Czym jest funkcja NFC w telefonie?

NFC to ważne udogodnienie w telefonie, które daje szereg przydatnych możliwości. Jest to rodzaj technologii komunikacyjnej, która powstała na początku XXI wieku. Obecnie jest w nią wyposażona większość smartfonów. Na czym polega działanie NFC i do czego warto wykorzystać tę funkcję?

Co to jest NFC i jak je włączyć?

NFC to skrót od angielskiej nazwy Near Field Communication. Jest to typ technologii komunikacyjnej, która umożliwia łączenie się urządzeń znajdujących się w bliskiej od siebie odległości (maksymalnie 20 cm) i wymienianie między nimi danych. Działa ona przy wykorzystaniu właściwości fal radiowych. Dzięki temu jest technologią bezprzewodową i bezdotykową, co zapewnia dużą wygodę i daje wiele korzyści.

Jak dodać NFC do telefonu? Należy pamiętać, że technologia ta musi być wbudowana w konkretny model smartfona – modułu komunikacyjnego nie da się kupić oddzielnie. Na szczęście dziś większość urządzeń mobilnych jest wyposażona w tę funkcję – wyjątkiem mogą być starsze lub bardzo tanie modele. Aby sprawdzić, czy dany telefon ją obsługuje, należy otworzyć „Ustawienia”, a następnie poprzez lupkę wyszukać frazę „NFC”. Jeśli pojawi się karta z tą nazwą, trzeba w nią wejść, a następnie włączyć NFC.

Na jakiej zasadzie działa technologia NFC?

Włączenie NFC w telefonie jest bardzo proste. Warto jednak wiedzieć, jak w ogóle działa ta technologia. Określana jest ona jako radiowy standard komunikacyjny, który funkcjonuje na bazie konkretnych parametrów, takich jak pasmo o szerokości 2 GHz, częstotliwość o wartości 13,56 MHz oraz przepustowość wynosząca 106, 212, 424 albo 848 kbit/s.

W praktyce technologia NFC przypomina działaniem kartę zbliżeniową. Połączenie możliwe jest jednak w dwie strony – telefon wyposażony w tę funkcję bez problemu komunikuje się nie tylko z czytnikami kart (np. terminalami), lecz także z każdym sprzętem, który ma wbudowany moduł NFC. Dzieje się to dzięki odpowiednim częstotliwościom radiowym. Do samego połączenia wykorzystuje się też elektromagnetyczną indukcję dwóch pętli znajdujących się w antenach, które są w bliskiej od siebie odległości.

Do czego wykorzystuje się NFC?

Moduł NFC w telefonie jest bardzo przydatny. Przede wszystkim można wykorzystać go do płatności bezgotówkowych – pod tym względem działa tak samo jak zwykła zbliżeniowa karta płatnicza. Płacenie za zakupy telefonem to ciekawe i przede wszystkim wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu nie trzeba pamiętać o zabieraniu ze sobą portfela. Aby wykorzystać funkcję NFC do płatności zbliżeniowych, należy odpowiednio skonfigurować swoją kartę i aplikację bankową.

Oprócz tego technologia ta przydaje się do przesyłania plików z jednego urządzenia na drugie. Pod tym względem działa ona podobnie do popularnego Bluetootha. Jest jednak od niego szybsza, a korzystanie z niej o wiele wygodniejsze. Mimo to, ze względu na niewielką przepustowość, sprawdzi się głównie przy wymianie małych ilości danych.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.