Czy warto zainwestować w kolumny podłogowe?

Jeśli lubisz słuchać muzyki lub chcesz oglądać filmy z dźwiękiem przestrzennym, to potrzebne są ci kolumny podłogowe. Na co zwrócić uwagę wybierając kolumny i w jaki sposób je poprawnie zainstalować w domu?

Czy warto zainwestować w kolumny podłogowe?

Każda dyskusja na temat zalet głośników podłogowych musi zaczynać się od oczywistego, ale koniecznego zastrzeżenia, że jeśli nie masz miejsca na umieszczenie głośnika bezpośrednio na podłodze w pozycji odsłuchowej, to inwestowanie w tego typu urządzenia jest pozbawione sensu. Jeśli jednak masz wystarczająco dużo miejsca, to kolumny podłogowe pozwolą ci na odbiór dźwięku w nieprawdopodobnej wersji. Kolumny podłogowe prócz jakości dźwięku, są też wygodniejsze. Łatwiej je zamontować niż większą liczbę małych głośników zlokalizowanych na półkach czy podwieszanych. Dzięki nim możesz uzyskać też niższe dźwięki, niż byłoby to możliwe w przypadku głośników o mniejszej obudowie.

Kolumny podłogowe https://salony.nautilus.net.pl/ pozwalają wykorzystać przetworniki dostrojone do określonych punktów częstotliwości. Podczas gdy podstawka zwykle dzieli się na głośnik wysokotonowy i średniotonowy, kolumna podłogowa ma opcję dodania konkretnego głośnika średniotonowego.

Kolumny podłogowe – charakterystyka

Najbardziej bezpośrednią różnicą między kolumnami podłogowymi, a ich odpowiednikami montowanymi na półkach jest ich rozmiar fizyczny. Kolumny podłogowe mają zwykle około metra wysokości, podczas gdy głośniki półkowe mają wysokość 30 – 40 centymetrów. Ze względu na większy rozmiar głośniki podłogowe mogą mieć więcej przetworników (część głośnika, która wytwarza dźwięk). Dzięki temu głośnik może wysyłać określone częstotliwości (wysokie, średnie, niskie tony) do przetwornika dostosowanego do tych dźwięków. Przetworniki w głośniku podłogowym są zwykle umieszczane na górze, więc gdy siedzisz, znajdują się mniej więcej na wysokości uszu.

Jak wybrać model idealny?

Pamiętaj, że głośnik jest ostatnim ogniwem odtwarzania dźwięku. Należą do nich odtwarzacz i wzmacniacz, a czasem inne urządzenia. Dźwięk zależy od całego sprzętu, nie tylko od akustyki. Zatem jeśli nawet kupisz głośnik najwyższej jakości, a pozostałe komponenty będą obsługiwać tylko niskie standardy, to najpewniej nie wykorzystasz wszystkich możliwości kolumn. Istnieje kilka klasyfikacji systemów audio. Najważniejsza jest liczba pasm. Jednopasmowe modele nie pozwalają dobrze odtworzyć całej gamy dźwięków. Ten format jest akceptowalny dla głośników przenośnych i komputerowych. Modele dwuzakresowe są uważane za uniwersalne, a jeśli dodasz do nich subwoofer, możesz uzyskać dźwięk wysokiej jakości. Jednak najwyższą jakość dźwięku uzyskamy przy głośnikach trójzakresowych.

Ściśle związana z pasmem jest zwrotnica – układ, który dzieli ścieżkę na kilka strumieni według częstotliwości. Im więcej głośników – tym bardziej złożony schemat dystrybucji i wyższe wymagania dotyczące zwrotnicy. Głośniki szeregowe są zazwyczaj dostępne w zestawach od 1.0 do 9.1. Liczba emiterów wpływa na głośność dźwięku, ale nie jest bezpośrednio związana z jakością. Wybierając system wielokanałowy, nie zapomnij o przełączaniu: im więcej emiterów, tym dłużej będziesz musiał zajmować się zarządzaniem kablami. Soundbar to przypadek szczególny. Wygląda jak jedna szeroka kolumna, ale w rzeczywistości jest to układ kilku emiterów w jednym przypadku. Liczba kanałów w soundbarze może wynosić zarówno 2,0, jak i 5,1.

Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę przed zakupem?

Istnieje błędne przekonanie, że głośniej znaczy lepiej. Z tym że dotyczy to wzmacniaczy, a w kolumnach ta cecha jest słabo związana z głośnością. Jeżeli moc akustyczna jest określona w zakresie (20-120 W), to dolny próg to minimalna wymagana moc wejściowa (ze wzmacniacza) zapewniająca wysoką jakość dźwięku. Próg górny – maksymalna moc wejściowa, powyżej której głośniki mogą ulec awarii. Moc może pojawiać się w parametrach takich jak RMS lub PMPO. RMS to optymalna wartość dla sprzętu, która pokazuje, ile mocy głośnik może wytrzymać przez długi czas bez konsekwencji. Do wyboru głośnika kompatybilnego ze wzmacniaczem wymagane jest zasilanie. Jeśli jego moc wyjściowa jest większa niż RMS systemu głośnikowego, to najpewniej w perspektywie czasu głośnik ulegnie uszkodzeniu.

Zwróć też uwagę na czułość, sygnał/szum i pasmo przenoszenia. Są to trzy różne parametry, ale wszystkie są mierzone w decybelach. To czułość wpływa na głośność. Im mniejsza czułość, tym mocniejszy wzmacniacz będzie potrzebny do uzyskania dużej głośności.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.