
Rate this post
1 komentarz
  1. Monika mówi

    Również pracuję teraz w domu. Dobrze, że jest możliwość pracy zdalnej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.