Jak korzystać z bankowości internetowej bezpiecznie?

Obecnie coraz więcej osób ma konta bankowe i korzysta z bankowości internetowej. Jest to wygodniejsze, gdyż prędzej można zrealizować przelewy czy zlecać przelewy cykliczne. Te ostatnie pozwalają na opłatę chociażby rat czy rachunków w stałej wysokości w terminie. Nie trzeba o tym pamiętać i wszystko dzieje się niejako automatycznie po ustawieniu polecenia przelewu. Bankowość internetowa daje oczywiście znacznie więcej możliwości. Jednak tu pojawia się pytanie, czy korzystanie z niej jest bezpieczne i jak bezpiecznie z niej korzystać?

Czy korzystanie z bankowości internetowej jest bezpieczne?

Każda strona banku zabezpieczona jest protokołem SSL, zapewniającym szyfrowane połączenie. Przy wejściu na stronie w pasku adresu musi ukazać się charakterystyczna kłódka. Na stronę banku należy wchodzić bezpośrednio wpisując adres w pasek adresowy bądź wpisując nazwę banku w wyszukiwarkę i klikając w odnośnik kierujący do strony głównej. Trzeba tu uważać, by nie trafić na stronę oszustów. Nigdy nie można logować się na stronę banku z otrzymanych we wiadomościach linków, gdyż mogą one pochodzić od oszustów. W takiej sytuacji należy zweryfikować adres nadawcy wiadomości i nie klikać w link, a standardowo zalogować się na konto, by sprawdzić czy podane we wiadomości informacje są zgodne z prawdą. Można oczywiście skontaktować się w takiej sytuacji z infolinią banku.

Pamiętaj, by nie zapisywać haseł i danych wrażliwych i nie podawać ich osobom postronnym

Oczywiście wszelkie luki systemowe i możliwe złośliwe oprogramowania mogą spowodować wykradnięcie naszych danych. Dlatego warto pamiętać dane do logowania bądź zapisać je w bezpiecznym miejscu, tak by nie były dostępne dla osób postronnych. Zapisywanie danych logowania do banku czy nawet na pocztę elektroniczną, gdzie często dysponuje się danymi wrażliwymi, np. na fakturach nie jest bezpieczne. Gdy oszuści przejmą kontrolę nad Twoim sprzętem podłączonym do sieci mogą przejąć wszystkie Twoje zapisane hasła i mieć dostęp do Twoich danych. Oczywiście częściowo temu problemowi zapobiega stworzenie systemu podwójnego logowania do bankowości elektronicznej. Obecnie wymagane są już nie tylko login i hasło, ale również dodatkowy kod dostępu, który dostępny jest jedynie dla właściciela danego numeru telefonu lub karty kodów (w przypadku PKO BP). Niemniej jednak nie możesz na prawo i lewo udostępniać swoich danych. Przede wszystkim musisz chronić swój PESEL, ale i numer karty kredytowej czy

Zabezpiecz swój komputer i sieć przed atakami

Nie tylko rozważne logowanie i korzystanie z poczty elektronicznej ma znaczenie, bo istotne jest również zapewnienie odpowiedniej ochrony. Istotne jest odpowiednie oprogramowanie antywirusowe, które będzie chronić przed zagrożeniami w czasie rzeczywistym. Trzeba wybrać takie, które pochodzi od zweryfikowanego wydawcy i cieszy się renomą. Na pewno o takie zabezpieczenie bezwzględnie powinna zadbać firma. Doradztwo w tej kwestii oferuje firma, której zadaniem jest obsługa IT Wrocław jest miastem, gdzie można znaleźć dobrą firmę informatyczną, cieszącą się uznaniem wśród przedsiębiorców. Specjaliści wskażą, na co trzeba zwrócić uwagę i naprawią luki systemowe, które mogą ułatwiać ataki hakerskie.

Zawsze sprawdzaj komunikaty banku w zakresie pojawiających się zagrożeń

Bankowość internetowa to duże ułatwienie zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm. Zawsze jednak trzeba zdawać sobie sprawę z istniejących zagrożeń. Po zalogowaniu w oknie komunikatów banki bardzo często wyświetlają informacje o ewentualnych zagrożeniach i zgłoszonych problemach, tak by klienci nie popełniali błędów i nie dali się nabrać oszustom. Na pewno nie można klikać żadnych otrzymanych linków czy to na e-mailu czy w wiadomości SMS. Banki przy kontakcie z klientem nie wymagają też żadnych danych do logowania, ewentualnie życzą sobie podania numeru identyfikacyjnego klienta. Natomiast nie pytają o numer PESEL czy inne dane wrażliwe. Nie można żadnych ważnych danych, tym bardziej numerów logowania podawać przez telefon. O te ostatnie nikt nie powinien nas pytać. Tu zawsze powinna się zapalić czerwona lampka.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.