Due diligence – co oznacza i dlaczego jest tak istotne w negocjacjach?

Inwestycja środków finansowych przedsiębiorstwa wymaga rzetelnej i dokładnej analizy. W ten sposób można zminimalizować ryzyko złej lokacji kapitału przedsiębiorstwa. Warto wiedzieć, jak wykorzystać due diligence w biznesowych negocjacjach.

Założenia

Analiza pozwala ocenić wartość firmy. Due diligence to działania Crowe, które zleca podmiot gospodarczy. Analiza prowadzona jest w rzetelny i profesjonalny sposób z uwzględnieniem odpowiednich czynników. W ramach metody pod uwagę bierze się rzeczywistą sytuację firmy i ryzyko inwestycyjne. Konkretny zakres działań uzależniony jest od rodzaju przedsiębiorstwa oraz profilu sektora, w którym jednostka ta prowadzi swoje działania. Due diligence stanowi ostatnie ogniwo w łańcuchu transakcyjnym. Po zapoznaniu się z analizą można rozpocząć właściwe biznesowe negocjacje. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie internetowej https://www.crowe.com/pl/services/audyt/due-diligence.

Zakres i korzyści metody

Due diligence w istotny sposób wpływa na taktykę negocjacyjną w czasie transakcji z podmiotem biznesowym. Metoda stanowi także rodzaj skutecznego zabezpieczenia przed zbyt ryzykowną inwestycją. Dzięki niej wzrasta szansa na zawarcie korzystnego porozumienia biznesowego. Due diligence pozwala ustalić odpowiedni harmonogram transakcyjny. Analizę często wykorzystuje się także w ramach audytu wyceny spółek – https://www.crowe.com/pl/services/audyt/wyceny-spolek. W ramach due diligence weryfikacji podlega dział finansowy, prawny, techniczny oraz status nieruchomości. Metoda stosowana jest także w przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa, zbytku udziałów, połączenia spółek kapitałowych oraz wystawienia jednostki do publicznego obrotu. Due diligence przeprowadza zazwyczaj podmiot działający w sektorze doradztwa podatkowego lub prawa.

Każda planowania inwestycja wymaga rozwagi i odpowiednich działań, mogących zminimalizować ryzyko strat. Warto więc skorzystać z usługi due diligence, by łatwiej było ocenić wartość planowanej transakcji.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.