System zarządzania magazynem – jak wspomaga proces komplementacji zamówień?

Kompletacja towaru w magazynie to jedno z najważniejszych zadań, jakie musi wykonać personel magazynowy. Wraz z rozwojem technologii powstały różnego rodzaju systemy, które znacznie ułatwiają i usprawniają ten proces. Jednym z takich systemów jest WMS — system zarządzania magazynem. Poniżej przedstawiamy cztery sposoby, w jakie program WMS wspomaga proces komplementacji zamówień.

System WMS umożliwia dokładne śledzenie towarów w magazynie

Dzięki systemowi WMS personel magazynowy ma możliwość dokładnego śledzenia położenia każdego produktu w magazynie. Ten magazynowy system informatyczny umożliwia automatyczne zlokalizowanie towarów oraz szybkie skompletowanie zamówienia. System zarządzania magazynem WMS niesie dla przedsiębiorstw korzyści na wielu płaszczyznach:

  • redukuje koszty roboczogodziny pracownika,
  • minimalizuje liczbę potencjalnych błędów,
  • zwiększa poziom zadowolenia klienta, który szybciej otrzymuje towar.

System zarządzania magazynem usprawnia proces kompletacji towaru

Inną funkcją systemu WMS jest automatyczne generowanie listy produktów do skompletowania. Program ten na podstawie zamówienia klienta może wskazać produkty znajdujące się w magazynie, które należy przygotować do wysyłki. Dzięki temu personel magazynowy oszczędza czas na ręcznym wyszukiwaniu produktów, co zwiększa efektywność procesu komplementacji zamówień.

Kompletacja zamówień w magazynie jest bardziej precyzyjna

System WMS umożliwia także kontrolowanie procesu komplementacji zamówień w czasie rzeczywistym. Dzięki temu personel magazynowy ma możliwość monitorowania stanu realizacji zamówień, co pozwala na szybką reakcję w przypadku wykrycia błędów. Kompletacja zamówień w magazynie staje się w ten sposób precyzyjniejsza i skuteczniejsza. Ponieważ informacje są przekazywane przez magazynowy system informatyczny na bieżąco, dzięki zastosowaniu systemu zarządzania magazynem często udaje się odpowiednio szybko zareagować i uniknąć potencjalnego zwrotu towaru, gdy klient w ostatniej chwili zmieni zamówienie.

System zarządzania magazynem zwiększa efektywność pracy

WMS pozwala na szybsze i dokładniejsze wykonywanie zadań przez personel magazynowy. W bardziej rozwiniętych zakładach osiąga się to przez automatyzację zadań i wykorzystanie zaawansowanych narzędzi i urządzeń, komunikujących się z systemem magazynowym. Zaletą robotyzacji przedsiębiorstwa wraz z zastosowaniem systemu WMS jest możliwość lepszego zagospodarowanie magazynu. Bezpośrednio przekłada się to na dostęp do produktów i możliwość ich sprawnego przetransportowania do kolejnego działu dystrybucyjnego. Nietrudno sobie wyobrazić, że ma to pozytywny wpływ na zadowolenie klientów. Jak widać, system zarządzania magazynem WMS — ma wiele zalet. Być może po przeczytaniu tego artykułu stwierdzisz, że warto pójść z duchem czasu i unowocześnić Twój magazyn.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.