PlayStation 5 czy Xbox series X – co wybrać?

Fani gry na konsoli z niecierpliwością wyczekują dwóch głośnych premier. Zarówno PlayStation 5, jak i Xbox series X na rynek pierwotnie trafić miały pod koniec 2020 roku, jednak ostatnie wydarzenia spowodowały, że na zakup sprzętu trzeba będzie poczekać nieco dłużej. Mimo to już dziś warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się nowości na rynku konsol. Porównanie funkcjonalności obu urządzeń pomoże podjąć decyzje o zakupie.

Nowoczesna i szybka konsola PlayStation 5

Nowa konsola od Sony z pewnością nie zawiedzie graczy, którzy od urządzenia wymagają wydajności oraz możliwości intensywnego wczucia się w rozgrywkę. Pełną immersję ułatwi karta dźwiękowa, która według zapowiedzi ma zapewniać doświadczenie dźwięku przestrzennego. Dodatkowo urządzenie posiadać ma specjalną wersję karty Radeon Navi, która obsługuje technologię ray tracing. Oznacza to większy realizm oświetlenia i animacji. Atutem konsoli ma być również układ graficzny o rozdzielczości 8K, dzięki czemu odtwarzane filmy będą bardzo wysokiej jakości, a gry działać będą z szybkością 60 klatek na sekundę. Nie jest znana obecnie dokładna ogólna wydajność konsoli, jednak z zapowiedzi wynika, że może wynosić nawet 13 teraflopów. Warto wspomnieć, że konsola będzie posiadać napęd optyczny 4K UHD, dzięki któremu odtwarzać można np. płyty z muzyką. Zaletą konsoli jest również udoskonalony kontroler Dual Shock 5 z technologią komunikacji opierającej się na dotyku i drganiach, przez którą pad dostosowywać będzie się do wykonywanych w grze działań.
Dobrą wiadomością dla wszystkich fanów Playstation jest zapewne kompatybilność wsteczna, dzięki której na nowym modelu grać będzie można również w gry przeznaczone na PlayStation 4.
Ciekawostką w konsoli będzie możliwość zainstalowania jedynie części gry, np. trybu jednoosobowego czy multiplayer. Taka funkcja umożliwi zarówno zaoszczędzenie czasu potrzebnego na instalacje, jak i miejsca na dysku. Więcej informacji na temat PlaStation 5 znaleźć można na https://www.oleole.pl/cms/gk-playstation-5.bhtml.

Minimalistyczna i wydajna konsola Xbox series X

Na pierwszy rzut oka uwagę zwraca minimalistyczny wygląd Xbox series X. Jednak nietypowy design to nie jedyny atut konsoli. Xbox series X ma być cztery razy bardziej wydajny niż poprzednik, Xbox One X.Realistyczne i dynamiczne przedstawienia otoczenia ma zapewnić karta graficzna z technologią ray tracing oraz rozdzielczość 4K i szybkość 60 klatek na sekundę. Użyty ma być również standard VRR. Procesor o wydajności 12 teraflopów oraz szybki dysk to natomiast gwarancja szybkiego ładowania się gier. Xbox series X będzie dostępny z pamięcią RAM 16 GB GDDR6. Podobnie jak w przypadku Playstation 5, także Xbox series X oferuje możliwość grania w gry przeznaczone na konsole starszej generacji – Xbox One i 360. Urządzenie wyposażone będzie w napęd Blue-Ray, dzięki któremu możliwe będzie odtwarzanie na konsoli zarówno filmów, jak i muzyki. Kilka słów poświęcić należy również padowi. Kontroler nieznacznie różnić będzie się od poprzedniego modelu. Warto zaznaczyć, że wyposażony zostanie w funkcję haptycznego sprzężenia zwrotnego, zapewniającego wrażenia dotykowe.
Szczegóły na temat Xbox series X znaleźć można w autoryzowanym sklepie https://www.oleole.pl/cms/gk-xbox-series-x.bhtml.

Zarówno twórcy konsoli PlayStation 5, jak i Xbox series X chcą zapewnić graczom jak największy komfort rozgrywek i możliwości wczucia się w wirtualny świat. Z tego powodu obydwa urządzenia oferować będą wysokiej jakości obraz oraz dźwięk, a głównym kryterium wyboru jednej z konsol może stać się głównie cena.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.