Okna przesuwne HST czy PSK – na jaki system tarasowy postawić?

Dobór systemu tarasowego powinien być poprzedzony wnikliwymi analizami. Aktualnie największą popularnością cieszą się systemy PSK oraz HST. Nie każdy posiada na ich temat dostatecznie rozwiniętą wiedzę, więc wypadałoby dowiedzieć się, czym konkretnie wyróżniają się wspomniane wyżej rozwiązania i które z nich okaże się korzystniejszym wyborem.

System PSK – co go charakteryzuje? Najważniejsze informacje

Okno w systemie PSK to nic innego, jak system w wersji odstawno-przesuwnej. Co za tym idzie skrzydła będą się znajdować w jednej linii, a otwarcie następuje wtedy, gdy jedno skrzydło jest wysuwane do wewnątrz, dzięki czemu można je wprowadzić na odpowiednio zaprojektowany “tor”, tak aby skrzydło przesunęło się w bok. Potencjalni inwestorzy powinni wiedzieć jednak to, iż takie drzwi balkonowe nie mają niskiego progu, ponieważ nie pozwala na to mechanizm mocujący prowadnicę. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby skrzydło uchylić, np. wtedy, gdy za oknem panuje bardzo wysoka temperatura i do środka chce się wpuścić odrobinę świeżego powietrza.

System HST – co warto wiedzieć na jego temat? Kluczowe wskazówki

Alternatywą dla okien w systemie PSK są okna HST, które cieszą się w Polsce rosnącą popularnością. To system podnoszono-przesuwny, który jest stosunkowo łatwy w obsłudze. Całość opiera się na tym, aby:

  • przekręcić klamkę – na skutek czego skrzydło lekko się podniesie,
  • przesunąć skrzydło na część stałą.

Jeśli zajdzie taka potrzeba moment przesuwania można na chwilę zatrzymać i doprowadzić tym samym do uchylenia skrzydła. Podobnie jak w przypadku systemu PSK sprawdzi się to głównie w okresie letnim, chociaż dużo zależy od indywidualnych preferencji użytkowników. Okna przesuwne muszą być odpowiednio usadowione. Służą do tego wysokiej klasy wózki z okuciami na prowadnicach, tak aby ruch omawianych drzwi był w stu procentach płynny. To kusząca propozycja przede wszystkim dla tych gospodarstw domowych, w których na co dzień przebywają dzieci oraz seniorzy. System umożliwia zastosowanie niskiego progu, co doprowadzi do tego, że próg zrówna się praktycznie z podłogą i nie będzie żadną przeszkodą dla osób z niepełnosprawnością (poruszających się na co dzień np. na wózku inwalidzkim). 

Systemy PSK oraz HST – krótkie podsumowanie

Pora na krótkie podsumowanie o systemach tarasowych PSK oraz HST. Jak widać każda z tych propozycji ma swoje mocne strony, jednak za każdym razem system powinno się dobierać do swoich indywidualnych oczekiwań. Ten pierwszy jest nieco bardziej ekonomiczny, natomiast drugi maksymalnie funkcjonalny i odznacza się doskonałymi właściwościami użytkowymi. Zarówno okna HST, jak i okno w systemie PSK opierają się na dużych i estetycznie wykonanych przeszkleniach, dzięki którym do własnego domu zaprosi się odrobinę słońca, natury i przyrody. To jeden z najlepszych sposobów na doświetlenie jednego z ważniejszych pomieszczeń domowych, np. tego, w którym się pracuje lub uczy. Systemy mogą być stworzone z aluminium lub PVC, a inwestorzy mogą dla siebie wybrać odpowiednią wersję kolorystyczną. 

5/5 - (1 vote)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.