Malowanie proszkowe – co to jest?

Jeden z popularnych sposobów na pokrywanie różnych powierzchni farbą. Jej popularność trwa już od ponad kilkudziesięciu lat, zatem wydaje się, że będzie stosowana nadal.

Jeden z popularnych sposobów na pokrywanie różnych powierzchni farbą. Jej popularność trwa już od ponad kilkudziesięciu lat, zatem wydaje się, że będzie stosowana nadal. Do najważniejszych zalet malowania proszkowego należy fakt, że powierzchnie są nie tylko równomiernie pomalowane ale także trwałe.

Jak wygląda malowanie proszkowe?

Polega na rozpyleniu farby proszkowej na powierzchni części, którą chcemy pomalować. Powierzchnie, jakie najczęściej maluje się w ten sposób, to metale. Jednakże nie ogranicza się tylko do nich. Może być spokojnie stosowana do malowania innych materiałów. Istnieje kilka rodzajów malowania proszkowego:

  • Elektrostatyczne – polegające na stosowaniu urządzeń wytwarzających efekt ładowania cząsteczek farby. Wówczas malowana powierzchnia przyciąga je, gdy wytworzy pole elektrostatyczne.
  • Elektrokinetyczne – polegające na tym, że cząstki farby są naładowane elektrostatycznie dzięki sprężonemu powietrzu. Ich ładowanie opiera się wówczas o energię kinetyczną.

Sprzęt, jaki wykorzystujemy do malowania proszkowego to:

  • Pistolet natryskowy – ręczny lub automatyczny, w zależności od półki cenowej, dostępne są urządzenia trwalsze lub nieco mnie. Ważne jest, aby przed zakupem zdecydować, czy to ma być system ładowania elektrostatycznego czy elektrokinetycznego.
  • Piec do polimeryzacji farby – służy on do nagrzania powierzchni, która ma zostać poddana malowaniu. Dzięki ciągłej wentylacji proszek może stopnieć i zostać użyty do malowania.
  • Farba proszkowa – najważniejszy element całego układu. Zakup właściwej farby jest bardzo ważny. Warto zwracać uwagę na skład produktu, ponieważ będzie on potem gwarantował trwałość malowania.

Malowanie proszkowe to termin, który bardzo często występuje obok takich nazw jak wycinanie laserowe czy toczenie CNC. Pochodzą one bowiem z jednej dziedziny.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.