Na co zwrócić uwagę przy zakupie mikrofonu gamingowego?

Wzrost popularności gier sieciowych sprawił, że lista niezbędnych akcesoriów dla gracza poszerzyła się o mikrofon gamingowy. Komunikacja w trakcie gier multiplayer jest kluczowym elementem rozgrywki, dlatego wybór odpowiedniego instrumentu jest niezwykle istotny. Ogromna liczba mikrofonów dostępnych na rynku, różniących się od siebie parametrami technicznymi, charakterystyką brzmieniową, złączami oraz dodatkowymi funkcjami z pewnością nie ułatwia wyboru. Dlatego podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu.

Na jaki rodzaj mikrofonu postawić?

Rozmowa z innymi graczami nie musi być jedynym zastosowaniem mikrofonu gamingowego. W zależności od specyfiki urządzenie to może być wykorzystywane również do streamingu lub nagrywania podcastów i piosenek. Możliwości wyboru jest wiele, jednak najlepiej postawić na mikrofon pojemnościowy USB z wbudowanym wzmacniaczem. Ten typ urządzania, po za relatywnie przystępną ceną, posiada jeszcze dwie istotne cechy, którymi powinny charakteryzować się najlepsze mikrofony do streamingu. Pierwszą jest możliwość korzystania z urządzenia bez instalowania dodatkowego oprogramowania. Wystarczy podłączyć instrument do komputera i można cieszyć się pełnią jego możliwości. Łatwy montaż i lekkość to drugi pozytywny aspekt tego typu mikrofonów, ponieważ statyw to wystarczająca konstrukcja dla takiego urządzenia.

Dlatego warto wybrać mikrofon ze złączem USB?

Decydując się na mikrofon przewodowy stajemy przed wyborem złącza, za pomocą którego urządzenie będzie podłączone do komputera. Złączne USB to najlepsza alternatywa, mająca przewagę nad dwoma innymi, równie popularnymi złączami: końcówką jack oraz złączem XRL. W przypadku XRL konieczne jest posiadanie dodatkowego interfejsu, a także jest to dość droga inwestycja. W przypadku końcówki jack, nie posiadając dobrej karty dźwiękowej, jakość dźwięku może być bardzo niska. Mikrofon przewodowy ze złączem USB to najbardziej budżetowa opcja przy reaktywnie wysokiej jakości.

Elementy na jakie należy zwrócić uwagę przed zakupem mikrofonu gamingowego.

Kiedy kwestia dotycząca złącza jest już jasna należy przeanalizować szereg innych parametrów.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na czułość urządzenia, ponieważ to od niej zależy finalna jakość brzmienia. Im więcej miliwoltów na paskale (mV/Pa) posiada mikrofon tym większa jest jego czułość. Warto jednak pamiętać, że w przypadku dużej czułości urządzenie może dodatkowo zbierać niechciane odgłosy i szmery z otocznia.

Kolejnymi parametrami nad jakimi powinno się pochylić są zakres częstotliwości rejestrowanych dźwięków oraz sposób w jaki mikrofon zbiera dźwięk. Wyodrębnia się trzy następujące charakterystyki mikrofonów:

  • jednokierunkowe, zbierające dźwięk wyłącznie z jego kierunku,
  • dwukierunkowy, zbierające dźwięk z lewej oraz prawej strony,
  • wielokierunkowe, zbierające dźwięk z każdej strony.

Przeanalizować należy także sposób montażu oraz dodatkowe funkcje. Dobrze aby mikrofon w łatwy sposób można było zamontować na statywie. Najbardziej pożądane dodatkowe funkcje to z kolei:

  • regulacja głośności w trakcie rozmowy,
  • redukcja szumów,
  • możliwość bezpośredniego podłączenia do słuchawek,
  • możliwość modyfikacji kierunkowości.

Mając na uwadze aspekty na jakie należy wziąć poprawkę przy zakupie mikrofonu gamingowego w prosty sposób można dopasować coś pod swoje preferencje i możliwości finansowe.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.