Ubezpieczenie OC zawodowe dla specjalistów IT – jak wybrać skuteczną ochronę?

Wobec kontraktorów dostarczających usługi IT coraz częściej kierowany jest wymóg wykupienia ubezpieczenia zawodowego OC dla specjalistów z tej branży. Jednak nawet kiedy nie jest to warunkiem podpisania umowy B2B, specjaliści pracujący na własny rachunek coraz częściej dobrowolnie decydują się na wykupienie polisy. Jest to na pewno dobra decyzja, jednak trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby ochrona była skuteczna. Podpowiadamy, jakie zapisy powinny znaleźć się w warunkach ubezpieczenia, aby gwarantowało ono ochronę w szerokim zakresie zdarzeń, skutkujących stratami dla firm, którym świadczysz usługi IT.

Do kogo kierowane jest ubezpieczenie zawodowe OC dla branży IT?

Informatycy, programiści i inni specjaliści IT, którzy pełnią usługi w ramach umowy B2B, nie mogą czuć się tak komfortowo jak pracownicy etatowi, którzy za błędy skutkujące stratami mogą odpowiadać co najwyżej trzykrotnością swojej pensji. Kontraktorzy niestety muszą liczyć się nawet z odpowiadaniem całym swoim majątkiem. Oznacza to, że błąd w pracy lub zaniechanie może być przyczyną poważnych problemów finansowych – nie tylko w firmie, ale też w życiu osobistym. Ubezpieczenie OC zawodowe dla specjalistów IT pomaga pokryć koszty strat i naprawy błędów.

Sprawdź dokładnie, jaki zakres usług przewiduje Twoja umowa

Podstawą do tego, aby mądrze wybrać polisę, jest dokładne zapoznanie się z warunkami umowy, którą podpisałeś z firmą, kupującą od Ciebie usługi IT. Obecnie coraz więcej podmiotów jest świadomych ryzyk związanych z outsourcingiem pracy z zakresu IT, dlatego trudno jest spodziewać się w umowach wyłączeń od odpowiedzialności, które mogłyby przerzucić konieczność pokrycia strat na odbiorcę usług.

Ponadto ważne jest porównanie warunków ubezpieczenia z zakresem obowiązków, przewidzianych w Twojej umowie o świadczenie usług IT. W tym miejscu musisz zwrócić uwagę na pełen zakres swoich obowiązków zawodowych i dobrać takie ubezpieczenie, które pokryje straty, które powstają wskutek wszystkich czynności, jakie wykonujesz dla swojego zleceniodawcy.

Obowiązkowe punkty ubezpieczenie – bez tego nie wykupuj polisy

Wybierając ofertę ubezpieczenia zawodowe OC dla specjalistów IT, upewnij się, że zawiera ona następujące punkty, które znacznie ułatwią uzyskanie odszkodowania na pokrycie strat. Należą do nich:

  • wysokie sumy ubezpieczenia,
  • brak wyłączeń od odpowiedzialności lub ich jak mniejszy zakres;
  • klauzula terytorialna, gwarantująca międzynarodową ochronę, obejmująca także kraje spoza Unii Europejskiej, w tym Kanadę i USA;
  • pokrycie czystych strat finansowych, których określenie przyczyn jest niemożliwe;
  • odpowiedzialność kontraktowa.

Zwróć uwagę na cyberochronę

Pełna ochrona to taka, która nie pokrywa wyłącznie kosztów Twoich błędów w pracy zawodowej, ale także przewiduje ochronę przed roszczeniami osób trzecich i wypłatę środków na pokrycie strat spowodowanych cyberincydentami w ich infrastrukturze i systemach, do których mogłeś doprowadzić, np. z powodu niewykrycia przez Ciebie luk w systemach zabezpieczeń.

Wybierz pewną ofertę

Zwróć uwagę na to, czy zakres ochrony jest proporcjonalny do ceny polisy. Warto stawiać przede wszystkim na tych ubezpieczycieli, którzy mogą pochwalić się międzynarodowym ratingiem A+, szerokim zakresem ubezpieczenia, zapleczem gwarantującym szybką pomoc w reakcji na incydent czy zgłoszenie szkody, prostym procesem zakupu polisy  Dużą wygodą będzie tu możliwość przeprowadzenia całego procesu zakupu polisy i przesyłania wszystkich dokumentów drogą elektroniczną.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.