Czym powinna charakteryzować się pieczątka firmowa?

Moment wyrobienia pierwszej pieczątki firmowej to zwykle symboliczna chwila dla nowego przedsiębiorcy. Warto jednak zawczasu upewnić się, jaka treść powinna się znaleźć na stemplu i jak powinien on wyglądać. Sprawdź, co warto wiedzieć o pieczątkach firmowych i jak sprawić, by stanowiły idealną reprezentację Twojej firmy.

Czym jest pieczątka firmowa?

W dobie powszechnej cyfryzacji pieczątka firmowa przestała być wymagana dla większości przedsiębiorstw działających w Polsce. Muszą się nią posługiwać tylko specjaliści z kilku grup zawodowych:

  • lekarze i lekarze weterynarii,
  • instruktorzy i wykładowcy nauki jazdy,
  • diagności laboratoryjni,
  • pielęgniarki, pielęgniarze i położne.

Niemniej jednak w praktyce wiele biznesów posługuje się wciąż papierowymi dokumentami, a wówczas stempel z danymi firmy okazuje się bardzo przydatny. Co więcej, pieczątka firmowa jest nośnikiem danych kontaktowych, które zawsze warto umieszczać na firmowych dokumentach, szczególnie tych, które mogą trafić do potencjalnego klienta czy inwestora.

Co powinno się znaleźć na pieczątce firmowej?

Niegdyś przedsiębiorcy najczęściej umieszczali na pieczątkach kilka podstawowych danych: nazwę firmy, adres, numer telefonu, numery NIP i REGON. Dzisiejsze stemple wyglądają podobnie, chociaż zazwyczaj widnieje na nich również adres e-mail czy www. Czasami umieszcza się na nich również numer rachunku bankowego oraz logo. To ostatnie ma szczególne znaczenie dla kompozycji graficznej stempla, która w ostatnich czasach zyskała na znaczeniu. Współcześnie coraz częściej dba się bowiem o atrakcyjny wygląd pieczątki firmowej.

Atrakcyjna i trwała pieczątka firmowa

Brak wytycznych w tym zakresie oznacza, że pieczątki firmowe mogą mieć różne wzory. Większość przedsiębiorców decyduje się na ich zamówienie w specjalistycznych zakładach, które zazwyczaj stosują kilka szablonów z określonymi czcionkami i rozmieszczeniem elementów. Wzór stempla można jednak również zaprojektować samodzielnie. Warto pamiętać, że może on pełnić funkcję wizytówki biznesu, dlatego jego forma nie jest bez znaczenia. Nowoczesne technologie, w szczególności metoda błyskowa, pozwalają na bardzo łatwe produkowanie pieczątek według własnego wzoru. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest trwałość i wygoda użytkowania gotowego stempla.

Podsumowując, decydując się na pieczątkę firmową, pamiętaj o:

  • odpowiedniej treści, zawierającej dane kontaktowe,
  • ciekawej formie graficznej,
  • jakości – dzięki której każdy odbity stempel będzie wyraźny,
  • trwałości – dzięki której pieczątka posłuży Ci przez lata.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.