Okulista radzi: dlaczego warto badać wzrok?

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów. To dzięki niemu możesz dostrzegać otaczający Cię świat, w komfortowy sposób uprawiać ulubione sporty czy bez ograniczeń poruszać się swobodnie w przestrzeni. W jaki zatem sposób możesz dbać o narząd wzroku, by zapewnić sobie dobre widzenie?

Dlaczego wzrok jest ważny i kto pomoże Ci o niego zadbać?

Mimo że do dyspozycji człowiek ma jeszcze 4 zmysły (węch, smak, słuch, dotyk), to jednak wzrok odpowiada za 80% informacji, jakie docierają do człowieka, ponieważ świat został zdominowany przez obrazy, ikony czy filmy.

Wzrok pozwala Ci odbierać informacje o otaczającym Cię świecie. To dzięki niemu jesteś w stanie dostrzec przedmioty z różnych odległości. To wzrok czuwa nad Twoim bezpieczeństwem i pozwala Ci się odnaleźć w wielu przestrzeniach.

Okulista natomiast pomaga Ci dbać o jego stan oraz higienę, jest to lekarz pierwszego kontaktu. To on zdiagnozuje wszelkie choroby związane z narządem wzroku i wdroży odpowiednie leczenie (na blogu Centrum Okulistycznego Weiss Klinik przeczytasz więcej na temat zaleceń, jakie daje okulista, by właściwie zadbać o narząd wzroku oraz tego jak przebiega leczenie w konkretnych przypadkach).

Odwiedzaj okulistę regularnie, by zawsze wiedzieć, jaki jest stan Twojego wzroku

 

Okulista – dlaczego trzeba go odwiedzać?

 

Co robisz, jeśli poczujesz, że Twój wzrok się pogarsza? Pierwszym odruchem jest wpisanie np. okulista w wyszukiwarkę i poszukanie odpowiedniej kliniki oraz lekarza, który zbada Twój wzrok. To bardzo ważne, by odwiedzać okulistę i nie bagatelizować dolegliwości, które Ci dokuczają. Są to np.: pieczenie i łzawienie oczu, uczucie posiadania w nich piasku, plamki i mroczki przed oczami czy silne bóle głowy. Mogą one zwiastować np. zapalenie spojówek.

 

Na pogorszenie wzroku ma wpływ kilka różnych czynników m.in. wiek, styl życia czy długotrwała praca przed komputerem. Niestety dużo osób bagatelizuje problemy związane ze wzorkiem i odwiedza go wtedy, gdy np. potrzebuje badań do pracy lub jeśli czuje znaczące pogorszenie wzroku, które uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie (najczęściej zwiastuje to chorobę oczu). Badania profilaktyczne pozwalają na wcześniejsze wykrycie chorób, a co za tym idzie, można znacznie szybciej wdrożyć odpowiednie leczenie i zapobiec groźnym schorzeniom. Okulista zachęca do wykonywania regularnych badań i dbania o swoje zdrowie.

 

Groźne choroby oczu – czym się charakteryzują?

 

Choroby oczu przez bardzo długi czas mogą nie dawać żadnych objawów. Dlatego ważne jest to, by regularnie odwiedzać okulistę, który za pomocą badań jest w stanie stwierdzić zmiany, które zachodzą w oku. Do najgroźniejszych chorób oczu, jakie wymienia okulista należą zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), jaskra, zaćma, zapalenie spojówek oraz odwarstwienie siatkówki. Nieleczone mogą prowadzić do utarty wzroku lub jego poważnego uszkodzenia. Większość z nich pojawia się wraz ze starzeniem organizmu.

 

Niektóre można też odziedziczyć jak np. zaćmę wrodzoną. Nie pojawia się ona z wiekiem, lecz atakuje już noworodków i małe dzieci. Taka zaćma jest trudna w leczeniu, ponieważ oko dziecka przez pierwsze kilka lat ulega ciągłym zmianom, dlatego poddanie się operacji wywołuje wiele kontrowersji.

Okulista stwierdza choroby oczu i przeprowadza ich operacje oraz wdraża leczenie

Okulista radzi: co ma wpływ na dobry wzrok?

Regularne badania to podstawa, jednak o wzrok można dbać na wiele innych różnych sposobów. Na przykład wprowadzając do swojej diety, witaminy z grupy A, C oraz E, kwasy omega 3, a także minerały takie jak mangan, cynk, selen oraz miedź. Nie można zapominać również o luteinie i antocyjanach.

Jeśli jesteś osobą, która dużo pracuje przy komputerze – rób odpowiednio długie przerwy i wykonuj ćwiczenia, które zapewnią Ci nawilżenie oczu oraz dadzą ukojenie zmęczonym oczom. Takie ćwiczenia to np. częste mruganie czy skupienie wzroku na przedmiocie, który znajduje się daleko.

Na oczy wpływa także odpowiedni dobór okularów słonecznych z filtrem UV. Jeśli zależy Ci na dobrym wzroku, unikaj zadymionych miejsc, szkodliwych pyłów, palenia papierosów czy pracowania w półmroku lub w ciemności.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.