Czym jest malowanie proszkowe?

Na niekorzystne oddziaływanie środowiska zewnętrznego narażonych jest wiele materiałów. Specjaliści starają się więc wykorzystywać rozwiązania, mogące zabezpieczyć przedmioty przed tym zjawiskiem. Jednym z nich jest malowanie proszkowe.

Spis treści

Opis

Malowanie proszkowe to metoda, w ramach której naelektryzowane cząstki zostają nałożone na przewodzącą powierzchnię. Dodatkowa powłoka utrzymuje się dzięki siłom elektrostatycznym. W malowaniu proszkowym wykorzystywane są specjalne farby, techniki elektryzacji i nanoszenia substancji. Natrysk elektrostatyczny to metoda wysokonapięciowa. Określa się ją również mianem „korony”. Natrysk elektrokinetyczny to forma triboelektryzacji. Powszechnie nosi ona nazewnictwo „tribo”. W trakcie malowania pokryte specjalną substancją materiały nagrzewa się do temperatury, nieprzekraczającej 200 stopni Celsjusza, dzięki czemu proszek ulega stopnieniu i polimeryzacji. Metoda bazuje na wykorzystaniu farb, składających się z żywicy, pigmentów, wypełniaczy oraz dodatków uszlachetniających. Malowanie proszkowe jest często stosowane jako zabezpieczenie metali przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników środowiska zewnętrznego. Chroni ono również materiały przed wysoką temperaturą oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Zalety

W trakcie malowania proszkowego do środowiska nie przedostają się niebezpieczne rozpuszczalniki oraz substancje rozcieńczające. Metoda zapewnia pełne wykorzystywanie materiału. Warto dodać, iż nieosadzony proszek można z łatwością odzyskać. Malowanie prowadzone jest w zamkniętych układach wentylacyjnych, dzięki czemu odnotowuje się niskie straty energii. Uzyskane powłoki mają  odpowiednią grubość, co umożliwia pokrycie wszelkich niedokładności powstałych w ramach obróbki mechanicznej. Materiały odporne są ponadto na działanie korozji. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie internetowej https://www.metaltech.pl/zabezpieczenia-antykorozyjne/.

Malowanie proszkowe to nowoczesna i bezpieczna metoda, za pomocą której metale zyskują odpowiednią ochronę. Warto zatem korzystać z usług firm, specjalizujących się w stosowaniu tej metody. Za niewielką opłatą można skutecznie uchronić konstrukcje i przedmioty przed szkodliwą korozją.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.