Jak znaleźć właściciela numeru? Kto dzwonił?

Telefonia komórkowa rozwija się bardzo dynamicznie – tylko w Polsce aktywnych jest kilka milionów numerów,. W skali świata jest ich oczywiście znacznie więcej. Wszystko to sprawia, że codziennie wykonywane są miliony połączeń, z których część może być potencjalnie niebezpieczna. Spore emocje budzą zwłaszcza nieznane nam numery, które próbują się z nami skontaktować. Czy taki identyfikator na wyświetlaczu naszego telefonu zawsze musi oznaczać zagrożenie? Czy jesteśmy w stanie sprawdzić bez odbierania, kto jest po drugiej stronie słuchawki?

Dzwoni nieznany numer – jak się zachować?

Nieznany numer na wyświetlaczu naszego telefonu to dla wielu osób powód do niepokoju. Duża część z nich decyduje się na odrzucenie tego typu połączenia – jeszcze inni od razu umieszczają taki identyfikator na tak zwanej czarnej liście. Spowodowane jest to obawami – wiele się obecnie słyszy o naciągaczach, złodziejach czy oszustach, którzy żerują na na naszej naiwności, lekkomyślności czy nie wiedzy. Zdarza się, że mamy także do czynienia z nieuczciwymi praktykami sprzedażowymi i konsultantami, którzy chcą z nami podpisać najróżniejsze umowy. Większość z nas uznaje tego rodzaju telefony za zbędne i najchętniej by ich nie odbierała. Okazuje się jednak, że nie każde nieznane połączenie musi być łączone z bezpośrednim lub pośrednim zagrożeniem. Za pośrednictwem nieznanego nam numeru może się bowiem próbować dodzwonić do nas chociażby operator usług komórkowych, bank czy instytucja państwowa. Za tego rodzaju połączeniem może też stać bliska i znana nam osoba, która z jakiegoś powodu nie może wykorzystać znanego nam identyfikatora. Czy istnieje opcja sprawdzenia, kto tak naprawdę do nas dzwoni?

Opinie o numerach w sieci – ustrzeż się od niechcianych połączeń

Opinie o niektórych numerach dostępne są w sieci – jest tak zwłaszcza w przypadku identyfikatorów, które są na przykład powiązane z danymi firmami czy wspomnianymi wcześniej usługodawcami. Zbieraniem tego rodzaju informacji i opinii użytkowników o numerach zajmuje się chociażby serwis https://infonumer.pl. Znajdziemy tu przydatne informacje dotyczące tysięcy numerów – dzięki temu określić można ich potencjalną przydatność lub niebezpieczeństwo. Pamiętać należy, że informacje pochodzą od innych użytkowników. Warto także przez skorzystaniem z portalu o takim charakterze sprawdzić jego cennik i regulamin – większość z nich działa bowiem w oparciu o opłaty. Dzięki wspomnianym działaniom mamy szansę ustrzec się przed niechcianymi połączeniami i rozpoznać takie, które mogą nam się przydać. Warto też wpisywać sprawdzone wcześniej numery do naszej książki adresowej w pamięci telefonu – dzięki temu nie zaskoczą nas one w przyszłości.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.