Wykrywacz metali – czym jest i jak go używać, aby robić to dobrze?

Urządzenia, jakimi są wykrywacze metali, mają bardzo ciekawą historię. Tak jak wiele wynalazków, również one zostały początkowo stworzone na potrzeby armii. Wyszły z wojska do cywilnego użycia i służą obecnie w różnych zadaniach. Jednym z nich jest dość pojemna kategoria poszukiwania skarbów: na przykład starożytnych monet czy szlachetnych kruszców, ale nie tylko. Czym jest to urządzenie, jak powstało i w jaki sposób używać go, aby znajdować wartościowe przedmioty?

Skąd się wziął wykrywacz metali, czyli słowo o jego prototypie – wykrywaczu min

Miny znane są ludzkości przynajmniej od średniowiecza, ale na masową skalę zaczęto je produkować dopiero w trakcie amerykańskiej wojny secesyjnej. Udoskonalona wersja siała postrach wśród żołnierzy piechoty walczących na wszystkich frontach drugiej wojny światowej.

Z kolei wykrywacz metali powstał w pierwszej połowie XIX wieku i służył, jak wskazuje jego miano, do poszukiwania rud metali różnego rodzaju. Jednak dopiero w latach 40 XX powstała jego przypominająca obecne forma. Wynalazek opracowali porucznik Kosacki oraz plutonowy Graboś. Obydwaj służyli w wojsku Wielkiej Brytanii i to dzięki ich wynalazkowi rozbrajanie min stało się w miarę bezpieczne i szybkie.

Później wykrywacz min trafił do sprzedaży cywilnej i stał się znanym obecnie wykrywaczem metali.

Profesjonalne wykrywacze metali – jak ich używać?

wykrywacz metali

Detektor metalu nie jest zbyt skomplikowany w obsłudze, jednak efektywne korzystanie z tego urządzenia wymaga pewnej wprawy. Ważne jest także to, aby w miejscu poszukiwań zachować porządek, niczego nie zniszczyć, nie śmiecić i nie utrudniać pracy specjalistom, wchodząc na teren o historycznym znaczeniu, który badają.

Prócz tego warto pamiętać o kilku istotnych zasadach, które z pewnością ułatwią poszukiwania wartościowych artefaktów.

Wybierz i zapoznaj się z obszarem, który będziesz badał wykrywaczem metali

Pierwszy etap poszukiwań, to wybór lokalizacji, którą będziesz przeczesywał. Pamiętaj, że znajomość terenu – nie tylko jego ukształtowania, ale i historii – jest kluczowa do tego, aby znajdować coś więcej niż tylko aluminiowe puszki czy gwoździe. Wiesz, że w danym miejscu istniała kiedyś fabryka? Najprawdopodobniej nie znajdziesz tam nic ciekawego. Podejrzewasz, że wybrana przez Ciebie lokalizacja mogła być kiedyś miejscem średniowiecznej osady? Działaj!

Przydadzą Ci się mapy terenu poszukiwań, zarówno aktualne, jak i historyczne, a także opinie mieszkających w danym miejscu ludzi. Warto podpytać, gdzie ich zdaniem może znajdować się coś interesującego.

Wprawne użytkowanie wykrywacza metalu

Profesjonalne wykrywacze metali, także te dla początkujących, zawierają instrukcję obsługi przygotowane przez producentów urządzenia. W nich to wyjaśnione są sposoby na poprawne użytkowanie detektora. Koniecznie przeczytaj instrukcję! Pomoże Ci ona dopasować parametry urządzenia do Twoich potrzeb i specyfiki terenu, abyś znajdował wartościowe przedmioty, nie sam złom.

Część wykrywacza zwaną sondą należy przesuwać nad podłożem, tak blisko, jak to tylko możliwe. Powinna być do niego ustawiona równolegle. Stare przedmioty, które spoczywają w ziemi od bardzo długiego czasu, są lepiej wykrywane – nie zapominaj o tym!

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Gdy zapoznasz się z terenem, oswoisz z wykrywaczem, pamiętaj o bezpieczeństwie. Jeśli przeszukujesz lokalizację, która mogła być kiedyś teatrem wojennym pierwszej lub drugiej wojny światowej, uważaj na to, co znajdujesz. Niektóre wykryte przez Ciebie obiekty mogą okazać się niewybuchami lub amunicją. Nie podnoś jej ani nie dotykaj! Najlepiej jednak unikaj takich miejsc.

Poszukiwanie skarbów z pomocą wykrywacza metali może być świetną zabawą. Korzystaj z niego według wskazówek z tego artykułu, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie, a najprawdopodobniej natrafisz kiedyś na wartościowy artefakt!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.