BIM i korzyści z wprowadzenia go do Twojej firmy

Zacznijmy od początku. Czym jest BIM?

BIM czyli Building Information Modeling, a po polsku Modelowanie Informacji o Budynku, to budowanie w programach komputerowych cyfrowej makiety obiektu, do którego przypisywane są najprzeróżniejsze informacje o budynku – geometrii, właściwościach fizycznych i funkcjonalnych budynków, obiektów i instalacji, które się w nim znajdują.

modele BIM

MODEL 3D + INFORMACJA = BIM

BIM to nie tylko model, ale również proces!

Aby to opisać, używamy wymiarów – nie tylko 3D jakby mogło się wydawać. Co ciekawe 3 wymiary to dopiero początek, ponieważ wyróżniamy ich aż 7!

Kolejno:

 1. 3D – Model

Zaliczamy do niego np. skan laserowy, przetworzone dane z georadaru, model 3D, wizualizacje, animacje, spacer 3D.

Korzyści:

 • ułatwiona koordynacja międzybranżowa.
 • generowanie spójnej dokumentacji projektowej.
 • łatwość w wprowadzaniu zmian projektowych.
 1. 4D – Czas

Zaliczamy do niego np. etapowanie projektu, wizualizacje procesu budowy (podłączenie harmonogramu prac)

Korzyści:

 • optymalizacja planowania procesu budowy.
 • koordynacja podmiotów realizujących budowę.
 • łatwiejsza organizacja placu budowy.
 1. 5D – Koszt

Zaliczamy do niego np. eksport przedmiarów i kosztorysów, estymacje kosztów, symulacje scenariuszy przebiegu realizacji inwestycji

Korzyści:

 • optymalizacja kosztów inwestycji.
 • dobór optymalnych rozwiązań, materiałów i czasu realizacji projektu.
 1. 6D – Budownictwo zrównoważone

Zaliczamy do niego np. analizy energetyczne, symulacje zapotrzebowania na etapie projektowym

Korzyści:

 • zmniejszone zapotrzebowanie budynku na energię.
 • ułatwione uzyskanie certyfikacji budownictwa ekologicznego.
 1. 7D – Obsługa nieruchomości

Zaliczamy do niego np. karty katalogowe, instrukcje obsługi, terminy przeglądów i konserwacji, raporty o stanie technicznym

Korzyści:

 • ułatwiona wymiana oraz serwisowanie elementów eksploatacyjnych.
 • obniżenie kosztów utrzymania.
 • podniesienie wartości rynkowej.

modele BIM

W takim razie, jakie korzyści daje cała technologia BIM?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej BIM to nie tylko model 3D, ale też dane. Oznacza to, że BIM nie kończy się tylko na procesie projektowania, chociaż odgrywa w nim kluczową rolę.

Na etapie projektu korzyści jest masa. Jedną z istotniejszych jest na pewno to, że dzięki technologii BIM jesteśmy w stanie zobaczyć jak dokładnie będzie wyglądał przyszły budynek. Możemy wykonać wizualizację lub wygenerować rysunki techniczne. To nie wszystko – dzięki zgromadzonym danym możemy dokonać analizy. Przeprowadzić symulacje, wytyczyć precyzyjnie instalacje i konstrukcje, unikając przy tym kolizji.

modele BIM

Model BIM służy do wyciągania wszelkich informacji – zestawień, kosztorysów itp. Przykładowo, z dobrze opracowanego modelu BIM możliwe jest praktyczne bezbłędne wygenerowanie zestawień pomieszczeń, okien i drzwi i wszystkich elementów, które znajdą się w przyszłym budynku. Ponadto programy BIM umożliwiają pracę dla wielu użytkowników na tym samym pliku w tym samym czasie, co niewątpliwie przyśpiesza i ułatwia koordynację zespołu. Zmiany wprowadzone w jednym miejscu na rzucie, automatycznie pojawiają się w innych miejscach projektu np. na przekrojach czy elewacjach oraz u wszystkich członków zespołu projektowego w tym samym czasie.

Co do koordynacji – profesjonalnie wykonany model BIM zawiera również w sobie elementy konstrukcji instalacji. Im więcej konstrukcji instalacji zostanie opracowanych i wymodelowanych w postaci modeli BIM, tym łatwiej będzie je skoordynować, a co za tym idzie – wykryć kolizję jeszcze przed etapem realizacji budynku.

modele BIM

A co dalej?

BIM jako proces. Korzyści pojawiają się tez na budowie:

Po 1. Stworzenie cyfrowego harmonogramu czasowego finansowego, podpiętego pod model BIM. Takie rozwiązanie umożliwia zarzadzanie budową, pozwala na koordynowanie postępu prac i kolejności ich wykonywania w powiązaniu z finansami.

Po 2. Monitorowane postępu prac. Przy realizowaniu skomplikowanych projektów takie rozwiązanie jest niemal konieczne!

modele BIM

Jest oczywiście jeszcze wiele aspektów, do których możemy się odnieść. BIM to technologia przyszłości, która już teraz będzie stawała się standardem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.