Trudniej o pożyczkę online w dobie covid-19

Pożyczki pozabankowe cieszą się w Polsce niesłabnącym powodzeniem. W ostatnich miesiącach Rada Polityki Pieniężnej podjęła jednak kroki, które nieco utrudniły dostęp do szybkich pożyczek przez Internet. Jakie zmiany czekają pożyczkobiorców? Sprawdź, dlaczego uzyskanie pożyczki online w dobie covid-19 jest trudniejsze.

Pożyczanie pieniędzy przez Internet stało się powszechne, gdy na polskim rynku finansowym pojawiło się wiele firm trudniących się wypłacaniem chwilówek. Dzięki takim firmom banki zyskały konkurencję, która wymusiła zmianę zasad udzielania różnego rodzaju pożyczek. Niestety, pandemia koronawirusa wpłynęła negatywnie na dostępność wszelkich pożyczek oraz kredytów, w tym chwilówek i pożyczek ratalnych udzielanych online. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać pożyczkę online.

Pożyczki przez Internet na konto tylko dla zatrudnionych

Ze względu na zwiększone ryzyko dotyczące wypłacalności pożyczkobiorców, pożyczka przez Internet na konto jest trudno dostępna. Epidemia covid-19 sprawiła, że wiele osób straciło pracę lub osiąga niższe dochody niż wcześniej. Z tego powodu firmy pożyczkowe muszą ostrożniej podchodzić do oceny ryzyka w przypadku każdego wypłacanego zobowiązania.

W dobie epidemii koronawirusa obniżono oprocentowanie pożyczek, co cieszy osoby zadłużone. Jednocześnie niższe oprocentowanie jest niekorzystne dla pożyczkodawców, którzy zarabiają mniej. Z tego powodu część firm zapowiedziała, że pożyczka na raty przez internet bez zaświadczeń będzie udzielana wyłącznie osobom z udokumentowanymi dochodami. Brak stałego wynagrodzenia uniemożliwi zaciągnięcie chwilówek i pożyczek ratalnych. Podobnie będzie w przypadku, gdy posiada się zbyt niskie dochody lub gdy poziom zadłużenia danej osoby będzie zbyt wysoki. Każda z firm pożyczkowych wciąż będzie stosować swoje własne kryteria dotyczące klientów, jednak wiele osób będzie musiało pogodzić się z faktem, że nie uzyska pożyczki w żadnym banki i w żadnej firmie pozabankowej.

Pożyczki online w 15 minut? Przygotuj się na więcej formalności

Przed epidemię covid-19 pożyczkobiorcy, którzy decydują się na pożyczki online w 15 minut, muszą przygotować się na zwiększoną liczbę formalności. Przede wszystkim będzie się od nich wymagać udokumentowania dochodów i ich wysokości. Potwierdzenie wysokości wynagrodzenia   będzie jednak tylko jednym z kroków, które będą musieli przejść pożyczkobiorcy. Kolejnym wymogiem będzie przedstawienie wysokości dotychczasowych zobowiązań finansowych oraz sprawdzenie historii kredytowej w bazie dłużników. Osoby, które mają zbyt wysokie zadłużenie, nie otrzymają pożyczki nawet na kilkaset złotych.

W przypadku pożyczek pozabankowych zmiany będą najmniej odczuwalne w kwestiach wypłaty pieniędzy – gotówka nadal będzie przelewana natychmiast po zaakceptowaniu wniosku o pożyczkę. Dodatkowo wypłata pieniędzy będzie możliwa nawet w 15 minut, jeżeli pożyczkobiorca posiada rachunek osobisty w tym samym banku co firma pożyczkowa. Atutem pożyczek pozabankowych w kolejnych miesiącach z pewnością będzie niskie oprocentowanie i RRSO, związane z obniżeniem stóp procentowych przez RPP.

Jak będzie zmieniać się rynek pożyczek pozabankowych w kolejnych miesiącach i kwartałach? Narazie trudno to przewidzieć, jednak z pewnością sytuacja firm pożyczkowych wciąż będzie niestabilna. Z tego powodu trudno spodziewać się poluzowania zasad związanych z udzielaniem chwilówek.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.