Jak wybrać okulary korekcyjne ochronne do pracy?

Jeśli pracownik musi używać okularów korekcyjnych, ochraniacz na oczy w miejscu pracy powinien być wystarczająco duży, aby pomieścić okulary lub można użyć okularów korekcyjnych ochronnych.

Okulary korekcyjne ochronne są stosowane podczas pracy, aby uniknąć wpływu szkodliwego środowiska na oczy. Dodatkowo zapewniają one korekcję indywidualnej wady wzroku osoby użytkującej. Dlatego tak ważny jest właściwy dobór szkieł i oprawki chroniącej.

Przed czym chronią okulary w szkodliwym środowisku?

Ochrona oczu musi być stosowana, jeśli praca nie może być zorganizowana i prowadzona w inny sposób, aby uniknąć szkodliwego wpływu na oczy. Okulary korekcyjne ochronne powinny posiadać na oprawce także inne informacje, np. jakie posiadają właściwości ochronne i czy jest możliwość wymiany szkieł.

Ochronne okulary mogą zabezpieczać oczy przed:

  • unoszącymi się cząsteczkami, kurzem i rozpryskami;
  • działaniem chemicznym kwasów i gazów;
  • promieniowaniem, takie jak promieniowanie optyczne ze spawania lub lasery.

Okulary ochronne muszą być wykonane zgodnie z polską normą PN-EN 166:2005 i spełniać szereg podstawowych wymagań – w tym wymagania dotyczące pola widzenia, jakości optycznej i wytrzymałości.

Co warto wiedzieć przed zakupem okularów ochronnych?

Ponieważ okulary ochronne korekcyjne muszą być dopasowane indywidualnie do wady wzroku, a także do kształtu twarzy i jak najmniej ograniczać pole widzenia, przed zakupem warto wypróbować kilka modeli ochrony oczu. W ofercie https://safetyline.pl/okulary-ochronne-korekcyjne/ dostępnych jest wiele modeli i rozmiarów okularów. Ważne jest, aby okulary ochronne – w tym okulary ochronne o dużej wytrzymałości – były dobrze dopasowane i wygodne w noszeniu. Jest to szczególnie ważne, gdyż użytkownik musi używać ochrony oczu natychmiast od początku pracy przez cały czas jej trwania, co czasem trwa kilka godzin każdego dnia.

Niektóre z okularów mają regulowane zauszniki lub ściśle przylegają do twarzy. Okulary nie mogą jednak uciskać. Okulary ochronne nie mogą ograniczać pola widzenia ani tym bardziej go zasłaniać. Mogłoby to grozić wypadkami i uszczerbkiem na zdrowiu pracownika.

Rodzaje ochrony oczu

Okulary ochronne są dostępna jako:

  • Zwykłe (klasyczne) okulary ochronne — dostępne z boczną osłoną, która zwiększa ochronę przed cząstkami w powietrzu i rozproszonym światłem.
  • Gogle, które przylegają do twarzy. Chronią zarówno oczy, jak i obszar bezpośrednio wokół nich. Większe modele można nosić na zwykłych okularach korekcyjnych.
  • Pełna osłona twarzy / przyłbica, mająca za zadanie nie tylko osłonę oczu, ale i całej twarzy. Stosowane są głównie w spawalnictwie i pracy z czynnikami termicznymi.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.