Rozdzielacze do podłogówki – wybierz mądrze!

W obecnych czasach, technologia towarzyszy nam niemal w każdym aspekcie naszego życia. Identyczną tendencja, tyczy się również branży budowlanej – tradycyjne urządzenia zostają sukcesywnie wypierane przez te nowocześniejsze, bardziej zautomatyzowane. Na liście najpopularniejszych rozwiązań aranżacyjnych, już od wielu lat figuruje ogrzewanie podłogowe, potocznie nazywane podłogówką. Aby jednak cała konstrukcja mogła prawidłowo działać, niezbędnym elementem jest specjalny rozdzielacz do ogrzewania podłogowego. W dzisiejszym artykule, przybliżymy temat rozdzielaczy, a także omówimy, czym należy się kierować podczas ich zakupu.

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego – jak działa?

Na samym początku, skupmy się na tym, jaką rolę odgrywają rozdzielacze do podłogówki. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zainwestowanie w ogrzewanie podłogowe, musisz pamiętać, że stanowią one niezbędny element każdej tego rodzaju konstrukcji.

Bez ich pomocy, wręcz niemożliwym zadaniem byłoby połączenie poszczególnych obwodów wraz ze strefami instalacyjnymi oraz grzejnikami w jeden, wspólny system. Mechanizm działania rozdzielaczy do podłogówek, nie należy do skomplikowanych, a opiera się w dużej mierze na wykorzystywaniu różnic, pomiędzy temperaturami zasilania i powrotu w poszczególnych układach. Kluczową rolę odgrywa tutaj zawór termostatyczny, który miesza zimną wodę z powrotu ogrzewania podłogowego z tą gorącą, płynącą na grzejniki ścienne. Wykluczając pojedyncze przypadki, rozdzielacz do podłogówki, z reguły, jest montowany wraz z mieszaczem pompowym.

Jaki rozdzielacz do podłogówki?

Jeśli już wiesz, czym tak naprawdę są rozdzielacze do podłogówki, pora przejść do kolejnej kwestii. Te niepozorne urządzenia, pełnią niezwykle istotną funkcję, stanowiąc istne serce całej konstrukcji ogrzewania podłogowego. Z tego też powodu, ich wybór nie powinien być podyktowany pochopną decyzją. Zanim udasz się do pobliskiego sklepu stacjonarnego lub zaczniesz przeglądać witryny internetowe, zostań z nami na dłużej. Podpowiemy, jakie kwestie należy mieć na względzie, chcąc wybrać rozdzielacze do podłogówki, będące inwestycją na długie lata.

Odpowiednio dobrany rozdzielacz do podłogówki kluczem do sukcesu

W tej kategorii, na pierwszy plan wychodzi przede wszystkim funkcjonalność. Odpowiednio dobrane rozdzielacze, to wielka oszczędność pieniędzy, zważywszy na to, iż umożliwiają one znaczne zmniejszenie strat energii, mogących powstać podczas ogrzewania pomieszczenia.

Stal i mosiądz – postaw na najwyższej klasy materiały, odporne na wszelkie uszkodzenia

Jeśli chodzi o materiały, z których wykonane są rozdzielacze, znajdziemy zarówno te, wykonane z mosiądzu, jak i stali nierdzewnej, a także plastiku czy innych tworzyw sztucznych. Najlepszym rozwiązaniem, będzie jednak inwestycja w te dwa pierwsze tworzywa, ze względu na ich niezwykłe właściwości. Stal nierdzewna oraz mosiądz, wyróżniają się wytrzymałością, a co za tym idzie odpornością zarówno na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, jak i na uszkodzenia mechaniczne, mogące powstać wskutek użytkowania. Te dwa tworzywa, to doskonały wybór w przypadku mieszkań, narażonych na występowanie wilgoci, których warunki sprzyjają powstawaniu rdzy. Wykazuje ona negatywne działanie na pokryte nią przedmioty, prowadząc do dalszego rozprzestrzeniania się korozji, co w konsekwencji skutkuje całkowitym zniszczeniem urządzenia.

Niezawodne rozwiązania w przypadku alergii

Jeśli jesteś alergikiem, wybór rozdzielacza do podłogówki do Twojego mieszkania, powinieneś przeprowadzać ze szczególną starannością. Odpowiednio dobrany sprzęt pozwoli na ograniczenie rozprzestrzeniania się alergenów, takich jak kurz, pyłki czy roztocza. Dzięki temu, możesz zapomnieć o uporczywej wysypce, zaczerwienieniach na skórze, kichaniu czy nieustannym odruchu kaszlowym.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nie zapomnij, że chcąc zakupić rozdzielacz do podłogówki do swojego mieszkania, powinieneś kierować się również kwestiami bezpieczeństwa. Zwróć szczególną uwagę na te modele, które przeszły wymagające testy sprawnościowe, w gruntowny sposób sprawdzające ich wszelkie parametry.

Ile rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego?

Wiele osób, decydujących się na zakup podłogówek, zastanawia się, ile tak naprawdę rozdzielaczy jest potrzebnych, aby zapewnić sprawną i wydajną pracę ogrzewania podłogowego. Na rynku, dostępne są urządzenia, klasyfikowane w systemie sekcji. Do najpopularniejszych, możemy zaliczyć:

  • rozdzielacz do podłogówki 12 sekcji
  • rozdzielacz do podłogówki 10 sekcji
  • rozdzielacz do podłogówki 8 sekcji
  • rozdzielacz do podłogówki 6 sekcji
  • rozdzielacz do podłogówki 14 sekcji
  • rozdzielacz do podłogówki 3 sekcje

Wszystko zależy oczywiście od wielkości powierzchni podłogowej. Za stwierdzenie oczywiste, można uznać, iż im jest ona większa, tym będziesz potrzebował większej ilości rozdzielaczy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.