Interwały. Efekty, mity i wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Trening interwałowy to idealny rodzaj aktywności dla osób, które chcą w krótkim czasie zrzucić sporo kilogramów. Pozwala na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej, poprawę kondycji i ogólnej wytrzymałości organizmu. Cechuje się ogromną skutecznością, dlatego jest chętnie wybierany przez coraz większą liczbę osób. Czym jest trening interwałowy, jakie daje efekty oraz jak ćwiczyć? O tym będzie nasz artykuł. 

Czym jest trening interwałowy?

Trening interwałowy ze względu na swoją efektywność jest chętnie wybierany przez szerokie grono osób. Jego ćwiczenia są nastawione na ogromną intensywność i dynamikę. Trening interwałowy ma za zadanie maksymalnie przyśpieszyć tętno oraz metabolizm, tak aby w szybkim czasie spalić spore ilości kalorii, pozbywając się także tkanki tłuszczowej. Do treningu interwałowego wykorzystuje się bieganie, skakanie na skakance, jazdę na rowerze, ćwiczenia na orbitreku i wiele innych. Co istotne, podczas wykonywania ćwiczeń nie ma przerw, a jedyna chwilę na odpoczynek to zmniejszenie tempa. Treningi interwałowe składają się z kilku serii ćwiczeń, powtarzalnych niezwykle dynamicznie i z kilku rund ćwiczeń lżejszych, które pozwalają na chwilowy odpoczynek.

Jakie efekty można osiągnąć dzięki treningom interwałowym?

Trening interwałowy to masa korzyści i zalet wśród których, warto wyróżnić niezwykle szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. Związane jest to z pobudzeniem metabolizmu, który jest w stanie spalać tkankę tłuszczową nawet kilka godzin po skończonym treningu. Pozwala także na szybką poprawę kondycji, zwiększenie wydolności i ogólnej wytrzymałości organizmu. Jego ćwiczenia są proste i wykonuje się je bardzo szybko. Cały trening trwa około 30 minut i powinien być wykonywany 3 razy w tygodniu. Dzięki temu może być wykonywany nawet przez osoby mocno zapracowane. Warto wiedzieć, że trening interwałowy pozwala na spalanie tkanki tłuszczowej bez utraty tkanki mięśniowej. Dodatkowo wpływa na zdrowie, wzmacniając serce i układ krążenia.

Jak ćwiczyć interwały?

Wiele osób słysząc o treningu interwałowym uważa, że są to mocno skomplikowane ćwiczenia. Okazuje się, że tak naprawdę może być to zwykły bieg. Ważna jest jednak jego intensywność. Szybki bieg powinien trwać około 2 minut, natomiast spokojny bieg lub marsz 1 minutę. Cały taki trening, należy wykonywać około 30 minut. Dodatkowo tętno podczas marszu czy spokojnego biegu nie powinno spadać poniżej 120 uderzeń. Co istotne, taki trening możemy wykonywać także w domu. Wystarczy skakać na skakance przez 2 minuty intensywnie, natomiast przez 1 minutę maszerować w miejscu. Można także robić pajacyki, a także jeździć na rowerze. Zasada jest prosta. Trening powinien trwać około 30 minut i być przeplatany poprzez zmianę intensywności. To dwie minuty ogromnej dynamiki i minuta lekkiej aktywności.  Wykonywanie takiego treningu trzy razy w tygodniu pozwoli na szybką utratę tkanki tłuszczowej i poprawę kondycji organizmu. Po treningu należy się rozciągnąć, a przed należy pamiętać o rozgrzewce.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.