Jak zapewnić szybki Internet w każdym miejscu domu i biura?

Dziś w niemal każdym domu i małej firmie w centralnym punkcie stoi niepozorne urządzenie mrugające diodami z którego wystają antenki. To router internetowy z wbudowanym punktem dostępu Wi-Fi. Bez niego nie dałoby się udostępnić pojedynczego łącza internetowego (np. za pośrednictwem DSL, ethernetu, światłowodu, LTE/5G, czy kablowej sieci TV) wszystkim używanym lokalnie laptopom i telefonom. Szybkość i duży zasięg bezprzewodowej sieci to dziś podstawowe wymagania użytkowników, warto więc dowiedzieć się, jak w razie konieczności zadbać o to, by Internet docierał do każdego zakątka naszego lokum.

Najważniejszym zadaniem routera w domu i małej firmie jest umożliwienie wielu użytkownikom korzystania z jednego dostępu do Internetu szybko i bezpiecznie. Dba o to cały szereg funkcji, np. translacja adresów (NAT) i firewall, wyposażony w specjalne filtry, blokujące ataki z globalnej sieci (np. DDoS, zamykanie nieużywanych połączeń, blokowanie portów powszechnie wykorzystywanych przez hakerów, itp.). Najbardziej zaawansowane routery potrafią nawet oceniać, czy otwierane przez nas strony, nie znajdują się przypadkiem na czarnej liście niebezpiecznych witryn (klasyfikacja treści) i w razie potrzeby zablokują do nich dostęp.

Technologie bezprzewodowego ethernetu Wi-Fi, wprowadzone na rynek ok. roku 2000 okazały się strzałem w dziesiątkę i bardzo szybko punkty dostępu Wi-Fi zaczęły być integrowane z routerami internetowymi dla użytkowników z sektora SOHO. Dziś najlepsze routery Wi-Fi są wyposażone w interfejsy Wi-Fi 5 (802.11ac – prędkości rzędu 1700 Mbit/s) i Wi-Fi 6 (802.11ax – do 2400 Mbit/s w paśmie 5 GHz i 1200 Mbit/s w paśmie 2,4 GHz).

Jeśli jednak, ze względu na rodzaj materiałów budowlanych (np. grubość ścian, konstrukcje stalowe, zbrojenia, itp.), sąsiedztwo urządzeń elektrycznych, a nawet niektórych sprzętów gospodarstwa domowego (np. kuchenek mikrofalowych), w naszym lokalu sygnał sieci bezprzewodowej nie dociera wszędzie, należy zastosować repeatery, czyli wzmacniacze Wi-Fi.

Współczesne repeatery W-Fi to niewielkie i zautomatyzowane urządzenia sieciowe, które wystarczy podłączyć do sieci elektrycznej mniej więcej w połowie dystansu między centralnym routerem, a lokalizacją, gdzie chcemy zapewnić zasięg Internetu. Jeśli urządzenie obsługuje funkcję WPS, konfiguracja (ustalenie hasła, algorytmu zabezpieczenia połączenia przed podsłuchaniem i ustaleniem kanału radiowego) jest niezwykle prosta i sprowadza się do naciśnięcia jednego przycisku.

Jeżeli jeden wzmacniacz sygnału nie zapewni odpowiedniego zasięgu na całej powierzchni, infrastrukturę można rozbudowywać dalej, podłączając kolejne repeatery, ale przy bardziej złożonej topologii warto zaopatrzyć się w router i wzmacniacze wspierające funkcję Mesh Wi-Fi, dzięki której inteligentne mechanizmy wbudowane w urządzenia same ustalą optymalne parametry pracy nawet przy bardziej skomplikowanej topologii i większej ilości terminali do obsłużenia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.