System WMS – dlaczego warto wziąć go pod uwagę przy zarządzaniu magazynem?

Magazyn to ogromny obszar, wewnątrz którego znajdują się gęsto rozmieszczone towary pochodzące od różnych producentów. Doskonale wiemy, jak ciężko jest sprawnie znaleźć konkretny asortyment wśród setek regałów i półek stojących na hektarach przestrzeni. Z tego względu, wiele firm informatycznych decyduje się na stworzenie autorskiego oprogramowania, które ma na celu wspomóc nieco pracę magazynierów i kierowników. Doskonałym tego przykładem mogą być systemy WMS. Czym one są? W jaki sposób się z nich korzysta? Dlaczego akurat te programy dobrze sprawdzą się na halach magazynowych? O tym poniżej.

Czym jest system WMS?

Warehouse Management System (w skrócie WMS) to oprogramowanie informatyczne, mające na celu sprawne i efektywne zarządzanie wszystkimi procesami, odbywającymi się na magazynie. Każdego dnia w takich miejscach odbywają się prace dotyczące odbioru towarów, ich sygnowania, szukania i nadawania do wysyłki. Dzięki tak zaawansowanemu oprogramowaniu, niemal każdy pracownik w zależności od stanowiska, może posiadać na swoim firmowym urządzeniu przenośnym, pełne dane dotyczące umiejscowienia towarów na półkach, ich miejscu odbioru i nadania.

Jedną z firm wykonujących autorskie systemy do zarządzania magazynem jest Quantum Qguar. Ich oprogramowanie nosi nazwę WMS Pro Qguar, a specjaliści pracujący nad jego projektowaniem doskonale znają oczekiwania tej branży i tworzą programy o wysokiej efektywności.

Jakie są możliwości systemu WMS?

To, że systemy te umożliwiają zdalne zarządzanie magazynem już wiemy. Hasło to jest jednak zbyt ogólne i należy je nieco rozwinąć. Przejdźmy więc do określenia podstawowych funkcji takiego oprogramowania.

W zależności od konkretnego stanowiska pracownika, system daje możliwość swobodnego zarządzania na kilku płaszczyznach. Jest to rozwiązane w taki sposób, by ułatwić każdemu korzystanie z interfejsu i przypisać tylko te opcje, które są potrzebne do wykonywania pracy przez konkretnego specjalistę.

Jedną z funkcji jest zarządzanie przyjęciami. Na tym etapie magazynier ma do czynienia z odbieraniem przychodzącego towaru z różnych źródeł (od producenta, ze zwrotu lub przekazanie między magazynami). To tutaj następuje wpisywanie do systemu konkretnej ilości towaru, jego stanu i właściwości. Jest to istotne szczególnie w kwestii doboru miejsca dla produktów.

Przechodząc dalej, dochodzimy do funkcji zarządzania lokalizacją. System pomaga nam wybrać miejsce adekwatne dla danego towaru względem jego właściwości i wymiarów. Następnie zapisuje dane o obecności asortymentu na przypisanym regale. Następną funkcją jest zarządzanie kontrolą stanu magazynowego, gdzie możliwa jest obserwacja i kontrola obecności asortymentu na regałach. Oczywiście, zostaje jeszcze kwestia samej wysyłki. Tutaj również oprogramowanie pozwala znaleźć towar oraz wypisać go z listy, drukując tym samym potrzebne dokumenty i raporty.

Po co korzystać z WMS?

Używanie systemu WMS w swojej hali magazynowej pozwala uzyskać znacznie wyższą efektywność u swoich pracowników. Wyobraźmy sobie, że osoby zatrudnione nie muszą jeździć między regałami i szukać konkretnych towarów, a konkretną lokalizację mają podaną na swoim urządzeniu firmowym. Ponadto, takie systemy dają możliwość monitorowania pracy i redukują koszty logistyczne. Dzięki automatyzacji wielu czynności, sam proces przyjmowania towaru staje się dużo prostszy i szybszy. Polecamy więc sprawdzenie oferty firmy Quantum Qguar, dotyczącej zarówno systemów WMS, jak i innego oprogramowania do zarządzania firmą.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.