Czy warto inwestować w telewizor 4K?

Zastanawiasz się, czy kupić telewizor 4K? Przemawia za tym coraz więcej argumentów. Największy z nich to na pewno wyjątkowo dobra jakość obrazu i świetne odwzorowanie kolorów. Przekonuje nas też coraz bogatsza oferta serwisów VOD udostępniających materiały przygotowane w 4K. Kolejny atut to koszty – modele w tej rozdzielczości są już dostępne w całkiem atrakcyjnych cenach. A to dopiero początek obniżek! Telewizory 4K – co trzeba o nic wiedzieć? Czy to dobry wybór? Przekonajmy się.

4K – co to takiego?

4K to informacja na temat wysokiej rozdzielczości telewizora: 4 tysiące pikseli w poziomie. Przekłada się to na wymiary rozdzielczości: 3840 na 2160 pikseli. To aż cztery razy więcej niż mają standardowe sprzęty Full HD (1920 na 1080 pikseli).

Telewizor 4K to lepsza jakość obrazu

Jak wpływa to na jakość obrazu? Obraz w rozdzielczości 4K jest wyraźniejszy, ostrzejszy, czystszy i pozwala zauważyć więcej detali. Należy przy tym jednak zaznaczyć, że najlepsze parametry obrazu uzyskujemy, jeśli został on specjalnie przygotowany pod 4K. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest telewizor 4K z funkcją upscallingu, który pozwala na polepszenie jakości oglądanego obrazu, nawet jeśli został on stworzony w niższej rozdzielczości.

Trzeba też pamiętać, że aby w pełni wykorzystać potencjał telewizorów w tej rozdzielczości, należy zwracać uwagę na odległość oglądających od ekranu. Według większości danych telewizor 4K o przekątnej 55 cali powinien znajdować się nie dalej niż 2,31 m od użytkownika. Jeśli usiądziesz dalej, prawdopodobnie nie zauważysz detali, niuansów, różnicy w odcieniach. Co więcej, obraz 4K i Full HD będą wyglądały dla Ciebie identycznie! Warto przy tym zaznaczyć, że w większych salonach odległość odbiornika od kanapy wynosi zazwyczaj 3, a niekiedy i 4 metry. Przy takim projekcie pomieszczenia egzamin zdają większe telewizory, np. o przekątnej 70, a nawet 95 cali!

Co można oglądać w 4K?

Jeśli planujesz zakup telewizora w rozdzielczości 4K, najpierw zastanów się, do jakich konkretnie celów ma Ci służyć. Chcesz oglądać telewizję? Pamiętaj, że większość programów telewizyjnych nadawanych jest w niższym standardzie, więc nawet nie odczujesz różnicy i nie zauważysz słynnej doskonałej jakości obrazu. To za to dobre rozwiązanie dla użytkowników coraz popularniejszych serwisów streamingowych, jak Netflix czy HBO Max, osób korzystających z płyt Blu-ray czy konsol Xbox One X i PS4 Pro.

Na jakie dodatkowe funkcje telewizorów 4K trzeba zwrócić uwagę?

Podjąłeś już decyzję i wiesz, że telewizor 4K to to? Zastanów się jeszcze, jakie funkcje będą przydatne w codziennym użytkowaniu. Oto parę przykładów:

  • Sceny, w których dochodzi do rozbłysków światła w ciemnym otoczeniu, na starszych ekranach wypadają dość ubogo. Dlatego użytkownicy cenią sobie HDR – High Dynamic Range. To rozwiązanie, dzięki któremu można punktowo zwiększać jasność, a jednocześnie zachować dobrze widoczne szczegóły w jasnych i ciemnych fragmentach obrazu. Szczegóły są wyraźnie zaakcentowane.
  • Technologia Szerokiej Palety Barw – WCG (Wide Color Gamut) – sprawia, że obraz zawiera jeszcze więcej odcieni kolorów niż standardowo. Najżywiej i najbardziej „soczyście” wypadają tu odcienie zieleni oraz czerwieni.

Czy 4K ma wady?

Do tej pory cena odbiorników 4K była ich największym mankamentem –  na pewno nie można było powiedzieć o nich „tanie telewizory”. Zaczęło się to zmieniać wraz z rozwojem konkurencyjnej, jeszcze bardziej zaawansowanej technologii 8K. Ograniczenie stanowi za to nadal dość ograniczona baza filmów, seriali czy gier dostępnych w 4K. Możemy być jednak pewni, że będzie ona systematycznie uzupełniana – to oczywisty kierunek rozwoju tego rynku.

Nie zastanawiaj się długo nad tym, czy warto kupić telewizor w rozdzielczości 4K, czy nie. To dobry moment, aby wymienić stary telewizor na nowy i cieszyć się znakomitą jakością obrazu, dodatkowo w całkiem atrakcyjnej cenie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.