Negatywna decyzja kredytowa – co dalej?

Oczekiwanie na decyzję kredytową jest stresujące w szczególności dla osób, które starają się o kredyt hipoteczny. Składając wniosek kredytowy, muszą się bowiem liczyć z tym, że decyzja może być odmowna. Co zrobić, gdy bank odmówi udzielenia kredytu? Jakie rozwiązania ma wtedy wnioskodawca? Sprawdź, co może zrobić, by poprawić swoją sytuację.

Od udzielenia pozytywnej decyzji kredytowej zależy możliwość skorzystania z kredytu hipotecznego. Bez pozytywnej decyzji klient banku nie weźmie kredytu i nie kupi wymarzonej nieruchomości. Decyzja jest wydawana po stwierdzeniu, czy klient jest w stanie spłacić swoje zobowiązanie w terminie oraz czy jego sytuacja finansowa jest stabilna. Sprawdź, jakie konsekwencje ma odmowa udzielania kredytu i co zrobić, by uzyskać kredyt w przyszłości.

Co oznacza negatywna decyzja kredytowa?

Bank wydając negatywną decyzję kredytową, stwierdza, że klient może nie dać rady spłacić kredytu w terminie. Dlaczego bank odmawia kredytu? Przede wszystkim z powodu zbyt niskich i niestabilnych zarobków klientów. Brak zdolności kredytowej oznacza, że udzielenie kredytu jest niemożliwe do czasu jej podniesienia. Co zrobić, by po złożeniu kolejnego wniosku kredytowego uzyskać pieniądze na zakup nieruchomości?

Jak podnieść zdolność kredytową?

Odmowa udzielenia kredytu może zepsuć nastrój, jednak klient banku nie powinien się poddawać, jeśli zależy mu na zakupie mieszkania. Odmowa kredytu hipotecznego nie oznacza, że kolejne wnioski będą rozpatrzone negatywnie. Przed ich złożeniem powinno się jednak zadbać o podniesienie zdolności kredytowej. Można to zrobić na dwa sposoby. Jeśli ma się spore zadłużenie, powinno się je spłacić jak najszybciej. Wtedy w Biurze Informacji Kredytowej pojawi się informacja, że dotychczasowe zobowiązania zostały uregulowane. W zależności od ich wysokości i okresu spłaty oraz kwoty miesięcznej raty, po spłacie zadłużenia zdolność kredytowa może wzrosnąć od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dzięki temu ma się większą szansę na pozytywną decyzję kredytową.

Negatywne rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny powinno skłonić do znalezienia lepiej płatnej pracy lub dodatkowego zatrudnienia. Podniesienie dochodu miesięcznego nawet o 500 złotych może zwiększyć zdolność kredytową o 50-100 tysięcy złotych. Dzięki temu osoby, kórym bank odmówił udzielenia kredytu, mogą znaleźć mieszkanie o odpowiedniej cenie. Im większe dochody wykaże wnioskodawca, tym więcej może pożyczyć i droższą nieruchomość kupić. Ponowne odrzucenie wniosku kredytowego po podniesieniu dochodów i obniżeniu zadłużenia może wiązać się z kolei ze zbyt krótkim okresem zatrudnienia lub pracą w ryzykownej branży, narażonej na kryzys.

Poszukiwanie korzystnego kredytu hipotecznego a zdolność kredytowa

Poszukując kredytu hipotecznego, warto zapoznać się z wysokością własnej zdolności kredytowej. Wiedza, ile można pożyczyć, ułatwi znalezienie banku, który udzieli hipoteki na daną kwotę na najniższe oprocentowanie. Zdolność kredytowa określa również, ile maksymalnie może kosztować nieruchomość po wpłaceniu wkładu własnego. W razie potrzeby klient może postarać się o zwiększenie wysokości wkładu własnego, by móc pożyczyć mniej i jednocześnie kupić wybrane mieszkanie pomimo niższej zdolności kredytowej.

Porównanie kredytów na http://kredytnakazdycel.pl pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę i ograniczyć ryzyko związane z odmową udzielenia kredytu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.