Rezonans magnetyczny – jedno z najlepszych narzędzi diagnostycznych współczesnej medycyny.

W diagnostyce medycznej używa się obecnie kilku metod, pozwalających na uzyskanie obrazów ludzkiego ciała, pokazujących wewnętrzne struktury anatomiczne. Rezonans magnetyczny jest niewątpliwie jedną z najdokładniejszych, a jednocześnie całkowicie bezpieczną dla pacjenta techniką diagnostyczną. Wykorzystuje on pole magnetyczne i fale radiowe, które nie są pochłaniane przez ludzki organizm, ale za dają wgląd do jego wnętrza, obrazując szczególnie dokładnie układ nerwowy i stawowo – kostny.

Jak przygotować się na rezonans magnetyczny?

Działaniem poprzedzającym rezonans magnetyczny jest wypełnienie ankiety dotyczącej ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz wskazań i przeciwwskazań do wykonania diagnostyki. Dobrą praktyką ze strony pacjenta jest zabranie ze sobą wyników poprzedniego badania, a warunkiem koniecznym – poinformowanie personelu medycznego o względnych przeciwwskazaniach do wykonania MR i przedłożenie związanej z tym dokumentacji. Do najoczywistszych tego typu przeciwwskazań należy pierwszy trymestr ciąży, ale również m.in. stymulatory serca, stabilizacje ortopedyczne, aparaty ortodontyczne czy np. klaustrofobia. Przeprowadzający wywiad przed badaniem pracownik każdorazowo wypytuje pacjenta o wszystkie możliwe przeciwwskazania względne i bezwzględne (implanty ślimakowe i elementy metaliczne). W przypadku tych drugich rezonans magnetyczny nie może być wykonany.

Klinika REX MEDICA, która oferuje pacjentom zarówno rezonans magnetyczny jak i związane z nim konsultacje zaleca, aby na badanie pacjent stawił się w luźnej odzieży pozbawionej metalowych elementów, a wszystkie przyniesione ze sobą metalowe przedmioty pozostawił poza salą badań. W przypadku rezonansu magnetycznego głowy należy zmyć makijaż.

Picie płynów przed badaniem MR jest dozwolone, najlepiej sprawdzi się niegazowana woda mineralna. W przypadku stałych leków nie ma potrzeby odstępowania od ustalonego rytmu ich przyjmowania. Ale już spożywanie posiłków podlega pewnym restrykcjom. Przy badaniu bez dożylnego środka kontrastowego nie trzeba być na czczo. W przypadku zastosowania dożylnego kontrastu pacjent powinien powstrzymać się od jedzenia minimum 2 godziny przed badaniem, a także zbadać stężenie kreatyniny w organizmie, pozwalające na ocenę stanu funkcjonowania nerek.

Rezonans magnetyczny wykonywany w uśpieniu wymaga u dorosłych powstrzymania się od spożywania posiłków na 6 godzin, a od picia płynów na 2 godziny przed przystąpieniem do badania.

Jak przebiega rezonans magnetyczny?

Badany pacjent kładzie się na wysuwanym stole, razem z którym wjeżdża następnie do tunelu urządzenia (gantry). W trakcie badania powinien on leżeć nieruchomo, aby nie zniekształcić zapisywanego obrazu. Pozostająca w aparacie do rezonansu osoba słyszy charakterystyczny dźwięk pracującego systemu, można go jednak ograniczyć przez założenie słuchawek. Wnętrze urządzenia jest oświetlone i klimatyzowane, aby zapewnić pacjentowi jak największy komfort. Może on również w każdej chwili skontaktować się z personelem medycznym poprzez interkom albo za pomocą przycisków komunikacyjnych czy sygnalizacji świetlnej. Technik wykonujący badanie na ogół znajduje się w sąsiednim pomieszczeniu, oddzielonym szybą.

Długość procedury zależna jest od wielkości obrazowanego odcinka. Najkrótsze badanie trwa ok. 10 minut, najdłuższe ok. 90 minut. W tym czasie cząsteczki wody znajdującej się w organizmie człowieka podlegają uporządkowaniu w polu magnetycznym, a potraktowane falami radiowymi oddają energię emitując fale o tej samej częstotliwości. Są one odbierane przez czujniki urządzenia i przetwarzane cyfrowo na obraz, którego obróbka komputerowa pozwala na uzyskanie trójwymiarowych widoków badanego narządu.

Po wykonaniu badania, w czasie którego nie został podany kontrast, a pacjent nie otrzymał środków uspokajających i nie był poddany uśpieniu, wrócić można natychmiast do normalnego funkcjonowania – czyli jeść, pić, pracować czy prowadzić samochód. Rezonans magnetyczny to faktycznie nie inwazyjne badanie, nie wpływające na możliwości psychofizyczne ani motoryczne, dający jednocześnie wiarygodny obraz będący podstawą do skutecznego leczenia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.